OKUL ÖNCESİ ÇOCUĞUNUZUN SAĞLIK KONTROLLERİNE ÖNEM VERİN - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

OKUL ÖNCESİ ÇOCUĞUNUZUN SAĞLIK KONTROLLERİNE ÖNEM VERİN

Çocukların okula sağlıklı ve mutlu bir başlangıç yapması, gelecek yaşamlarını da olumlu yönde etkiliyor. Okulların açılması ile birlikte özellikle yeni okula başlayacak çocukların detaylı bir muayeneden geçmesi ve temizlik alışkanlığı kazanması, bu dönemi sağlıklı bir şekilde geçirmeleri için büyük önem taşıyor. Memorial Diyarbakır Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Ayhan Çeri, sağlıklı bir okum dönemi için ailelere önerilerde bulundu.

Okula başlamadan göz muayenesi

Çocuğunuz okula başlayacaksa ve yakın dönemde göz muayenesi olmamışsa, bunun yaptırılmasında yarar vardır. Özellikle diğer aile bireylerinde görme bozukluğu söz konusuysa, çocuğun bir göz doktoru tarafından değerlendirilmesi daha da önemlidir. Çocuklarda görme bozukluklarına yol açan en sık rahatsızlık; görme tembelliği ve şaşılıktır. Bunun yanında diğer görme kusurları da görülebilir. Hemen her rahatsızlıkta olduğu gibi görme kusurlarının da erken dönemde tespit edilmesi, tedavinin olumlu sonuçlanması açısından önemlidir.

Aşıları tam olmalı

Okul döneminde en sık karşılaşılan hastalık grupları; suçiçeği, kabakulak, kızamık gibi virüs kökenli enfeksiyon hastalıklarıdır. Bu hastalıklar aşı ile önlenebileceğinden çocukların aşılarını düzenli bir şekilde yaptırmak gerekir. Bu sayede virüs kökenli enfeksiyon hastalıklarına yakalanmazlar ya da bu dönemi çok hafif geçirebilirler. Bu hastalıkların tedavi sürecinde ise; çocuğun istirahat etmesine, vitamin ve bol sıvı almasına, bulaşma riskini önlemek açısından çocuğun diğer sağlıklı arkadaşlarından uzak kalmasına dikkat edilmelidir. Çocukluk çağı hastalıklarının okul dönemi öncesindeki aşıları, okul başlamadan tamamlanmış olmalıdır.

Okul öncesi el yıkama alışkanlığı

Çocukların okula başlayacakları zamanlarda en sık rastlanan hastalık gruplarından biri de üst solunum yolu hastalıklarıdır. Bunların büyük çoğunluğu enfeksiyon kaynaklıdır. Okulların açılmasıyla beraber çocukların kalabalık ve kapalı ortamlarda bir arada bulunması, sınıflarda havalandırmanın yetersizliği, havaların soğuması gibi nedenlerle üst solunum yolu enfeksiyonları gelişir. Oluşan bu enfeksiyonlar damlacık yolu yani aksırma, öksürme ile çok kolay bir şekilde diğer öğrencilere bulaşarak onların da hasta olmasına yol açabilmektedir. Enfeksiyon hastalıklarının yayılımını önlemede en etkili ve basit yöntemin el yıkama alışkanlığı olduğu unutulmamalıdır. El yıkama alışkanlığının edinilmesi için aileler çocuklarıyla birlikte ellerini yıkayıp, bunu eğlenceli bir hale getirebilir.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99