Eylül Ayında Kocaeli Sanayinde Kapasiteler 70,3 Olarak Belirlendi - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

Eylül Ayında Kocaeli Sanayinde Kapasiteler 70,3 Olarak Belirlendi

Kocaeli Sanayi Odası tarafından açıklanan Kocaeli sanayi kuruluşlarının kapasite kullanım oranı Eylül ayında yüzde 70,3 oldu. Eylül ayı kapasite kullanım oranı geçen yılın aynı dönemine göre 0,4 puan düşerken, bir evvelki aya göre 0,1 puan düştü.

Kocaeli Sanayi Odası tarafından her ay açıklanan Kocaeli sanayi kuruluşlarının kapasite kullanım oranı Eylül ayında yüzde 70,3 olarak gerçekleşti. Kocaeli sanayinin kapasite kullanım oranı Eylül ayında geçen yılın aynı dönemine göre 0,4 puan düşerken, bir evvelki aya göre 0,1 puan düştü.

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “İlimizde, 2015 yılının başından bu yana kapasitelerin hemen hemen yatay seyrettiğini görüyoruz. Firmalarımızdan bu ay aldığımız geri bildirimlerde kapasitelerdeki düşüş nedeninin sezona ve kur artışlarına bağlı olduğunu gördük. Buna rağmen, firmalarımızın yüzde 44’ü kapasitelerinin bir evvelki aya göre arttığını belirtmişlerdir.“ dedi.

Zeytinoğlu, “Firmalarımızın yüzde 23’ü ekim ayında alınan iç piyasa sipariş miktarının artacağını, yüzde 53’ü ise bu miktarın değişmeyeceğini ve yüzde 23’ü azalacağını beklemektedir. Benzer şekilde ihracat yapan firmalarımızın ise yüzde 19’u dış piyasa siparişlerinin artacağını, yüzde 69’u sipariş miktarında bir değişme olmayacağını ve yüzde 12’si azalacağını beklediklerini ifade etmişlerdir. Bu beklentilere göre, önümüzdeki ayda da ilimizdeki kapasite kullanımındaki paralel seyrin devam edeceğini söyleyebiliriz.”dedi.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99