Başkan Karaosmanoğlu, teröre karşı Tek ses mitingine katıldı - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

Başkan Karaosmanoğlu, teröre karşı Tek ses mitingine katıldı

Sivil Dayanışma Platformu tarafından İstanbul Yenikapı Meydanı’nda düzenlenen, “Milyonlarca Nefes Teröre Karşı Tek Ses” mitingine Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’da katıldı.

TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve pek çok bakanın hazır bulunduğu miting programı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın meydana ulaşması ile başladı. Kocaeli’den çok sayıda vatandaşın katıldığı mitinge Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’da katıldı. Sivil Dayanışma Platformu Başkanı Ayhan Ogan’ın açılış konuşmasının ardından, Hafız Adem Kemaneci tarafından, şehitlerin ruhuna Kur’an-ı Kerim tilavet edildi. Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Diyanet İşleri Mushafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin, okunan aşrın Türkçe mealini okuduktan sonra, milyonlarca kişinin ‘amin’lerle katılıp el açtığı bir dua etti. Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bakanlar ve yerel yönetimlerin önemli isimleriyle mitingde bir araya da geldi.

 

DEVLETİN EN ÜST KADEMESİ MİTİNGDE HAZIRDI
Başbakan Ahmet Davutoğlu ve TBMM Başkanı İsmet Yılmaz’ın da birer konuşma yaptığı miting programını Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, kendilerine ayrılan protokol bölümünde; görevi başında terör örgütü tarafından şehit edilen Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın babası Hakkı Kiraz, annesi Saadet Kiraz ile birlikte takip etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan “Ebedi vatanımızı, son devletimizi, bin yıllık kardeşliğimizi kimi zaman etnik fitneyle, kimi zaman mezhep fitnesiyle, kimi zaman sapkın akımlarla bölmek isteyenlere en güzel cevabı, işte burada, Yenikapı’da sizler veriyorsunuz” dedi.

 

“GÜL BAHÇESİNE GİRERCESİNE TOPRAĞA DÜŞEN ŞEHİTLERİMİZİ RAHMETLE YÂD EDİYORUM”
İstanbul’u ve İstanbulluları selamlayarak sözlerine başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İstiklalimiz ve istikbalimiz uğruna gül bahçesine girercesine toprağa düşen şehitlerimizi, rahmetle, minnetle yâd ediyorum” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının başında, şehit yakınlarına, gazilere, terörle mücadelede görev alan güvenlik güçlerine ve kamu görevlilerine teşekkür etti. Meydandaki dinleyicilere hitaben, “Şu andaki birliğiniz, beraberliğiniz daim olsun” diye seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, buradaki birlik ve beraberliğin bozulmayacağına inandığını ve bu şekilde geleceğe yürüneceğini belirterek, şöyle dedi: “Ebedi vatanımızı, son devletimizi, bin yıllık kardeşliğimizi kimi zaman etnik fitneyle, kimi zaman mezhep fitnesiyle, kimi zaman sapkın akımlarla bölmek isteyenlere en güzel cevabı, işte burada, Yenikapı’da sizler veriyorsunuz.”

 

“BU ÜLKEDE ETNİK KÖKENİNDEN
DOLAYI KİMSEYİ DIŞLAMADIK”
Kendisini asıl üzen şeyin millîlikle, yerlilikle, bu topraklarla irtibatını koparanların Türkiye üzerinde oynanan oyuna gönüllü figüranlık yapması olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizdeki teröre bulaşanlar da, hangi saikle olursa olsun onlara destek verenler de bu coğrafyada niçin bulunduğunu bilmeyenlerdir. Şu bayrağın renginin, hilalinin, yıldızının anlamına müdrik olmayanlardır. Bu ülkede etnik kökeninden dolayı değerli kardeşlerim, biz kimseyi dışlamadık, dışlamayız. Biz yaratılanı Yaradan’dan ötürü

severiz” dedi.

 

“KARDEŞ KAVGASI ÇIKARTMAK
İSTEYENLERE FIRSAT VERMEYECEĞİZ”

Yaşanan sıkıntı ile millet olarak ilk defa karşılaşmadığımızı, her dönemde içimize atılan fitne tohumlarından bu şekilde boy verenler olduğunu ve hepsinin de gelip geçtiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu: “Burada devlet ve millet olarak bize düşen iki önemli görev vardır. Birincisi, 780 bin kilometrekare vatan toprağına sımsıkı sarılmaktır. Bunun için devletimiz, güvenlik güçlerimiz başta olmak üzere tüm kurumlarıyla mücadelesini vermektedir, vermeye devam edecektir. Bu mücadeleden kimsenin şüphesi olmasın. Terörle mücadelede verdiğimiz şehitlerin acısı yüreğimizi yakıyor. Ama aynı zamanda onların varlığı ve gösterdiği kahramanlık en büyük gücümüzdür, geleceğimizin güvencesidir. İkincisi; 78 milyon insanımızın arasında birlik, beraberlik, kardeşlik duygularını güçlendirmek, tahkim etmektir. Bunun için de bıkmadan, usanmadan, sabırla doğruları anlatacağız. Kardeşlerim, bizi ayakta tutan bağları yeniden güçlendireceğiz. Birbirimizi çıkar için, menfaat için değil Allah için seveceğiz.

 

“1 KASIMDA HANGİ PARTİDEN OLURSA OLSUN; 550 TANE YERLİ, MİLLÎ MİLLETVEKİLİ GÖNDERMENİZİ İSTİYORUM”
Milletin içine fitne sokmak, ayrımcılık yaratmak isteyenlere fırsat vermeyeceklerini, değil canının, malının ve namusunun tehlikeye düşmesi; tek bir vatandaşın kılına zarar gelmesi, kem sözle gönlünün kırılmasının dahi kendileri için kabul edilemez bir durum olduğuna vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli ve millî olan herkese; kökenine, inancına, bölgesine, meşrebine bakmaksızın kucak açacaklarını söyledi ve sözlerine şöyle devam etti: “Benim bugün burada milletimden, ekranları başında bizleri izleyenlerden bir ricam olacak; 1 Kasım seçimlerinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne hangi partiden olursa olsun fark etmez 550 tane yerli, millî, bedeni ve kalbiyle bu ülke için çalışacak milletvekili göndermenizi istiyorum. Herhalde ne demek istediğimi anlıyorsunuz değil mi? Şu anda Türkiye’nin tek ihtiyacı budur. Millî irade dışında bir çözüm asla yok. Siz sandıkta iradenize sahip çıkar, Meclis’e yerli ve millî vekiller gönderirseniz gerisi çok kolay. Bu konuda milletimize inanıyorum, sizlere güveniyorum.”

 

“OYUNA GELMEYECEĞİZ”
Bugün Türkiye’yi başka türlü yenemeyeceklerini bilenlerin yine aynı yöntemi devreye sokmaya çalıştığının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, polise, askere, köy korucularına, kamu binalarına, camilere sıkılan her kurşunun, atılan her roketin hedefinin, birliğimiz, beraberliğimiz ve kardeşliğimiz olduğunu ifade ederek “Bu oyuna ne Doğu ve Güneydoğu Bölgemizdeki, ne de diğer bölgelerdeki vatandaşlarımız gelmemiştir, gelmeyecektir. Biz aynı delikten iki defa sokulmayacağız. 200 yıldır oynanan oyuna bir kez daha düşmek bize yakışmaz” değerlendirmesinde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, merhum Arif Nihat Asya’nın, “Biz, kısık sesleriz... Minareleri sen, ezansız bırakma Allahım! Ya çağır şurada bal yapanlarını, ya kovansız bırakma Allahım!” dizeleri ile başlayan şiirini okuyarak, konuşmasını tamamladı.
BAŞBAKAN DAVUTOĞLU’NDAN DUYGUSAL KONUŞMA
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan öncesi mitinge gelen vatandaşlara seslenen Başbakan Ahmet Davutoğlu "Ne güzel bir ifade, milyonlarca nefes... Şimdi karşımda al bayraklarıyla bir al bayrak bahçesi kurmuş olan her bir kardeşimin nefesini nefesimde, yüreğini yüreğimde hissediyorum. Bu ne muhteşem bir manzara, bu ne muhteşem bir buluşma, bu ne güzel bayrak, bu ne güzel millet, bu ne güzel kardeşlik. Allah aşkına hangi milletin böyle asil bir bayrağı, hangi milletin böyle tek bir yürek gibi çarpan kardeşleri, fertleri var?" diye konuştu.
“İNADINA KARDEŞLİK, KIYAMETE KADAR KARDEŞLİK”
"Nefesimize nefes katan herkesten Allah razı olsun" diyen Davutoğlu, bu muhteşem kalabalık içindekilerin bir kısmının Fırat, Dicle kenarında Kürtçe, bir kısmının Meriç'te Rumeli, bir kısmının Kızılırmak'ta Orta Anadolu, bir kısmının Aras kenarında Karadeniz, Kafkas lehçesiyle, ninnileriyle büyüdüğünü ama bugün Kafkasya, Mezopotamya, Rumeli çocuklarının, tüm Anadolu çocuklarının tek bir nefes ve yürek olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti: "Her birinizin nefesini hissediyorum. O nefes Kelime-i Tevhid ile birlikte kardeşlik diyor. Her birinizin nefesini hissediyorum, doğduğunuz, büyüdüğünüz dağların esintisi olan nefesinizi... İşte burada sadece kardeşlik nefesi var. Sadece Yenikapı Meydanı'ndaki milyonlarca nefes değil, Türkiye'nin her bir köşesindeki 78 milyon nefes bugün aynı ritmle çarpıyor. Birlik, birlik, kardeşlik... Bugün her biriniz 78 milyonu temsil ediyorsunuz. Sanmayın ki burada sadece Yenikapı'da buluşanlar var. Burada İlahi Kelam'ın ölmez dediği şehitlerin nefesi var. Burada son nefesinde kelime-i şehadet getirerek Hakka yürüyen Mehmetçiği son nefesi var, son emaneti var. Mehmetçiği son nefesi için kardeşliği birleştirmeye hazır mısınız? Son anda kelime-i şehadet getiren o aziz Mehmetçiği emanetine sahip çıkmaya hazır mısınız? Bu milleti bölmeye isteyenlere karşı, inadına kardeşlik, inadına kardeşlik, kıyamete kadar kardeşlik demeye hazır mısınız? Mehmetçiğin son nefesinin hakkı için bir daha söyleyin, kıyamete kadar kardeşlik demeye hazır mısınız? İşte nefes bu. Allah Mehmetçiğin o son nefesiyle emanet ettiği bu aziz vatana sahip çıkmak kudretini bize nasip eylesin."
"KÜRT VE TÜRK ÇOCUKLARININ NEFESİNİ BİRLEŞTİRİYORUZ"
Başbakan Davutoğlu, "İstanbul surlarının önünde şehit düşen Ulubatlı Hasan'ın çocukları ve dahi Marmara, Boğaziçi, Yeditepe şahit olsun, Mehmetçiğin son nefesine sahip çıktık, sahip çıkacağız" ifadelerini kullandı. Burada, "Suya ağıt yakan, suya Kürtçe şiirle seslenen Feqiye Teyran'ın, çiçeğe Türkçe şiirle seslenen Yunus Emre'nin nefesini duyduğunu" aktaran Davutoğlu, o nefesleri birleştirmeye hazır olduklarını dile getirdi. Davutoğlu, "Biz burada Alpaslan Gazi'nin yanında Malazgirt'e yürüyen Kürt ve Türk çocuklarının nefesini birleştiriyoruz. Biz burada Resulullah'ın müjdesine mazhar olmak için İstanbul surlarının önüne gelen aziz Anadolu çocuklarının son nefeslerinin kardeşliği çağrısında bulunuyoruz" dedi. Davutoğlu, ayrıca "özgürlükleri mutlak anlamda yaşatmak" olduğunu dile getirerek, sözlerini şöyle tamamladı: "1 Kasım seçimlerine gidiyoruz. Herkes özgürce oyunu kullanacak. Kimse geçen seçimlerde Doğu ve Güneydoğu'da olduğu gibi baskı altında oy vermeyecek. Her kardeşimin iradesini kullanmasını istiyorum. İşte şimdi gün bugündür. Ayağa kalkmaya var mısınız, ey Mezopotamya, Fırat, Dicle, Rumeli, Kafkasya ve Orta Asya'nın çocukları ayağa kalmaya hazır mısınız, kardeşlik demeye var mısınız, hep beraber özgür Türkiye'de omuz omuza eşit bir şekilde yürümeye ve büyük Türkiye'yi inşa etmeye hazır mısınız, albayrağı dünyanın her yerinde gururla dalgalandırmaya, nefesleri nefeslere katmaya, yürekleri yüreklerle buluşturmaya hazır mısınız? Allah yüreğinizi kavi, nefesinizi daim kılsın" dedi.

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99