Dünya mimarlar gününü kutlayan Arısal, Kentlerin afet riski altında yaşadığını söyledi - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

Dünya mimarlar gününü kutlayan Arısal, Kentlerin afet riski altında yaşadığını söyledi

Mimarlar Odası Kocaeli Şube Başkanı Arsal Arısal gerçekleştirdiği basın açıklaması ile Dünya Mimarlık Günü’nü kutladı ve kentlerin afet riski altında yaşadığını söyledi

Mimarlar Odası Kocaeli Şube Başkanı Arsal Arısal gerçekleştirdiği basın açıklaması ile Dünya Mimarlık Günü’nü kutladı. Mimarlar Odası Taş binada gerçekleştirilen basın açıklamasında konuşan Mimarlar Odası Kocaeli Şube Başkanı Arsal Arısal “. Tarihsel süreç içerisinde uygarlık değerlerinin üretildiği kentlerimize kimliksizlik, toplumsal ayrışma ve otoriter süreçler dayatılmaktadır” dedi.

EKİM AYI SEMPOZYUM AYI

Sözlerine Mimarlık Günü hakkında bilgi vererek başlayan Arısal, “Dünya Mimarlık Günü 5 Ekim 2015 tarihinde ‘Mimarlık, Bina ve İklim’ teması ile uluslararası Mimarlar Birliği’ne bağlı 124 ülkede, yaklaşık 1 milyon 3 yüz bin mimar tarafından kutlanacaktır. Mimarlar Odası, her yıl olduğu gibi, tüm birimleri ve 50 bini aşkın üyesi ile Dünya Mimarlık Günü’nün olduğu haftayı, Ekim ayı boyunca sürecek olan ‘Mimarlık Haftası Etkinlikleri’ ile kutlayacaktır” dedi.

KİMLİKSİZ KENTLER

Sözlerine devam eden Arısal, “ Son 10 yılı aşkın sürede merkezden yerele doğru ‘Kentsel Dönüşüm’ adlı altında yürütülen operasyonlar ile bütün yaşam değerleri yok ediliyorken; sosyal, ekonomik ve kültürel kayıplar çığ gibi büyümektedir. Tarihsel süreç içerisinde uygarlık değerlerinin üretildiği kentlerimize kimliksizlik, toplumsal ayrışma ve otoriter süreçler dayatılmaktadır” açıklamasında bulundu.

KENTLER AFET RİSKİ ALTINDA

Arısal, “ Yaşam çevrelerinin oluşturulması aşamasında; en temel insan haklarından olan sağlıklı ve güvenli bir çerçevede, barış içinde yaşama hakkının korunması; mimarların, merkezi-yerel yönetimlerin, ilgili tüm kurumların ve meslek örgütlerinin ortak sorumluluğudur. Gelinen aşamada küresel ısıma ve afetlere neden olan iklim değişiklere karşı mücadele hiçbir şekilde yavaşlatılamaz, ötelenemez ve görmezden gelinemez. Dünyamızın, ülkemizin de içinde bulunduğu bölgemizin ve kentlerimizin büyük afet riskleri altında olduğu, yaşama hakkımızın dahi tehdit edildiği bu zorlu dönemde meslektaşlarımızın ve toplumumuzun Dünya Mimarlık Günü’nü kutluyoruz” dedi.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99