Tüpraş 32. Kuruluş Yıldönümünü Kutladı - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

Tüpraş 32. Kuruluş Yıldönümünü Kutladı

İzmit, İzmir, Kırıkkale ve Batman’da üretimini sürdüren rafinerilerin tek çatı altında toplanması ile kurulan Tüpraş, rafinerilerde düzenlenen törenler ile 32. Kuruluş Yıldönümünü kutladı. Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi M. Koç, Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, Tüpraş Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyeleri Semahat Arsel, Temel K. Atay, Dr. Bülent Bulgurlu, Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Erol Memioğlu, Başkan Vekili Yağız Eyüboğlu, Genel Müdür Yavuz Erkut ve Petrol İş Sendikası Genel Yönetim Sekreteri Ünal Akbulut’un katılımlarıyla gerçekleşti.

 

32. Kuruluş yıldönümünde Tüpraşlılara hitap eden Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Tüpraş Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, Topluluğumuzun çalışma kültürü içinde büyük değer taşıyan kıdemin onurlandırıldığı törende olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek başladığı konuşmasında, “Koç Topluluğu olarak, dünya ekonomisindeki belirsizliklere rağmen, ülkemize olan inancımız, en büyüğünü sizler ile başardığımız yatırımlarımız ve güçlü risk yönetimimiz ile büyümeyi sürdürdük. Yüksek büyüme performansımız ile de Türkiye ekonomisinin itici gücü olduk. Tüpraş’ı geleceğe taşıyacak, en önemli yatırımımızı gerçekleştirdiğimiz başarılı bir yılı geride bırakıyoruz. Fuel Oil Dönüşüm Tesisi yatırımımızı üretime geçirerek, geleceğe daha güvenli bakmamızı sağladınız. Cumhuriyet tarihimizin özel sektör tarafından gerçekleştirilen en büyük sanayi yatırımının planlanan zaman ve bütçe ile başarıyla gerçekleştirilmesi hepimiz adına iftihar vesilesidir. Bu büyük yatırımı hayata geçirmek ülkem varsa ben de varım felsefemizin en somut örneğidir. Fuel Oil Dönüşüm Tesisi’nin devreye girmesi ile tam kapasite kullanarak, rekor kırdık. Yüksek üretimin yanı sıra, müşteri odaklı satış stratejisi ile yurtiçi satışlarımızı ülke tüketiminden de hızlı arttırdık. Uluslararası itibarımız, kurumsal ilişki yönetimimiz, iş stratejilerimiz ve yönettiğimiz yüksek teknolojinin sadece şirketimize değil Topluluğumuza da çok önemli katkılar sağlayacağına kaniyim. Küresel boyutta bir şirket olma yolunda sizlerin verdiği güvenle ilerlerken, ürünlerimiz, hizmetlerimiz, yönetim becerimiz ve özenilen insan kaynağımız ile ülkemize değer katmaya devam edeceğiz.” dedi.

30’ncu kıdem yılını dolduran Tüpraş Genel Müdürü Yavuz Erkut, “Kuruluşumuzun 32.yılı aynı zamanda yarım yüzyılı geride bırakan rafinericilik tarihçemizin taçlandığı bir süreçtir. Rafinaj piyasasının olumlu gelişimi, Fuel Oil Dönüşüm Tesisimizin üretime geçmesi ile İzmit, İzmir, Kırıkkale ve Batman Rafinerilerimiz entegre bir şekilde maksimum kapasite ile çalışmaya başlamış, kapasite artışımızında katkısıyla ülkemiz sanayi üretimi yılın ikinci çeyrek döneminde % 4,1’lik büyüme göstermiştir. Motorin ve jetten oluşan orta distilat üretimimiz planladığımız üzere iki katına çıkarken, bu ürünlerdeki satış rakamlarımız artmış, ülkemizin ilk petrokok’u üretilmiştir.

Tüpraş’ın 23 yıl özelleştirilecek kuruluşlar arasında beklemesinin ardından, ülkemizin en köklü kuruluşu Koç Topluluğuna katılmasının 10.ncu yılında, beklenenin aksine 3 Milyar Dolar’ı Fuel Oil Dönüşüm Tesisi’ne ait olmak üzere toplamda 5,2 Milyar Dolar yatırım gerçekleştirilmiştir. 10 yılda yapılan toplam ihracat tutarı 36 Milyar Dolar’dır. Her yıl sadece enerji tasarrufundan 180 Milyon Dolar tasarruf sağlanmaktadır. Birim ham petrolden, değerli ürün üretme kabiliyeti anlamına gelen Nelson Kompleksitemiz Tüpraş olarak 7’den 10 seviyesine yükselirken, İzmit Rafinerisi 14,5 ile dünyada ilk sıraya yükselmiştir. Tüpraş bu konfigürasyonla, piyasalardaki dalgalanmalara karşı çok daha güçlü ve dayanıklı olarak rafinaj faaliyetlerini sürdürecektir. Artık kendi teknolojisini üreten, yetkin biçimde kullanan, bilişim gücü ve ürün kalitesi yüksek, maliyet odaklı üretimi, stok ve varlık yönetimi, enerji ve doğal kaynakları kullanımında özeni ile evrensel biçimde üretimini gerçekleştiren, lojistiğini en akılcı biçimde yönetme becerisine sahip bir şirkettir. Yeni yaşımıza pek çok hedefini gerçekleştirmiş yepyeni bir Tüpraş olarak başlangıç yaparken, tüm rafinerilerimizde kıdem alan Tüpraş’lıları kutluyor, ebediyete intikal etmiş çalışanlarımızı rahmetle anıyorum” dedi.

Tüpraş İzmit Rafinerisi’nde düzenlenen törende Petrol İş Sendikası’nı temsilen konuşan Genel Yönetim Sekreteri Ünal Akbulut, “1989 yılında işe giriş sınavımın yapıldığı rafineride sizlere hitap ediyor olmanın yarattığı heyecan ile Petrol İş ve Tüpraş’ın birlikteliğinin 40 yılı aşkın olduğunu ifade ederim. İki kurum birlikte büyüdüler. Endüstriyel taraf olarak Petrol İş’in Tüpraşla ilişkilerinin insana ve emeğe yakışan biçimde sağlıklı bir şekilde devam etmektedir. Bu kurumsal ilişkinin geliştiği rafinericiliğe emek veren taraflar olarak bugün bir araya gelişimiz, işinin gereğini yapanların kıdem ile çalışma kültürü içinde yüceltilmesi çok değerlidir. Hak eden rafinericileri kutluyorum.” dedi.

Bu yıl, İzmit, İzmir, Kırıkkale ve Batman Rafinerilerinde gerçekleştirilen törenlerde Tüpraş’ta 5, 10, 15, 20, 25, 30 ve 35 hizmet yıllarını dolduran 728 çalışan hizmet beratlarını aldı. Kıdem törenlerinin ardından her rafineride gerçekleşen buluşmaların dokuzuncusunda bir araya emekliler anılarını tazeleyerek özlem giderdi.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99