Derinceli Gaziler Çanakkale’yi gezdi - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

Derinceli Gaziler Çanakkale’yi gezdi

Derince Belediyesi tarafından düzenlenen gezide Derinceli Gaziler, Çanakkale Destanı’nın yazıldığı tarihi yerleri ziyaret ederek duygu dolu anlar yaşadı

Başkan Bulut ve Garnizon Komutanı Şahin de eşlik etti

Derince Belediyesi ve Derince Eğitim Merkezi Komutanlığı’nın birlikte organize ettiği programda Derinceli Gaziler, bir tarihin yeniden yazıldığı yer olan Çanakkale’yi gezdi. Gerçekleşen organizasyonda gazilere, Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut ve Derince Garnizon Komutanı Şenol Şahin eşlik etti. Uzman rehber eşliğinde iki günlük programla Çanaklale’yi görme fırsatı bulan gaziler, Seyit Onbaşı Anıtı ve Rumeli Mecidiye Tabyası, Soğanlıdere ve Şahindere Şehitliği, 57. Piyade Alayı Şehitliği, Çanakkale Şehitler Abidesi, Seddülbahir Yahya Çavuş Şehitliği, Eceabat, Namazgah Tabyası, Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi, Anafartalar ovası, Kilidbahir Kaleleri, Kanuni Kulesi ve Conkbayırı Bölgesi gibi Çanakkale Destanı’nın yazıldığı tarihi mekanları ziyaret etti.

Duygu dolu anlar yaşandı

Başkan Bulut ve Garnizon Komutanı Şahin’in de eşlik ettiği kafile gezide ilk olarak Seyit Onbaşı Anıtı ve Rumeli Mecidiye Tabyası’nı ziyaret etti. Uzman rehber eşliğinde gerçekleşen gezi, Soğanlıdere ve Şahindere Şehitliği, 57. Piyade Alayı Şehitliği, Çanakkale Şehitler Abidesi, Seddülbahir Yahya Çavuş Şehitliği’nin ziyaret edilmesiyle devam etti. Şehitliklerde oldukça duygu dolu anlar yaşayan gaziler, Çanakkale’de şehit olan kahramanlar için dualar etti. Derince kafilesi ardından Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi’nde bulunan Çanakkale Savaşları malzemelerinden oluşan müzeyi gezdi.

Savaş günleri canlandırıldı

Derinceli Gaziler Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi'nde yer alan 11 canlandırma odasında savaş günlerini adeta yeniden yaşadı. Harbe Giriş, Nusrat Mayın Gemisi, İtilaf Devletlerinin Muharebe Planları, Mecidiye Tabyası, Kara Muharebelerine Hazırlık, Dönüm Noktası Salonunda, Siper Muharebeleri, Gök kubbeden Gelibolu, Çanakkale Geçilmez, Hatıralar, 1915'ten Günümüze odalarının yer aldığı gösterimde savaş günleri ziyaretçilere üç boyutlu olarak mekanik sistemlerle anlatıldı.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99