Derince’de 8 eğitim yuvası açıldı - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

Derince’de 8 eğitim yuvası açıldı

Derince genelinde 4-6 yaş grubu çocuklara hizmet verecek olan Kur’an Kursları’nın açılış töreni büyük ilgi görürken, minik öğrencilerin söylediği ilahiler programa renk kattı

Açılışa yoğun ilgi gösterildi
İlkokulu eğitimi öncesinde 4-6 yaş grubu arasındaki çocuklara yönelik olarak düzenlenen Kur’an Kursları’nın Derince’deki açılış töreni büyük ilgi gördü. Yenikent Merkez Camii bahçesinde düzenlenen açılış törenine AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut, Kocaeli İl Müftüsü Yusuf Doğan, İl Müftü Yardımcısı Mustafa Derin, İlçe Müftüsü Birol Nurlu, muhtarlar, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Bu eğitim dönemi boyunca Derince’de 8 ayrı merkezde devam edecek olan kurslar Ahmetpaşa Camii, Çınarlı Merkez Camii, Gülerevler Camii, Harmantarla Camii, Kışla Camii, Yenice Camii, Yenikent Merkez Camii ve Yenikent Mimar Sinan Camii’nde gerçekleşecek.

 

Demiröz’den Kur’an-ı Kerim tilaveti
Kur’an Kursları’nın açılışı nedeniyle düzenlenen programda ilk olarak Derince Merkez Camii
Müezzini İbrahim Demiröz, Kur’an-ı Kerim tilaveti gerçekleştirdi. Demiröz’ün sunduğu Kur’an ziyafetinin ardından dernekler adına Yenikent Merkez Camii Dernek Başkanı Hasan Çatalbaş, bir konuşma yaparak kurslarla ilgili bilgilendirmede bulundu. Çatalbaş’ın ardından kurslarda eğitim gören minikler ilahi ve şiirler okuyarak çeşitli gösterilerde bulundu. Minik öğrenciler gösterilerinde aynı zamanda kurslarını tanıtarak, öğretmenlerine teşekkürlerini ifade etti. Çocukların sergilediği gösterilerin ardından kürsüye Derince İlçe Müftüsü Birol Nurlu çıktı. Kursların oluşumundaki süreçle ilgili bilgi veren Nurlu, bu merkezde görev alan tüm öğreticilerin çocuk gelişimi alanında eğitim aldığını söyledi.

 

“Çocuklarımızın önünü açalım”
Yapılan yoğun çalışmaların ardından dönüşümü tamamlanan 8 ayrı merkezde kursların açıldığını belirten Müftü Birol Nurlu “Güzel ahlak her şeyin öncesinde geliyor. Peygamber efendimizin dediği gibi anne ve babanın çocuğuna bırakacağı en güzel şey güzel ahlaktır. Bu kurslarımız çocuklarımızın gelişimine ve karakterine katkı sunacak. Çocuklarımız burada sevgi, saygı, paylaşma ve hoşgörüyü öğrenecekler. Çocuklarımızın önünü açalım, geleceğe ışık saçalım” dedi. Müftü Nurlu, konuşmasında ayrıca her zaman yanlarında olup, kendilerinden desteklerini esirgemeyen Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut, İl Müftüsü Yusuf Doğan, İlçe Kaymakamı Mesut Yıldırım ve diyanet personeline teşekkürlerini iletti. Müftü Nurlu’nun ardından konuşma yapan Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut da çok önemli mesajlar verdi.

 

“Türkiye’miz yükselmeye devam edecek”
Geçmişe oranla günümüzde eğitim imkanlarının çok daha iyi olduğunu söyleyen Başkan Bulut “Keşke bizim zamanımızda da böyle erken yaşlarda eğitim imkanı olsaydı da bizler de eğitime biraz daha erken yaşlarda başlayabilseydik. Bugün yavrularımızı bu şekilde görünce çok mutlu olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Eğitime başlama yaşımız aşağı düştükçe ilim öğrenme imkanı daha da fazlalaşıyor. Keşke bunlar daha öncede olsaydı da geçen hafta yaşadığımız ve 100 kişinin rahmetli olduğu o ortamları yaşamasaydık. Bunlar cahillikten başka bir şey değil ve bununla her zaman mücadele etmemiz lazım. Bu ilim, irfan yuvalarına elimizden geldiği kadar destek vermemiz lazım. Bizler bir olduğumuz zaman bu cahilliği hep birlikte ortadan kaldırırız. Son yıllarda ilim irfan sahibi insanlarımızın sayısı artmaya başladı. Bugün artık uzayda uydumuz var, yerli gemimizi üreten mühendislerimiz var. Bu ilim yuvaları arttığı müddetçe Türkiye’miz yükselmeye devam edecektir” dedi.

 

“Camilerimiz 24 saat yaşanılabilir olmalı”
Programda bir konuşma yapan Kocaeli İl Müftüsü Yusuf Doğan ise “Çok güzel bir günde, böylesi bir mabette sizlerle bir arada olmaktan dolayı mutluluk duyuyorum. Bir insanın hayatta sahip olabileceği en değerli varlığı hayırlı evladıdır. Çocukların yetişmesi konusunda en büyük görev annelere düşüyor. Şunu belirtmeliyim ki insanın ömründe karakteri ve kişiliği 7 yaşına kadar oturuyor. Bugün ne mutlu bize ki Kur’an ve sünnet eksenli yeni bir nesil yetiştirme şansına sahibiz” dedi. AK Parti Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker de eğitimin önemine vurgu yaptığı konuşmasında, “Evimizin neşesi olan çocuklarımızı ne kadar iyi yetiştirirsek, ülkemizin geleceği de o kadar sağlam olur. Camilerimizin 24 saat yaşanılabilir mekanlar olması çok önemli. 4-6 yaş eğitimi bu işin başlangıç noktalarından birisi” dedi. Konuşmaların ardından dernek başkanlarına ve emekli olan Derince Merkez Camii İmamı Kadir Korkmaz’a plaket takdim edilirken, İl Müftü Yardımcısı Mustafa Derin’in yaptırdığı dua ile açılış töreni gerçekleşti.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99