Suriyeli Dahi Piyanist Tambi Cimuk, Kocaeli’de ‘dünya barışı’ İçin Çalacak - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

Suriyeli Dahi Piyanist Tambi Cimuk, Kocaeli’de ‘dünya barışı’ İçin Çalacak

Suriye’deki savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan 17 yaşındaki müzik dehası piyanist Tambi Cimuk, Kocaeli Sanayi Odası (KSO) bünyesindeki Kocaeli AB Bilgi Merkezi işbirliği ile Kocaeli Sanayi Odası Orkestrası eşliğinde Kocaelili sanatseverlerle buluşacak.

 

Uluslararası müzik otoriteleri tarafından ‘dahi piyanist’ olarak nitelenen 17 yaşındaki Suriyeli Tambi Cimuk; St Petersburg, Newyork ve Washington’dan sonra Kocaeli’de sanatseverlerle buluşarak ‘Dünyada Barış’ için çalacak.

9 Ekim’de Sabancı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek etkinlikte, Suriye’deki savaştan kaçarak Türkiye’ye sığındıktan sonra ‘keşfedilen’ 17 yaşındaki piyanist Tambi Cimuk’a, Türkiye’nin tek oda orkestrası olan KSO Oda Orkestrası eşlik edecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanan özel kararname ile Türk vatandaşı olan ve St Petersburg’da yapılan yarışmaya bu şekilde katılan, ardından birçok küresel merkezde konserler veren dahi piyanist, Türkiye’yi yurt dışında birçok yarışmada başarı ile temsil ederek, üstün dereceler elde etmeyi de başardı.

Sanatın en zor koşullarda bile yeşermeye hazır bir tohum olduğu gerçeğini hatırlatan Tambi Cimuk’un yaşam öyküsü ve elde ettiği başarılar, dünyadaki tüm mültecilere umutlarını kaybetmemeleri gerektiğini hatırlatırken, devletlere ise mülteci kabulünün toplumlara katabileceği değerler konusunda evrensel mesajlar veriyor.

Kocaeli Sanayi Odası bünyesindeki Kocaeli AB Bilgi Merkezi’nden yapılan açıklamada, “Suriye'deki çatışmalar, İkinci Dünya Savaşından bu yana dünyada görülmüş en büyük insani krizi tetiklemiştir. Bunun Suriye'den gelen en kalabalık mülteci nüfusunu kabul eden Türkiye üzerindeki etkisi, ev sahibi toplum ve bütçe kaynakları açısından devasa boyutlara ulaşmıştır. Türkiye, özellikle kamplarda bulunan mültecilere çok yüksek düzeyde yardım sağlamaktadır. Kriz karşısında verilen karşılık çoğunlukla insani olsa da, krizin doğası ve kapsamı, mültecilerin daha uzun bir süre kalabileceğine işaret etmektedir. Bu durum ise, yardım konusunun tekrar düşünülmesini gerektirmekte; entegrasyona ve ev sahibi toplumla Suriyeli "misafirler" arasındaki ortak yaşama daha fazla odaklanılmasını gerektirmektedir. Bu kapsamda dünya barışına dikkat çekmek amacıyla organize ettiğimiz konser ile KSO Oda Orkestrası ve Piyanist Tambi Cimuk’un muhteşem bir müzik organizasyonuna imza atacağını düşünüyoruz” denildi.

Müzikseverlere unutulmayacak anlar yaşatacak konser, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından Türkiye’de AB Bilgi Merkezleri Ağı’nın Desteklenmesi Projesi çerçevesinde ücretsiz olarak 09 Ekim 2015 Cuma günü saat 19:00’da Sabancı Kültür Merkezi’nde yapılacak.

-KSO Oda Orkestrası

İlk kez 2006 yılının Mart ayında bir araya gelerek çalışmalarına başlayan “Kocaeli Sanayi Odası Oda Orkestrası” “Üretimin Ritmi“ sloganıyla başta Kocaeli olmak üzere Anadolu’nun birçok ilinde halka açık konser etkinlikleri düzenliyor. Klasik eserlerin yanı sıra Türk ezgilerini de evrensel müzikle harmanlayıp seslendiren orkestrayı, Şef Özgür Günay yönetiyor.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99