kriz önce sizi vurur - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

kriz önce sizi vurur

Bilim, Sanayi ev Teknoloji Bakanı Fikri Işık “Yaşanabilecek krizden ilk önce inşaat sektörü etkilenmektedir. En geç de krizden inşaat sektörü çıkmaktadır” dedi. Bakan Işık, İnşaat sektöründe yapılan reformların yapıldığına dikkati çekerken yurt dışına açılma noktasında ciddi adımların atılması gerektiğini söyledi.

AKP İzmit İlçe SKM tarafından düzenlenen “Sektörde Buluşma” adı altında İnşaat Sektöründen Müteahhitler Birliği, İnşaat Mühendisleri Odası ve Yapı Denetim Firmalarının temsilcileri Antikkapı’da bir araya geldi. Düzenlenen programa Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın yanı sıra AKP İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, AKP İzmit İlçe Başkanı Ali Korkmaz, İnşaat Mühendisler Odası Başkanı Tolga Ok, KBB Başkan Vekili Zekeriya Özak, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ve davetliler katıldı.

 

GÜZEL BİR EKİP OLDUK

Programın açılış konuşmasında söz alan İnşaat Mühendisler Odası Başkanı Tolga Ok, İnşaat sektörünün iki bileşeni bir araya gelmiştir açıklamasında bulundu. İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ise “Yapılacak olan binaları tarihi değeri olması gerekiyor. Elimizden geldiğince bu alanda birlikte yürümeye çalışıyoruz. Sizlerin işlerini kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Bir günde ruhsat verilmesi çok önemlidir. Bu çok önemlidir biz bunu başardık. Sizlerle güzel bir ekip olduk. Bu dönemde şehrimizde Kentsel Dönüşüm’de İzmit Belediyesi olarak gayret içerisinde çalışıyoruz. Şehrin süetinde değişiklik olacaktır. Kentsel Dönüşüm’de bizim mühendislerimizin yer almasını istiyorum” açıklamasında bulundu.     

 

EN ÖNEMLİ SEKTÖR

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık “Sektörün çok önemli katkıları vardır. İstihdama önemli katkı vermektedir. 360 sektörü geliştiren bir sektör içerisinde yer alıyorsunuz. 2002 yılında 58 Milyar TL olan yatırım 2014 yılında 352 Milyar TL’ye ulaşması bizleri sevindiren bir gelişmedir. TOKİ tarafından 3130 şantiyesinde 685 bin fazla konut bitti veya devam ediyor. Türkiye’yi geleceğe taşıyacak en önemli sektör inşaat sektörüdür” dedi.

 

ÖNEMLİ YATIRIMLAR

İlklere imza atan bir sektörümüz vardır diyen Bakan Işık “Dünyanı en uzun köprüsü ülkemizde yapılıyor. En uzun ikinci tüneli ülkemizde yapılıyor. Dünyanın en büyük havaalanı, dünyanın ilk 3 katlı tüneli İstanbul’da boğazda yapılıyor. 2016 yılı sonunda lastikli araçlarında geçeceği Avrasya Tüneli hizmete açılacaktır. Körfez Geçiş Köprüsü dünyanın 4’ncü köprüsüdür. Dünya ve ülkemizde göğsümüzü kabartan başarılara imza atılıyor” açıklamasında bulundu.

 

CİDDİ SORUNLAR VAR

Dış ihaleleri alan firmalarımız vardır diyen Bakan Işık “1972 yılında dünyaya açıldık. 44 Milyar dolarlık proje 2002 yılına kadar üretildi. 2002-14 arasında 260 Milyar dolara yükseldi. Projelerin niteliği de artmıştır. Dünyanın bir çok yerinde bizim müteahhitlerimiz tarafından projeler uygulanıyor. Bu başarı hepimizindir. Projelerin niteliğinin artması yoğun bir gayret içerisinde olmamızı gerektiriyor. Libya, Irak, Suriye’de ciddi sorunlar yaşanıyor. Sektörün gelişmesi gerekiyor. Gelişmiş ülkelerde iş yapabilecek alt yapının hazırlanması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

 

İSTİKRAR ÖNEMLİDİR

Yurt dışında iş yapmanız durumunda müşavirlikte ciddi destek verilmektedir diyen Bakan Işık “İnşaat sektörü krizlerden ilk etkilenen sektördür. Krizden en son çıkan sektördür. Sektör için istikrar çok önemlidir. İstikrarın en fazla etkilediği sektör inşaat sektörüdür. İstikrar olmaması durumunda inşaat sektörü ciddi etkilenmektedir. İstikrarı korumak ve yapısal reformların yapılması gerekiyor. Dünyaya açılan sektörden bahsediyoruz” şeklinde konuştu.

 

KALICI HASAR

Ülke 1 Kasım’da istikrarını sağlaması gerekiyor diyen Bakan Işık “Büyümeye istikrarın sağlanması ve reformların yapılması gerekiyor. 7 Haziran sonrasında kalıcı hasar oluşmadan bugünlere gelmiştir. Yeniden istikrara olmaması durumunda daha büyük sorunlar yaşanacaktır. Ülkemizde istikrarın güçlü olarak sağlanması gerekiyor” dedi.  

 

TEK PARTİ DÖNEMİ

İstikrar tek başına sağlanmaya bilir diyen Bakan Işık “Avrupa da koalisyon ile istikrara sağlanabilir. Ülkemizde uzlaşma sağlanmadığından koalisyonlar döneminde ciddi kayıplar yaşanmıştır. Ülkemizde sıçrama dönemleri tek başına iktidarlarda olmaktadır. AP döneminde Menderes sayesinde ciddi ivme sağlanmıştır. Tarım toplumundan kentleşmeye geçilmiştir. Darbeler sonrasında kazanımlar kaybedilmiştir. 70’li yıllarda dünya kazanırken Türkiye kaybetmiştir” açıklamasında bulundu.  

 

5 ÜLKEDE DEVLET YÖNETİMİ YOK

İstikrarın yakalanması sonrasında Türkiye büyümeyi yakalamaktadır diyen Bakan Işık “Türkiye’nin büyümeye ihtiyacı vardır. Daha hızlı büyümeye ihtiyacı vardır. Siyasi istikrar ekonomik istikrarı sağlamaktadır. Önünüzde ciddi bir durum vardır. 1 Kasım’da tercih yapılırken sadece kendi açımızdan değil ülkemiz için de ciddi düşünmeliyiz. Ülkemiz etrafından ciddi bir sıkıntı var. Dünyanın yarından fazla sorun ülkemiz çevresinde ki ülkelerde yaşanmaktadır. Çevremizde ki 5 ülkede devlet yönetimi yoktur” dedi.

 

KOALİSYON GÖRÜŞMELERİ

Bakan Işık “7 Haziran seçimleri sonucunu doğru okuma gayreti içerisinde olduk. Koalisyon kurulmaya çalışıldı ancak başarılamadı. MHP ile koalisyon kurulması noktasında ciddi girişimler sonuçsuz kalmıştır. Bahçeli’nin uzlaşma tavrı sonrasında sonuç alınamadı. CHP koalisyona varım derken AKP tarafından 13 yıldır kazanımları yok sayma derdine düştü. Demokrasilerde hakem halktır” açıklamasında bulundu. Açıklamaların ardından basına kapalı olarak soru cevap kısmına geçildi.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99