Hürriyet “Otizm Farkındalığı meclise girecek” - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli
M. MAMİK İNŞ DOA PAZARLAMA YENİ

Hürriyet “Otizm Farkındalığı meclise girecek”

Kocaeli Otizmli Çocuklar Derneği ziyaretinde konuşan CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet otizm farkındalığını meclise gireceğini ifade etti

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, Başkanlığını İlkin Kılıçarslan’ın yaptığı Kocaeli Otizmli Çocuklar Derneği’ni (KOÇ-DER) ziyaret etti. CHP İzmit İlçe Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya ve dernek üyelerinin de hazır bulunduğu basın açıklamasında konuşan CHP’li Milletvekili Hürriyet bir türlü hayata geçmeyen Otizm Eylem Planı’nın hesabını soracaklarını belirterek, “Otizm Eylem Planı’nın devlet politikası haline gelene kadar çalışmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

 

AYRIMCILIK TÜM ENGEL GRUPLARINDA VAR

Ziyarette ilk olarak konuşan KOÇDER Başkanı İlkin Kılıçarslan, “Otizme karşı duyarlığınız ve farkındalığınız için çok teşekkür ediyorum. Otizmli aileler olarak biz toplumda ne yazık ki çok farkında olamıyoruz. Otizm ne nedeni, ne de tedavisi olmadığı için toplumda bilinmiyor. Bu yüzden aileler olarak çok sıkıntı yaşıyoruz. Bundan sonra ki süreçte mecliste otizmi biraz daha farkına vardırmanızı istiyoruz” dedi. CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, “Türkiye’de yetişkin otizmliler dahil 550 binden fazla otizmli birey ve aileleri yaşıyor. Otizmli birey sahibi aileler çocuklarının bizden sonra nasıl yaşayacağını bilmemenin sıkıntısı içerisindeler. Otizm için toplumsal bilinçlendirmeye çok ihtiyacımız var. Ayırımcılık tüm engel gruplarında olduğu gibi otizmli bireyler için de en büyük sorun olarak karşımıza çıkıyor” açıklamasında bulundu.

 

“OTİZM EYLEM PLANININ HESABINI SORACAĞIZ”

Açıklamasına devam eden Milletvekili Hürriyet, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın 2013 yılında Otizm Eylem Planı’nı hazırladığını ancak planın halen daha uygulamaya konulmadığının altını çizdi. Hürriyet, “Eylem planı 13 yıldır devam eden AKP iktidarı boyunca lafta kalan uygulamalardan biri olarak tarihte yerini aldı. Oysa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Otizm Eylem Planı’nın uygulanması için Başbakanlığı döneminde kişisel söz vermişti. Otizm Eylem Planı’nı birilerinin gözüne sokmak için mecliste bir takım çalışmalarda bulunacağız. Farkındalık Haftası’nı beklemeden, mecliste otizmli bireyler tarafından yapılan ele emeği göz nuru işleri sergileyeceğiz. Meclisin kalbinde düzenleyeceğimiz basın açıklamasıyla gerçekleştiremedikleri Otizm Eylem Planı’nın hesabını soracağız” dedi.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99