Bir destekte Kandıra ARGEM'den - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

Bir destekte Kandıra ARGEM'den

Kandıra GİOSB'ye bir destekte Kandıra ARGEM (Kandıra Araştırma Geliştirme Merkezi'nden geldi. Merkez adına Hüseyin Bayrak tarafından yapılan açıklamada bir an önce GİOSB'nin kurulması gerektiği ifade edildi.

Kandıra ARGEM tarafından yapılan açılama da; '' Kandıra'nın geleceği ve istikbali için önemi her kesim tarafından dile getirilen, zaman zaman ilçemizin tarım ve hayvancılık alanında (Küçük Hollanda) olması yönünde çok büyük bir adım olduğu ifade edilen, son yılların en etkili ve en büyük projesi, istihdam kaynağımız olarak gördüğümüz ve beğenip benimsediğimiz Türkiye'nin ilk Gıda Organize Sanayi Projesinin ertelenmesi, sürünceme de bırakılması, engellenmesi bizleri derinden üzmüştür.

Merak ve heyecanla beklediğimiz bu projenin engellenmesine, sürüncemede bırakılmasına, ertelenmesine bir anlam veremiyoruz. varsa bir sıkıntı ve kirli oyunlar bu sıkıntıları çözmek, kirli oyunları bozmak Kandıralılar olarak bizim ve bu projenin sahiplerinin işi olmalıdır. Gelinen süreçte temeli atılıp 1-2 sene zarfında üretime geçecek hale gelmesi istenen, Kandıra'nın ilerlemesi ve hak ettiği yere gelmesi için kurulması kesinlikle gerekli olan böyle bir projenin akim kalması, Kandıra halkının, işletmecilerimizin hayal ve ümitlerini yıkmış, bizi şaşkınlığa uğratmıştır.

Özellikle Kandıra köylüsünün büyük fedakarlık yaparak Kandıra'nın geleceği için kendi toprağını seve seve verdiği günümüzde sadece bir kişinin başvurusu sonucu böyle bir projenin ertelenmesi, sürüncemede bırakılması, engellenmesi manidar ve düşündürücüdür. Devletimiz tarafından atılan böylesine önemli ve tarihi bir adımın, bu adımı şaha kaldıracak, üretimi artıracak ve projeyi destekleyecek olan ve tamamen GİOSB için kurulan Namazgah Barajı nedeni ile iptal edilme noktasına gelmesi ise gerçekten kabul edilemeyecek bir durumdur.

Bu projeyi durdurmayı bırakın durdurmaya çalışmak, engellemeye yeltenmek Kandıra tarihine ve vatandaşına yapılabilecek en büyük kötülük ve ihanet olarak tarihe geçecektir. Vatandaşların haklarını mahkeme yoluyla aramaları elbette normal bir durumdur. Fakat umumu ilgilendiren bir konuda sadece bir kişinin isteğinin tüm Kandıra'nın istek ve menfaatlerinin önüne geçmesi elbette tasvip edilir bir durum değildir.

Bu anlamda yüksek mahkemenin konuyu yeniden değerlendirmesini, Kandıra ve Kandıralılar için büyük öneme sahip bu projenin en kısa sürede yapılabilmesi için gereken adımların atılmasını beklemekteyiz.

(Kandıra ARGEM) Kandıra Araştırma ve Geliştirme Merkezi olarak ilgililerden gereken destek ve yardımın yapılmasını istiyoruz. Kandıra’da yapılaşma mevcut yerleşik alanların genişletilmesiyle yapılmalı,toplu konut alanları için bir metrekare tarım alanı heba edilmemeli. Hem doğal yapının tahrip edilmemesi hem de sosyal ve kültürel yapının bozulmaması adına (amacımız nefes aldığımız yere bir nebzede olsa nefes vermektir.)'' denildi.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99