Tökeli İmre, ölümünün 310. yılında anıldı - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

Tökeli İmre, ölümünün 310. yılında anıldı

Macaristan eski Kralı Tökeli İmre, ölümünün 310. yılında Sekapark Kültür Alanı’ndaki Tökeli İmre Anıevi’nde anıldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, eski Macar Kralı Tökeli İmre'nin 310. ölüm yıldönümü nedeni ile Sekapark Kültür Alanı'nda bulunan Tökeli İmre Anı Evi'nde anma töreni düzenlendi. Törende Macar ve Türk mitolojisinde önemli bir yere sahip olan ve Tökeli İmre’nin mezarında da yer alan Tuğrul Kuşu heykelinin açılışı da yapıldı. Açılış konuşmalarında Türk–Macar dostluk mesajları verildi.

 

TÜRK-MACAR ÜST DÜZEY YÖNETİCİLERİ
Anma törenine Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Genel Sekreter Doç Dr. Tahir Büyükakın, Genel Sekreter Yardımcısı Feyzullah Okumuş, Budapeşte Büyükşehir Belediye Başkanı Istvan Tarlos, Macaristan Ankara Büyükelçisi Gábor Kiss, Macaristan Milli Müzesi Başkanı Dr. László Csorba ile Türk ve Macar üst düzey yöneticileri katıldı.

 

MACAR ORDUSUNDA BİR TÜRK
İki ülkenin milli marşlarının dinlenmesinin ardından bir konuşma yapan Macaristan Milli Müzesi Başkanı Dr. László Csorba Türkiye ile ilişkilerinin uzun yıllar öncesine dayandığının altını çizdi. Csorba, Türk-Macar ilişkilerinin artarak devam ettiğini dile getirerek bir anısından bahsetti. Macaristan ordusunda zurnası ile müzik çalan bir Türk askerinin hikayesinde “Hasan” ismini öğrendiğini kaydeden konuk müdür, bu dostluğun Kocaeli’de de sürdüğünü ve Tökeli İmre’nin Kocaeli’de yaşatılması ile de önemli bir boyuta taşındığını ifade etti.

 

HİÇ BİR YERDE YAPILMADI
Ardından söz alan Budapeşte Belediye Başkanı Istvan Tarlos ise konuşmasına terör saldırılarında şehit olan vatandaşlar için Macaristan halkı adına başsağlığı dileklerini iletti. Konuk belediye başkanı, Macar tarihinde Kocaeli’nin önemli bir yeri olduğunu ifade ederek, “Burada hayata geçirilen, Tökeli İmre’nin hatıralarının yaşatılması ile ilgili hizmetler hiçbir yerde yapılmadı” dedi. Tarlos, Macaristan’da da Osmanlı’ya ait eserlerin aynı hassasiyetle korunduğunu söyledi.

 

İLİŞKİLERİMİZ GELİŞECEK
Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ise Kocaeli’nde yaşamış ve burada vefat etmiş Macar Kralı Tökeli İmre’nin hatıralarının yaşatılması adına Tökeli İmre Anı Evi’ni hayata geçirdiklerini ifade ederek, ”Sizleri Kocaeli’de ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. İnanıyorum ki Türk- Macar ilişkileri önümüzdeki yıllarda daha da fazla yoğunlaşacaktır” ifadelerini kullandı.

 

MACAR ÖĞRENCİLER HAZIRLADI
Konuşmaların ardından Macar ve Türk mitolojisinde önemli bir yere sahip olan Tuğrul Kuşu Heykeli’nin açılışı yapıldı. Protokol eşliğinde kurdelesi kesilen heykel, Macaristan Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri tarafından yapılarak Kocaeli’ye getirildi. Açılıştan sonra ise yeniden düzenlenen Tökeli İmre Anı Evi gezildi.

 

TUĞRUL KUŞU HEYKELİ
Tökeli İmre’nin mezarı üzerinde bir yüzünde kabartmalar da bulunan anıt ve Tuğrul Kuşu heykelinin birebir kopyası SEKA Park Kültür alanındaki Macar Evi Bahçesi’nde Park, Bahçe ve Yeşil Alanlar Dairesi Başkanlığı tarafından yeniden inşa edildi. Tuğrul Kuşu heykeli ise Macaristan’dan getirildi.

TUĞRUL KUŞU NEDİR
Tuğrul Kuşu, Divânu Lügati't-Türk'te de adı geçen atmacagillerden bir kuştur. Macar ve Türk mitolojisinde önemli bir yere sahiptir. Türk mitolojisinde Zümrüdü Anka olarak da bilinen Simurg'un karşılığı olarak geçmektedir. Selçuklular da bu kuşu sembol olarak yer yer kullanmıştır.

TÖKELİ İMRE
Tökeli İmre, kendisine Osmanlı Devleti tarafından verilen Orta Macaristan Krallığı zamanında Osmanlı Devleti’nden aldığı destekle Avusturya’nın birçok kalesini ele geçirdi. İkinci Viyana Kuşatması’nda uğranılan başarısızlıktan sonra aldığı kaleleri kaybeden Tökeli İmre, Karlofça Barış Görüşmeleri’nde Osmanlı Devleti’nden istenmiş, fakat bu istek kabul edilmemiştir. Tökeli İmre, 1705 yılında İzmit’te vefat etmiştir. Tökeli İmre mührünün üzerine "Kral-ı Orta Macar'ım ki namım Tökeli İmre, Mûin-i Âli Osman'ım daim hâzırım emre" yazdırarak Osmanlı Devleti’ne bağlılığını göstermiştir.

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99