MOBESKO İSTEKLERİNİ ALDI - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

MOBESKO İSTEKLERİNİ ALDI

D-100 karayolu üzerinde yapılan köprünün yan yolları 15 Kasım’da hizmete gireceğini söyleyen Başkan Karaosmanoğlu, üst geçit yapılmasının 6 ay içerisinde çözüleceğini söyledi.

Dayanıklı Tüketim Malları ve Mobilyacılar Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi (MOBESKO) Yönetim kurulu Başkanı ramazan Baştürk tarafından davet edilen Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu kahvaltı programına katıldı. Yönetim Kurulu Başkanı Baştürk’ün odasın da biraz misafir olan Başkan Karaosmanoğlu daha sonra üyelerin sorunlarını dinledi.

 

HER ZAMAN DESTEK VERİLDİ

Yaşanan sorunlar hakkında bilgi veren MOBESKO Başkanı Ramazan Baştürk “MOBESKO Kocaeli’nin yanı sıra Türkiye’ye de örnek olan bir yapı içerisindedir. Yerel yönetimlerden her zaman gereken desteği gördük görmeye devam ediyoruz. Kimlerle yola çıkacağımızı bildiğimizden bugünlere ulaştık. 5 yıldır ülke ekonomisine hizmet vermekteyiz” dedi.

 

AYNI SORUNLAR

Kocaeli ile alakası olmayan bir sektörü dünya markası yapma yolunda ilerlediklerinin altını çizen Baştürk “2015 yılına geldiğimiz zaman müşteri olarak yüzde 20 artmış durumdayız. Ulaştığımız bu satış rakamı yeterli değildir. Metro ve Symbol AVM’lerin yaşadıkları sorunları bizlerde yaşamaktayız. MOBESKO olarak yüzde 50 il dışından müşteri gelmeyi hedefledik. Ancak bunun yüzde 40 seviyesine çıkardık” açıklamasında bulundu.

 

KÖPRÜ YAPIMI

D-100 karayolu üzerinde yapılan köprünün yapım işi uzun sürmesi işleri olumsuz etkilediğine dikkati çeken MOBESKO Başkanı Baştürk “Bir yıl uzaması bizleri etkilemiştir. Aynı şekilde yanımızda bulunan AVM’leri de etkilemiştir. Batı Karadeniz illerinden gelen müşteriler bu durumdan olumsuz etkilenmektedir. Müşterimizin yüzde 30’u buralardan gelmektedir” ifadelerini kullandı.

 

MOBİLYACILAR BİRLİĞİ

Gebze – İstanbul’dan müşteri çekmekte zorlandıklarını belirten Baştürk “MODOKA – MASKO bizim gibi hizmet vermektedir. Bu kurumlarla yapılan görüşmeler neticesinde Mobilyacılar Birliği kurulması noktasında çalışmalara başladık. D-100 karayolu üzerinde yapılan köprünün yapımı son 10 gündür hızlanmış durumdadır. MOBESKO’da 600 kişi çalışmaktadır. Bunların yarısı toplu taşıma araçları ile gelmektedir. 250 dolayında bayan çalışmaktadır” dedi.

 

ÜST GEÇİT SORUNU

MOBESKO’da çalışan bayanların sorunlarına dikkati çeken Başkan Baştürk “Bayanlar akşam saatlerinde çıkmasından dolayı büyük sıkıntı yaşıyorlar. Üst geçit olması gerekiyor. Yolun karşısına geçerken oldukça zor durumlar ortaya çıkmaktadır. Son iki valimiz tarafından bizlere söz verilmiştir. Üst geçitlerin konulması gerekiyor. Ayrıca bisiklet yolunun buraya kadar uzatılabilir. Bisiklet İstasyonu kurulması ile günde 70-80 kişi buraya gelebilir” açıklamasında bulundu.

 

AĞAÇ SORUNU

MOBESKO önünde bulunan ağaçların sorundan da bahseden üyeler, D-100 karayolundan bakıldığında MOBESKO’nun görülmediğini bu durumunda olumsuz etkileri olduğunu belirttiler. Ayrıca üyeler tarafından MOBESKO içerisine çocuk oyun parklarının kurulmasını istediler.

 

ULAŞIM SORUNU

Talepleri dinleyen Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu “MOBESKO’nun her zaman yanında yer aldık. Her safhasında gereken destek verilmiştir. Buranın çekiciliği sizlerin sayesinde olmaktadır. Gereken şartları yerine getirmek gerekiyor. Yolun düzenlenmesi noktasında karayolları ile gereken görüşmeler yapılacaktır. Üst geçidin yapılması zaman almayacaktır. Ulaşım konusunda yaşanan sorunları biliyorum. Belediye tarafından buralara araç bağlanabilir. Bu yönde çalışma yapılabilir” dedi.

 

İNDİRİMLİ BİLET

İndirimli ücret tarifesine geçileceğini söyleyen Başkan Karaosmanoğlu “Belli bir süre zarfından bir araçtan diğerine binildiği zaman indirimli tarife uygulanabilir. Bu yönde çalışıyoruz. Kooperatiflerin tek çatı altında birleşmesi gerekiyor. Bu yönde düzenleme yapılacaktır. Bisiklet yolu konusunda gereken yapılacaktır” açıklamasında bulundu.

 

80 TRİLYONLUK YATIRIM

D-100 karayolu üzerinde yapılan yatırımın 80 Trilyon dolayında olduğunu belirten Başkan Karaosmanoğlu “dere ıslahı yapılmaktadır. Bu bölgenin buna ihtiyacı vardır. 25 Trilyon AVM’lerden alındı. Symbol’ün oraya köprü yapılacaktır. Teneke olan yerlere belediye girmesi sonrasında değer kazanmaktadır. Bu da bizleri sevindirmektedir. Ulaşımın rahatlaması noktasında önemli projelerimiz vardır. Kent için 50 yılı planlanmaktadır. 15 Kasım’da köprünün yan yolları hizmete girecektir” ifadelerini kullandı.

 

GENİŞ KATILIM

Düzenlenen kahvaltıya Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun yanı sıra METRO Bölge Müdürü Richard Bechem, İşletme Müdürü Hikmet Aktaş, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Gökmen Mengüç, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’de katıldı. Kahvaltı sonrasında Başkan Karaosmanoğlu ve beraberindekiler MOBESKO’da bulunan mağazaları gezdiler.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99