İşsizlim yüksek - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

İşsizlim yüksek

KSO Başkanı: Yüzde 9,6 Oranındaki İşsizlik Beklentilerin Üzerinde Ama Bütçedeki Olumlu Tablo Bizleri Sevindirdi

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Haziran ayında yüzde 9,6 seviyesine yükselen işsizlik oranını ve yılın ilk sekiz ayına ilişkin bütçenin 640 milyon TL fazla vermesi ile ilgili yaptığı değerlendirmede “İşsizlik oranı beklentimizin üzerinde gerçekleşti. Ancak yılın ilk sekiz ayında bütçenin 640 milyon TL fazla vermesi bizleri sevindirdi ” şeklinde konuştu.

 

 

KSO Başkanı Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Haziran ayında yüzde 9,6 seviyesine yükselen işsizlik oranını ve yılın ilk sekiz ayının bütçe sonuçlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede “İşsizlik oranı beklentimizin biraz üzerinde gerçekleşti. Bir evvelki yıl hariç geçmiş yıllarda Haziran ayı işsizlik oranının mevsimsel nedenlerle gerilediğini gözlemliyoruz. Ancak işsizlik verileri ile aynı gün açıklanan bütçe rakamları bizleri sevindirdi. Yılın ilk sekiz ayında bütçenin 640 milyon TL fazla vermesini çok olumlu değerlendiriyoruz” dedi.

 

 

Haziran ayında işsizlik oranın mevsimsel olarak işgücüne katılma oranındaki artıştan kaynaklandığını belirten Zeytinoğlu “İşgücüne katılım oranı yüzde 52,1 ile son yılların en yüksek seviyesine çıkmıştır. Haziran ayında bir evvelki aya göre 280 bin kişinin iş gücüne katıldığını görüyoruz. Benzer şeklide bir evvelki aya göre 189 bin kişinin istihdam edildiğini görüyoruz. Aslında bunlar güzel veriler. Ancak mevsimsel olarak işgücüne katılımın yüksek olması sebebiyle işsizlik oranımız arttı. Önümüzdeki aylarda da bu artışın devam edeceğini bekliyoruz” dedi.

 

 

Zeytinoğlu Temmuz ve Ağustos aylarının bütçe sonuçlarına ilişkin de yaptığı değerlendirmede “Temmuz ve Ağustos ayı bütçe dengesi birbirini nötrlüyor. Ama sonuç olarak yılın ilk sekiz ayında 640 milyon TL fazla verdik. Bu yıl bütçe performansımız yıllardır söylediğimiz gibi fazla vererek ilerliyor. Faizler açısından bütçe disiplini çok önemli. Bu bakımdan mali disiplinden taviz verilmeden sekiz aylık bütçe performansının seçim ve seçim sonrasında da korunması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99