Art Nicomedia 5. Yaşına Merhaba Dedi - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

Art Nicomedia 5. Yaşına Merhaba Dedi

2011 yılının Aralık ayında kurulan ve kent tarihi, kültür ve sanat, kent tanıtımı ve uluslararası projeler alanlarında projeler üreten Art Nicomedia Kültür Sanat Derneği, dördüncü yaşgününü dernek üyelerinin katılımıyla Ramada Plaza İzmit Otel’de düzenlediği etkinlikle kutladı.

4 Yılda 65 Yerel Ve Uluslararası Proje

Etkinlikte, geride kalan 4 yılı değerlendiren Art Nicomedia Kültür Sanat Derneği Başkanı Akın Ülkü Sevinç, “Art Nicomedia Kültür Sanat Derneği, kentin yurtiçi ve yurtdışında tanıtımı, kültür ve sosyal yaşamına katkı sağlamak üzere 2011 yılında kurulmuş bir dernektir. Kuruluşumuzdan bugüne kadar geçirdiğimiz dolu dolu geçirdiğimiz 4 yıla baktığımda, İzmit’te faaliyet gösteren herhangi bir sivil toplum örgütü tarafından daha önce gerçekleştirilmemiş, hayal etmesi bile zor 16’sı yurtdışında olmak üzere 65 yerel ve uluslararası proje ve etkinliğe imza attığımızı görüyorum.

Projelerimize, 2.300 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan ve birçok medeniyete evsahipliği yapan kentimizin “İzmit Kent Kılavuzu”, İzmit Kent Tanıtım Filmi” ve “İzmit Tarihi ve Turistik Yerler Kılavuzu” ve son olarak ta “Visitizmit Kent Portalı”ndan oluşan uluslararası çapta tanıtım materyallerini Türkçe ve İngilizce versiyonlarıyla hazırlayarak başladık. Dünya tarihinde önemli bir yere sahip kentimizin tarihsel geçmişini kentdaşlarımıza aktarmaya çalıştığımız ve 8 ayrı tema ve oturumda gerçekleştirdiğimiz “Nicomedia Tarihi” sunumlarımıza ilave olarak, kent tarihi genç yaşlarda öğrenilir diyerek "Liselerde Astakoz'dan İzmit'e Kent Tarihi" adını verdiğimiz yeni sunum konseptimizi 3 farklı Lisede uyguladık. 2011 yılından bu yana 5 farklı içerikle düzenlediğimiz “Hoşgörü Kenti İzmit Etkinlikleri” ileriki yıllarda organize edeceğimiz “Uluslararası Nicomedia Festivali”nin altyapısını oluşturmaktadır. Yine bu yıl kent tarihinin önemli dönüm noktalarından birini konu aldığımız “28 Haziran Belgesel Film Prodüksiyonu’nu tamamlayıp kentdaşlarımızla buluşturduk.

İzmit’in En Üretken Ve Çalışkan Derneğiyiz

Kentin en aktif kültür ve sanat derneği olarak kültür ve sanat etkinliklerinde de boş durmadık. İzmit' te faaliyet gösteren amatör sanatçı ve güzel sanatlar bölümü öğrencilerinin çalışmalarına destek olmak, İzmit temalı olmak kaydıyla sanatsal projeler gerçekleştirmek amacıyla oluşturduğumuz "AND Amatör Sanatçılar Kulübü" kapsamında “5 Kısa Film Prodüksiyonu”, "Antik Nicomedia İllüstrasyonları Sergisi”, “Hayat Devam Ediyor İzmit Fotoğraf Kolaj Sergisi” ve Slovakya'da düzenlediğimiz “Geleneksel El Sanatları Sergilerini” sanatçılarımızla birlikte gerçekleştirdik. İkisi yurtdışında olmak üzere 8 farklı etkinlikte “Geçmişten Günümüze İzmit Fotoğraf Sergisi” açtık. Geleneksel hale getirmeyi düşündüğümüz ve İzmit’te bir sivil toplum örgütü tarafından düzenlenen tek ödüllü fotoğraf yarışması olan “Art Nicomedia Fotoğraf Yarışması”nı 2 kez başarıyla gerçekleştirdik. Kısa film yapımcılarına destek olmak ve kısa film kültürü oluşturmak adına, çekimleri İzmit'te yapılmış, İzmit temalı ve İzmitli yönetmenler tarafından çekilmiş filmlerin gösterim aldığı “Art Nicomedia Kısa Film Günleri” ve nostalji Türk sinemasının kentdaşlarımızla buluşturduğumuz “Art Nicomedia Nostalji Film Günleri” projelerini hayata geçirdik. Bu yıl ilk kez gerçekleştirdiğimiz, İzmit’te ve Türkiye’de Yılın Enleri kategorilerinde toplam 23 kişiye ödül verdiğimiz “Art Nicomedia Yılın Enleri Ödül Töreni” yerel ve ulusal çapta büyük ilgi gördü. Son 2 yıldır yeraldığımız “Kocaeli Kitap Fuarı” kapsamında açtığımız standta derneğimizi temsil edip gerçekleştirdiğimiz projeleri kentdaşlarımızla paylaştık.

Geride bıraktığımız 4 yılda uluslararası proje ortaklarımızla birlikte Avusturya, İtalya, Sırbistan, Macaristan, Slovakya, Yunanistan ve Makedonya’da çeşitli uluslararası etkinliklere katıldık. Bu anlamda da İzmit’in en prodaktif derneği olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim. 2011,2012,2013 ve 2015 yıllarında davet edildiğimiz “Art Carnuntum Day” etkinliklerinde kent tarihiyle ilgili önemli bağlantılar kurup ve kentimizi anlattık. 4 yıldır arka arkaya katıldığımız “Uluslararası Golden Beggar Film Festivali”nde kentimizi ve ülkemizi temsil etmenin gururunu yaşadık. 2013 Yılında Slovakya’da “Avrupa Kültür Başkenti Kosice Etkinlikleri” kapsamında, tamamı sanatçılardan oluşan 15 kişilik temsil ekibiyle birlikte kentimiizn ve ülkemizin geleneksel sanatlarını tanıttık. Bunun yanında, biz de kentimizde “Hoşgörü Kenti İzmit 2012” ve “Balkan Müzikleri Hoşgörü Kenti İzmit’te Buluşuyor” etkinliklerini gerçekleştirip yurtdışından kentimize gelen misafirlerimizi ağırladık. Sırbistan’ın devlet kanalı olan “RTS” ve “Best TV” prodüksiyon ekiplerinin hazırlayacağı belgesel filmlerin İzmit koordinasyonunu gerçekleştirdik. 15 gün önce 50 kişiden oluşan BMW China üst düzey yetkililerinin İzmit turu programını koordine ettik. Ve son olarak da geçtiğimiz hafta İtalya, Macaristan, Bosna Hersek, Yunanistan ve Türkiye’den toplam 30 genç katılımcıyla birlikte “Fairy Tale For Creativity” temalı Erasmus + uluslararası gençlik değişim projesini gerçekleştirdik.

Hayal Et, Planla, Uygula, Tadını Çıkart

Her geçen gün artan bir istek ve tutkuyla “İzmit dünya tarihi için önemli bir yerdir…!” diyerek yola çıktığımız İzmit’imizi yurtiçinde ve yurtdışında tanıtmaya ve temsil etmeye devam ediyoruz. Son olarak, Art Nicomedia Kültür Sanat Derneği olarak “Hayal et, planla, uygula ve tadını çıkart” felsefesiyle İzmit’imize “kültür, sanat ve turizm kenti” kimliğinin kazandırılmasına, gerçekleştireceğimiz yerel ve uluslararası projeler ile destek olmaya ve katkı sağlamaya devam edeceğiz. İlk 4 yılımızda gerçekleştirdiğimiz tüm projelerde emeği geçen dernek üyelerimize, yerel ve uluslararası proje ortaklarımıza teşekkürlerimi sunuyorum ” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99