Flaş Kocaeli

ATAKENT MAHALLESİ’NDE YAĞMURSUYU HATTI YAPILDI

Kartepe İlçesinde altyapı problemlerini gidermek için 6 ayrı proje yürüten Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSU) Genel Müdürlüğü, İlçeye bağlı Uzunçiftlik Atakent Mahallesi’nde sağanak yağışlarda yaşanan su baskınlarını çözecek yağmursuyu hattı çalışmalarını tamamladı.

Son bir yıldır Kartepe bölgesinde sağanak yağışlar etkili oluyor. Hızla artan yerleşim alanları ile dikkat çeken bölgede yağmursuyu altyapısının olmaması, mevcut derelerin ıslah edilmemesi veya yetersiz kalması ile su baskınları yaşanıyordu. İSU Genel Müdürlüğü, ilçenin çeşitli bölgelerinin altyapı problemlerini gidermek için hazırladığı 6 ayrı projenin inşaat çalışmalarını sürdürüyor.

Turizm merkezi Kartepe - Sapanca yolu üzerinde bulunan Uzunçiftlik Atakent Mahallesi’nde su baskınları yaşanması üzerine yağmursuyu projesi hazırlayan İSU, inşaat çalışmalarına geçtiğimiz temmuz ayında başladı. Mahalledeki yerleşim alanlarını yağmur suyundan kurtaracak olan projede, betonarme boru kullanılarak 1,5 km uzunluğunda yağmursuyu hattı inşa edildi. Ayrıca, yüzey sularının bağlı olduğu derede 130 metre açık kesit ıslah çalışması gerçekleştirildi. Korkuluk yapılarak güvenlik içine alınan dere, çevre ile uyumlu hale getirildi.

İl genelinde 63 km dere ıslahı gerçekleştiren ve 350 km yağmursuyu hattı inşa ederek işleten İSU Genel Müdürlüğü, Uzunçiftlik Atakent Mahallesi’nin yağmursuyu problemini gidermek için 1.1 milyon TL harcama yaptı.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99