ENPAY’dan atılan 236 işçi işe geri dönmek istiyor - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

ENPAY’dan atılan 236 işçi işe geri dönmek istiyor

Geçtiğimiz Ramazan ayından bu yana çeşitli gerekçelerle işten çıkarılan 236 ENPAY işçisinin açtığı davalarda Kocaeli 6. İş Mahkemesi’nde bulunan görülmeye başlandı.

Başiskele Vezirçiftliği Mahallesi’nde faaliyet gösteren ENPAY Fabrikası, geçtiğimiz Ramazan ayından bu yana 200’den fazla işçi üyesi bulunduğu ve işverenle anlaşmalı olan Türk Metal Sendikası’ndan istifa ederek Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Birleşik Metal İş Sendikası’na geçmişti. Bu değişimin ardından ENPAY fabrikası 236 işverenini çeşitli gerekçilerle işten çıkardı ve işçiler tazminatlarını alamadı. İşsiz kalan 236 işçi, ENPAY firmansa geri dönmek için açmış olduğu işe iade davaları bugün Kocaeli 6. İş Mahkemesi’nde görülmeye başlandı. Mahkeme öncesinde basın açıklaması yapan Birleşik Metal Sen Başkanı Hami Baltacı, “Bu davayla, işverenin hukuk tanımazlığını tokat gibi yüzüne vuracağız” dedi.

 

“İNSANLARIN SENDİKA SEÇME HAKKI VAR”
Mahkeme öncesi Birleşik Metal Sen Başkanı Hami Baltacı ve işten çıkarılan ENPAY fabrikası işçileri Kocaeli Adliyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Baltacı, “Birleşik Metal İş Başkanı Hami Baltacı, Mayıs ayında Türkiye’de başlayan ve ENPAY’a sıçrayan, işverenin uzun haksızlıklarıyla, polis şiddetiyle karşı karşıya kaldık. Biz her şeye rağmen hukuka güvenmek istiyoruz. Ancak şu anki durum olumsuz olarak ilerliyor. Bizler sendikal hakkımızdan faydalanmak istedik. Ancak işverenin hukuk tanımazlığıyla karşı karşıya kaldık. İnsanların özgürce sendika seçme hakkı vardır. İşveren daha ilk gün ‘Türk Metal’den istifa ederseniz, karşınızda beni bulursunuz’ diyerek tehditler savurdu” dedi.

 

“TOKAT GİBİ YÜZÜNE VURACAĞIZ”
Açıklamasına devam eden Baltacı, “Bizler anayasal hakkımızı kullandık. Hukuka güvenmek istiyoruz. Bu doğrultuda açtığımız davaları kazanacağımıza inanıyoruz. Herkesin tekrar işe başlama isteği var. Zaman bunu gösterecek. Tüm Türkiye’de başlayan eylemlerde sadece ENPAY’da böyle bir saldırı yaşandı. Bu da işverenin demokrasi ve hukuk tanımazlığını gösteriyor. Bugün başlayan bu davayla, işverenin hukuk tanımazlığını tokat gibi yüzüne vuracağız” şeklinde konuştu.

 

26 OCAK’A ERTELENDİ
İşe iade için mahkemeye başvuran işçi sayısının çok fazla olması nedeniyle duruşmalar Kocaeli Adliyesi’nde bulunan 2. İş Mahkemesi, 3. İş Mahkemesi, beşinci iş mahkemesi ve iki ayrı 6. İş Mahkemesi’nde olmak üzere beş mahkemede görülüyor. Açılan davalarından ilk duruşma Kocaeli 6. İş Mahkemesi’nde gerçekleştirildi. Duruşmaya tanıklar ve sanıklar sırayla küçük gruplar halinde alındı. Duruşmada davacı işçileri Av. Murat Özveri ve Av. Saliha Sarıçiftçi temsil ederken davalı ENPAY fabrikasını da Av. İlter Yılmaz ve Av. Nejla Acar temsil etti. Mahkeme heyeti, ifadesi alınamayan sanık ve tanıkların ifadelerinin tamamlanmasına karar vererek, duruşmayı 26 Ocak tarihine erteledi.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99