Körfez’de Büyük Geri Dönüşüm Hamlesi - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

Körfez’de Büyük Geri Dönüşüm Hamlesi

Körfez Belediyesi, atıkların ekonomiye kazandırılması ve çevre kirliliğini önlemek amacıyla yaptığı geri dönüşüm çalışmalarıyla hem ülke ekonomisine katkı sağlıyor hem de yüzlerce ağacın kesilmesinin önüne geçiyor.

Geri Dönüşümün Her Alanında Faaliyet Gösteriliyor
Büyük bir hızla artan nüfus, gelişen sanayi ve teknolojideki ilerlemeler sonucunda insanların doğal çevresi üzerindeki etkilerinin giderek artması ve buna bağlı olarak doğal kaynakların hızla tükenmesine karşılık Körfez’de geri dönüşüm ve çevre konusunda dev adımlar atılıyor. Bu amaçla teknik altyapı ve gerekli donanımlar hazırlandıktan sonra profesyonel ekipler ambalaj atıklar, bitkisel atık yağlar, katı atık ve geri dönüşümün her alanında faaliyet gösteriyor.
Tonlarca Atık Ekonomiye Geri Kazandırıldı
Geri dönüşüm çalışmalarına aralıksız devam eden Körfez Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü 2015 yılında 87 kilogram bitkisel atık yağın kanalizasyona dökülmesini önleyerek geri kazanımını sağladı. Oluşturulan profesyonel ekiplerce hazırlanan ve kentin çeşitli noktalarına bırakılan geri dönüşüm kutularına Körfez halkı büyük ilgi gösteriyor. Geri dönüşüm kutularına ve kafeslerine bugüne kadar 340.020 kilogram Can Atık, 2.650 Kilogram Atık Pil, 900 Adet Ömrünü Tamamlamış Lastik, 28.844 Kilogram Evrensel Atık, 352.130 Kilogram Hacimli (Koltuk Çekyat, Mobilya, Vb.) bırakılarak geri dönüşüme kazandırıldı.
Modern Belediyecilik Anlayışı
Bu doğrultuda tüketim sonucu oluşan plastik, cam, metal, kâğıt ve karton gibi ambalaj atıklarının oluştukları yerlerde diğer atıklardan ayrı olarak biriktirilmesi ve sağlıklı bir geri kazanım sisteminin oluşturulması için, modern belediyecilik anlayışıyla çalışmalarına devam edeceklerini belirten belediye yetkilileri, Körfez’in geneline 260 adet Çöp Konteynırı ve Geri Dönüşüm Konteynırı olarak da 860 adet bıraktıklarını ifade ettiler.
Geri Dönüşüme Dair Çalışmalar Artarak Devam Ediyor
Ayrıca Körfez Belediyesi okullar, kamu kurum ve kuruluşları, hastaneler, oteller, sağlık kuruluşları, marketler, satış noktaları, fabrikalar, alışveriş merkezleri ve stadyumlar gibi Körfez’de ambalaj atığının yoğun oluştuğu yerlerde ilgili yönetimler ile koordinasyon sağlanarak, geri kazanılabilir atıkların kaynağında diğer atıklardan ayrı olarak toplanmasına yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99