Ardı ardına depremler - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

Ardı ardına depremler

İstanbul'da da hissedilen bir deprem meydana geldi. AFAD, merkez üssünün Marmara Denizi, büyüklüğünün ise 4 olduğunu bildirdi

Marmara Denizi’nde Saat 17:45 civarında meydana gelen deprem İstanbul başta olmak üzere birçok ilde hissedildi. İstanbul’un güneyinde meydana gelen depremin büyüklüğünü AFAD 4.0, Kandilli Rasathanesi ise 4.2 olarak açıkladı. Öte yandan saat 18.36′da 3.0, saat 19:04′te ise 3.4 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldiği açıklandı.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) saat 17:45′te İstanbul’da 4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini açıkladı.

Depremin Merkez üssünün Marmara Denizi, büyüklüğünün ise 4 olduğu öğrenildi.

Euro-met sismoloji merkezine göre 12 km derinlikte olan depremin merkez üssünün istanbul’a 25 kilometre güneybatısında olduğu belirtildi.

Kandilli Rasathanesi ise, Marmara Denizi’ndeki depremin büyüklüğünü 4.2 olarak açıkladı.

İstanbul’daki vatandaşları bazıları depremi hissettiğini belirtirken, bazı vatandaşlarda hissetmediği söyledi.

Depremin merkez üssünün İstanbul’un bazı ilçelerine uzaklıkları kilometre olarak şöyle;
AVCILAR _MrkKöy 19.06
KUCUKCEKMECE_MrkKöy 20.21
BUYUKCEKMECE YAKUPLU 21.23
BAHCELIEVLER BAHCELIEVLER_MrkKöy 21.66
BUYUKCEKMECE BEYLIKDUZU 21.79

3.0 BÜYÜKLÜĞÜNDE BİR DEPREM DAHA
AFAD, saat 17.45′te meydana gelen depremin ardından, saat 18.36′da 3.0 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldiğini açıkladı. Merkez üssü yine Marmara Denizi olan deprem, yerin 8.45 kilometre derinliğinde meydana geldi

TEKİRDAĞ’DAN DA HİSSEDİLDİ
Marmara Denizi’nde meydana gelen 4.2 büyüklüğündeki deprem, Tekirdağ’dan ve Çorlu İlçesi’nden de hissedildi.

Saat 17.45′te meydana gelen deprem, İstanbul’un yanı sıra Marmara Denizi’ne kıyısı olan Tekirdağ’dan ve ilçelerinden de hissedildi. Depremi hissedenler kısa süreli korku yaşarken, bazıları işyerlerini terk ederek sokaklara çıktı.

Depremle işyerini terk eden Çorlulu esnaf Şükrü Vatansever, “Depremi hissettim, biraz salladı. Korkarak hemen dışarıya çıktım” dedi. Sarsıntı nedeniyle can ve mal kaybının yaşanmadığı belirtildi.

DEPREM UZMANI TÜYSÜZ’DEN DEPREM YORUMU
İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Okan Tüysüz Marmara açıklarında meydana gelen depremin daha büyük bir depremi tetikleyeceğini söyledi

Tüysüz, “Depremin olduğu yer Büyükçekmece Gölü’nün hemen açıkları. Bu depremin çok önemli bir deprem olmadığı kanaatindeyim. Ama Marmara denizinde tıpkı bugün 4′ün olduğu gibi daha büyük bir deprem olacak ve hasar yaratacaktır. Mutlaka depreme karşı hazır olmamız gerekiyor. Bir gün tıpkı 4′ün olduğu gibi belki 6 belki 7 belki daha büyük bir depremle karşılaşacağız. Ama bu daha büyük bir depremi tetikler diyemeyiz .

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99