VÜCUTTAKİ SAATLİ BOMBA; AORT ANEVRİZMASI - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

VÜCUTTAKİ SAATLİ BOMBA; AORT ANEVRİZMASI

Kan akışını sağlayan, vücudun en büyük damarı aortta oluşan kesecikler ve genişlemeler sessizce ilerliyor, ortaya çıkması halinde yaşamı tehdit eden sonuçlar doğuruyor.

Ne zaman, nerede ortaya çıkacağı belli olmayan ve hiçbir belirti vermeyen aort anevrizmaları, düzenli takip ile erken evrede yakalanabiliyor. Genellikle 50 yaş üzerinde görülen hastalığın ilerlemesi ve yaşamı tehdit eder boyuta ulaşması durumunda ameliyat gerekiyor.

Memorial Dicle Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nden Prof. Dr. Binali Mavitaş, aort anevrizması ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Aort damarı yaşamsal önem taşıyor
Aort damarı, kalpten çıktıktan sonra kanı vücuda dağıtmaktadır. Bu damarın çapı, kalpten çıktığı bölümde yaklaşık 2,5 cm genişliğindedir. Vücutta bu kadar geniş çapa sahip başka bir damar bulunmamaktadır. Vücudun bu en büyük damarı üzerinde hiç belirti vermeden oluşan kesecikler ve damar genişlemesi nedeniyle anevrizma riski de artmaktadır. Aortun bir bölümünde oluşabilecek ve anevrizma olarak tanımlanan, çatlama ve yırtılmalar dakikalar içinde kanın vücuttan boşalmasına yol açar ve yaşamı tehdit edebilir.

Göğüste ağrı, karında yumru hissi ile belirti verebilir
Anevrizmanın belirtileri genellikle kalp krizi ile karıştırılmaktadır. Teşhis, ileri tanı yöntemleri ile konulur. Bazen farklı bir sorun için yapılan tetkiklerle de belirlenebilir. Bazı hastalar karnında bir yumru olduğu şikayetiyle sağlık kurumlarına başvurabilir ki bu özellikle düşük kilolu kişiler için geçerlidir ve fiziki muayene sonucu da görülebilir. Muayenede fark edilmese de genellikle hastada sırt, göğüs ve karın ağrısı gibi çeşitli şikayetler ortaya çıkmaktadır.

Hastanın durumuna göre takip ya da ameliyat gerekir
Tedavi yöntemleri anevrizmaların türüne ve bulunduğu yere göre değişebilir. Oluşmuş bir anevrizmanın tedavi edilmesi ya da genişlemiş, balonlaşmış anevrizmanın geri çevrilmesi mümkün değildir. Bazı ilaçlarla yırtılma riski azaltılabilir. Örneğin; tansiyon kontrol altında tutularak, damar çapı çok ciddi bir genişliğe ulaşmamış kişilerin durumu takip edilebilir. Örneğin 5 cm olarak saptanan damar çapının durumu altı aylık kontrollerde BT ile ölçülebilmektedir. Bu sürede beklenenden daha hızlı bir genişleme olması halinde ise hedeflenen çap beklenmeden ameliyatla müdahale etmek gerekir.

Sigara ve kolesterol anevrizmaya neden oluyor
Anevrizma, normal kalp hastalıklarının risk faktörlerinden ayrı düşünülmemelidir. İleri yaşta, sigara ve kolesterol yüksekliği gibi nedenler anevrizmanın gelişiminde önemli rol oynamaktadır. Özellikle sigara kullanımı, yüksek tansiyon ve obezite gibi risk faktörleri anevrizmaların erken yaşlarda ortaya çıkmasına da neden olmaktadır. Ancak bu istisnalara karşın, temel olarak bakıldığında aort anevrizmaları ileri yaş hastalığıdır.

50 yaşından sonra dikkat
Aort anevrizmasına daha çok 50 yaşından sonra rastlanmaktadır. Yüksek tansiyon hastaları, marfan sendromlu kişiler ile damar sertliği bulunan ileri yaştaki hastalar risk altındadır. Anevrizma açısından hipertansiyon hastalarının tansiyon seviyeleri kontrol altında tutulmalıdır. Marfan sendromlu veya damar sertliği gelişen hastalar ise belirli periyotlarda kontrolden geçirilmelidir.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99