MEME KANSERİ KADERİNİZ OLMASIN! - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

MEME KANSERİ KADERİNİZ OLMASIN!

Meme kanseri, gerek gelişmiş, gerekse gelişmekte olan ülkelerde en sık görülen kadın kanseridir. Ülkemizde kanserden ölüm nedenlerinin başında gelmektedir. Erken evrede tespit edilmesi mümkün olan bu kanser ile mücadelede, kadınların bilgilendirilip, bilinçlendirilmesi önemlidir. Bu amaçla 2004 yılından beri Ekim ayında “Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri” kapsamında yurt genelinde çeşitli faaliyetler düzenlenmektedir. Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri kapsamında Kocaeli Halk Sağlığı Müdürlüğü Kanser Şubesi ve bağlı kurumlarda Ekim ayı boyunca faaliyetler düzenlenecektir. “Meme Kanserinin Nedenleri, Belirtileri, Tarama, Korunma ve Erken Tanı” konularında vatandaşlarımız İlimizde bulunan KETEM’lere (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) ve Aile Hekimlerine müracaat ederek gerekli bilgilere ulaşabilirler.

MEME KANSERİ NEDİR?

Meme kanseri, memenin süt bezlerinde ve üretilen sütü meme başına taşıyan kanalları döşeyen hücreler arasında, çeşitli etkenler sonucu kontrolsüz şekilde çoğalan ve başka organlara yayılma potansiyeli taşıyan hücrelerden meydana gelen tümöral oluşumdur. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, genetik yatkınlık oluşturan gen mutasyonu meme kanseri riskini artırıyor.

Meme içinde kanserleşen bir hücrenin, bir tümör oluşturması ve bir uzmanın muayene sırasında anlamasına ya da radyolojik incelemede belli olmasına kadar hayli uzun zaman geçmesi gerekiyor. Kadınlar genellikle en az 1 cm. büyüklüğüne ulaşmış bir kitleyi, elle kontrol yöntemi sayesinde fark edebiliyorlar. Günümüzde meme kanserlerinin çoğu kişinin kendisi tarafından bulunuyor. Kanserli kitleler nispeten sert, düzensiz kenarlı, yüzeyi pürtüklü görünüyor ve meme dokusu içinde rahatça oynatılamıyor. Kanser uzak organlara metastaz (yayılım) yapmışsa bu yayılımlar, nadiren meme kanserinin ilk bulgusunu oluşturuyor. Ancak bazı hastalarda bu belirtilerin hiçbirisi olmuyor ve meme kanseri yalnızca, mamografi incelemesiyle tespit edilebiliyor.

MEME KANSERİ BELİRTİLERİ

Aşağıdaki belirtilerden en az biri varsa, vakit geçirmeden uzmana başvurulması gerekiyor.

Memede veya koltuk altında ele gelen kitle (sertlik, şişlik)

Meme başından akıntı (tek kanaldan kanlı veya şeffaf renkli)

Meme başında içe doğru çekilme, çökme veya şekil bozukluğu

Meme başı derisinde değişiklikler (soyulma, kabuklanma)

Meme cildinde yara veya kızarıklık

Meme cildinde ödem, şişlik ve içe doğru çekintiler olması (portakal kabuğu görünümü)

Memede büyüme, şekil bozukluğu veya asimetri ya da renginde değişiklik (kızarıklık vs.)

MEME KANSERİ RİSK FAKTÖRLERİ

Cinsiyet, yaş, aile hikayesi, östrojen hormonu, menopoz sonrası meme kanseri hikayesi, hormon tedavisi, ışınlanma (radyoterapi), beslenme ve çevre faktörleri, genetik bozukluklar.

ERKEN TEŞHİS İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

20 yaşından sonra her ay kendi kendinize meme muayenesi yapınız.

Kendi kendinize meme muayenesi ideal olarak adet başlangıcından 7-10 gün sonra ayda bir kez yapılmalı.

Eğer menopozdaysanız, adet görmüyorsanız yine her ayın belli bir günü meme muayenesi yapınız.

Düzenli olarak 20 yaşından sonra 2 yılda bir, 40 yaşından sonra her yıl sağlık personeline meme muayenesi yaptırınız.

40 – 69 yaş aralığındaysanız 2 yılda bir kez düzenli olarak mamografi çektiriniz.

Olabildiğince ideal kilonuzu korumaya çalışınız. Lifli gıdalar, bol sebze ve meyveye ağırlık veriniz. Düzenli spor yapınız.

Sigara içmeyiniz.

İlimizde bulunan KETEM'e (Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi) KANSER TARAMALARINIZI ÜCRETSİZ OLARAK YAPTIRMANIZ İÇİN BEKLİYORUZ.

KETEM ADRESLERİ:

İZMİT KETEM: Turan Güneş Cad.Cedit Mah.Bostanlar Sok G Blok Kat:3 (Kocaeli Devlet Hastanesi Yanı Halk Sağlığı Laboratuvar binası) Kocaeli/ İzmit Tel: 0262 309 2370

DARICA KETEM: Fevzi Çakmak Mah. Dr.Zeki Acar Cad.No:62 (Darıca Farabi Devlet Hastanesi) Kocaeli/Darıca Tel: 0262 655 0608

GÖLCÜK KETEM: İhsaniye Hastane Cad. C Blok Kat:2 (Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi) Kocaeli/Gölcük Tel: 0262 435 7660

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99