Flaş Kocaeli

Davutoğlu Açıkladı: TANAP Projesi Hızlandırılıyor

Başbakan Davutoğlu, Aliyev ile düzenlediği ortak basın toplantısında "TANAP'ın planlandığı gibi 2018'de değil daha tez vakitte gerçekleşmesi için mütabakata vardık" dedi.

Davutoğlu Açıkladı: TANAP Projesi Hızlandırılıyor

Resmi temaslarda bulunmak üzere bugün Azerbaycan'ın başkenti Bakü'ye gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu ve başkanlığındaki heyet, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edildi. Kabulde konuşan Aliyev, Azerbaycan ve Türkiye'nin tüm meselelerde aynı yerde durduğunu söyledi.

AZERİ GAZININ GELİŞİ ÖNE ALINDI

Başbakan Davutoğlu da göreve gelmesinin ardından KKTC'den sonraki ilk yurtdışı ikili ziyaretini Azerbaycan'a gerçekleştirdiğine vurgu yaparak, "TANAP'ın planlandığı gibi 2018'de değil daha tez vakitte gerçekleşmesi için mütabakata vardık" dedi.

PUTİN'E ÇAĞRI

Konuşmasında Putin'e de seslenen Davutoğlu, "Rusya'ya sesleniyorum. Söylem düzeyindeki tansiyonu düşürelim. Rasyonel iki komşu ülke olarak masa başında sorunların çözülmesi bizim istediğimiz yöntemdir. Putin söylem düzeyindeki ithamlarına son vermeli" şeklinde konuştu.

Davutoğlu'nun konuşmasından satırbaşları;

"Ankara'da kim iktidara gelirse ilk Bakü'yü ziyaret eder, Bakü'de kim seçilirse ilk Ankara'ya gelir. Bu güzel anane kıyamete kadar sürer. Türkiye'de bakanlık yapan Azerbaycan bakanı gibidir Azerbaycan bakanı da Türkiye bakanı gibidir. Türkiye her konuda Azerbaycan'ın yanında oldu. Siyasi ve ekonomik anlamda her zaman ilişkilerimiz en üst düzeyde olmuştur. Bunu sadece sözlerde bırakmıyoruz, projelerle taçlandırıyoruz. Daha önce pek çok proje hayata geçmişse bizim dostluğumuz sayesinde hayata geçmiştir.

TANAP PROJESİ HIZLANDIRILIYOR

TANAP Projesi'nin planlandığı gibi 2018'de değil daha tez vakitte olmasını istiyoruz. Bu projeyle Bakü'yü Asya'nın parlayan yıldızı olarak görürüm. Nitekim Türkiye'nin 9 milyar dolar Azerbaycan'ın 4 milyar dolarlık bir yatırımı söz konusu. Hedefimiz ticaretimizi 15 milyon dolara çıkarmak. Medeniyet ve kültür adına da bir çok projemiz var. Savunma sanayii konusunda ortak projelerimiz devam edecek. Bu konudaki ortaklık bizim en çok önem verdiğimiz konulardan biridir.

"SURİYE'NİN BİR KARIŞ TOPRAĞINDA GÖZÜMÜZ YOK"

Türkiye ve Azerbaycan'ın birlikte olduğu bölgesel toplantılara önem veriyoruz. Karabağ konusunda bizim tutumumuz son derece nettir. Dünyada bir çok sorunun çözümü karşılıklı sınır bütünlüğüne saygıyla hallolur. Biz buradan bir kere daha adil ve kalıcı bir barış yolunda atılacak adımları destekleyeceğimizi söylemek isterim. Bugün ele aldığımız konulardan biri Suriye'de son yaşanan gelişmelerdi. 24 Kasım'da gerçekleşn uçağın düşmesi konusunda bilgi aktardım. Dostumuz, komşumuz ve büyük bir ortağımız olan Rusya'nın Türkiye'nin kendi sınırını koruduğunu anlamasını isteriz. Türkiye'nin ofansif bir tavrı yoktur olamaz, sınır güvenliğimiz kutsaldır. Suriye krizinden Türkiye kadar etkilenen ikinci bir ülke yoktur. Bizim Suriye'nin bir karış toprağında gözümüz yok.

"HER KONUYU GÖRÜŞMEYE HAZIRIZ"

Türkiye Rusya ile her konuyu görüşmeye hazırız. Farklı kanaatler sergilesek de konuşuruz. Bugün Çavuşoğlu ve Lavrov görüşecek. Türkiye şu ana kadar İran'a uygulanan, Suriye'ye, Rusya'ya uygulanan ekonomik ambargolara aynı ilkeli tutumu takınmıştır. Ekonomik ambargoların siyasi sorunları çözeceğine inanmıyoruz.

"TANSİYONU DÜŞÜRELİM"

Biz Rusya'ya yapılan ambargolara katılmamıştık. Ambargolar her zaman iki tarafa da zarar veriri. Rusya'ya sesleniyorum. Söylem düzeyindeki tansiyonu düşürelim. Rasyonel iki komşu ülke olarak masa başında sorunların çözülmesi bizim istediğimiz yöntemdir. Putin söylem düzeyindeki ithamlarına son vermeli."

Aliyev'in konuşmasından satırbaşları;

"Bütün meselelerde birbirimizin yanındayız. Birbirimizin yanındayız. Bu değişmez. Biz istiyoruz ki bölgede sulh olsun. Bütün ülkeler rahat yaşasınlar. İsteriz ki Türkiye daha güçlü olsun. Azerbaycan'ın da gücü artacaktır. Azerbaycan birliğini desteklediği için Türkiye'ye teşekkür ediyorum. Şehirlerimiz, kentlerimiz, mescitlerimiz işgal altındadır. Azerbaycan'ın çok zengin gaz kaynakları vardır.

"BİZİM İHRAC YOLUMUZ TÜRKİYE'DİR"

Azerbaycan, Türkiye ve Avrupa'ya gazını gönderecektir. Bizim esas ihraç yolumuz bellidir bu Türkiye'dir. Türkiye üzerinden diğer Avrupa ülkeleridir. Türkiye ve Azerbaycan olarak gücümüze güç katarız, dostuz kardeşiz ve esas mesele de budur. Türkiye ve Azerbaycan olarak her zaman birbirimizi destekleyip, birbirimizin yanında olacağız. Biz dostuz, kardeşiz. Bütün meselerlerde birbirimizi destekleyeceğiz." Kaynak:Haberler.com

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99