Trafik Sigortasında Fiyat Farkı Yüzde 300'e Ulaştı - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

Trafik Sigortasında Fiyat Farkı Yüzde 300'e Ulaştı

Zorunlu trafik sigortası ve kaskoda aynı araç için aynı teminatları sağlayan poliçelerde şirketler arası fiyat farkı büyüyor. Kasko yaptırana uçak bileti veren firma var.

Zorunlu trafik sigortasında sigorta şirketleri arasındaki fiyat farkı yüzde 300'e, kaskoda ise yüzde 60'a yaklaştı. Telesure'un sigorta satış kanalı koalay.com'un rakamlarına göre aynı araca birebir aynı teminatları sağlayan trafik sigortası poliçelerinde 336 liradan 909 liraya kadar farklı fiyatlar bulunuyor. Aynı araç için teklif alınan kasko poliçelerinde ise fiyat 600 lira ile 1068 lira arasında dalgalanıyor.

 

ARAÇTAN ARACA FARK EDİYOR

Her iki poliçe tipinde de fiyat aralığı araçtan araca değişirken şirketlerin farklı fiyat politikaları nedeniyle kasko ve trafik sigortaları arasında fark uçuşa geçmiş durumda. Geçen yıl 40 milyon lira yatırımla Türkiye pazarına giren Güney Afrikalı Telesure, koalay.com'u kurarak internetten trafik ve kasko poliçeleri satmaya başlamıştı.

 

"VATANDAŞIN İŞİ ZOR"

Telesure Sigorta CEO'su Bradley Du Chenne, poliçe satın almak isteyen birine 12 farklı sigorta şirketinden teklif verebildikleri için bu fiyat farkının görülür hale geldiğini söyledi. Sigorta satın almak isteyenlerin acentelerden aldıkları teklifl erde en fazla 3-4 farklı şirketin fiyatına ulaşabildiğini, bu nedenle de en uygun fiyatı yakalamalarının zor olduğunu söyledi.

 

"KASKO YAPTIRANA UÇAK BİLETİ"

Türkiye'de 18 milyon araç içinde Zorunlu Trafik Sigortası oranının yüzde 70, kasko oranının ise yüzde 34 olduğunu bildiren Chenne, "Türkiye'de sigorta satışında acente ağırlığı yüksek. Biz ise yalnızca online satış yapıyoruz. Ancak sigortasız milyonlarca araç olduğundan pazar payını acenteler yerine kaskolu-sigortalı olmayan kişilere ulaşarak elde etmek istiyoruz. Daha uygun fiyatlar sunuldukça sigorta talebi artacaktır. Ayrıca yakın zamanda başlatacağımız kampanya ile 700 liranın üzerinde kasko poliçesi alanlara Avrupa'ya gidiş dönüş uçak bileti hediye edeceğiz" dedi.

 

SAĞLIK SİGORTALARINDA YENİ KRİTER

Sağlık sigortasında tüm kriterleri alıcı belirleyecek Kurumsal sigortacılıkta 20 yıllık deneyimin ardından portföyüyle Telesure Türkiye Partneri olan Alper Ziyal da ilerleyen dönemde farklı sigorta kollarında poliçe satmaya başlayacaklarını söyledi. Telesure'un çalışma sisteminden çok etkilendiğini belirten Ziyal, "Telesure ile görüşmeler için Güney Afrika'ya gittik. Orada gördüklerimiz bizi çok etkiledi. Üst katta sigorta satılıyor, alt katta poliçe basılıp gönderiliyor. Tam bir sigorta fabrikası gibi çalışılıyor. Bunun Türkiye'de de yapılabilir olduğunu görerek el sıkıştık. Şimdilik araç sigortalarında çalışıyoruz ama ilerleyen dönemde özellikle sağlık sigortacılığında çok hevesliyiz. Bütün içeriğini satın alanın seçebildiği bir poliçe üzerinde çalışıyoruz" diye konuştu.

Kurumsal sigortada da iyi gittiklerini dile getiren Ziyal, kurumsal tarafta bir yılda yüzde 68 büyüme yakaladıklarını sözlerine ekledi.

 

"KADINLARA ÖZEL UCUZ SİGORTA"

Kadınlara özel ucuz kasko geliyor Koalay.com'un açılışından bu yana geçen süre aylık 100 bin tekil ziyaretçiye ulaştıklarını bildiren Telesure Sigorta Genel Müdürü Meltem Yiğit, bu yılın sonuna kadar ayda 10 bin poliçe satışına ulaşacaklarını söyledi.

Türkiye'deki sigorta satın alma alışkanlıkları hakkında da bilgi veren Yiğit, özellikle tatil günleri öncesinde sigorta satışının hızlandığını söyledi. Güney Afrika'da kadınlara özel olarak daha ucuza satılan kasko ürününü Türkiye'ye getirmeyi planladıklarını bildiren Yiğit, "Yol hizmetinin pembe araçlarla verildiği, yol destek elemanlarının pembe giyinmiş kadınlar olduğu bir ürünümüz var. Trafikteki 9 milyon otomobilin yüzde 30'u kadınlar üzerine kayıtlı olsa da kadın sürücü sayısının daha fazla olduğunu tahmin ediyoruz. Dolayısıyla bu tarz ürünlere ilgi gösterilecektir" diye konuştu. Kaynak: HABERLER.COM

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99