Deprem Şehitlerimiz 16. Yılında Anıldı - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

Deprem Şehitlerimiz 16. Yılında Anıldı

17 Ağustos 1999 Gölcük Depremi'nde hayatını kaybeden deprem şehitlerimiz, 16.yılında anıldı.

 

Gölcük Kavaklı Sahili Marina’da gerçekleşen Deprem Şehitlerini Anma Programına Bilim-Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu, Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Tsunami izleme ve değerlendirme Müdürü Prof. Dr. Ali Pınar, İlçe Müftüsü Mehmet Yazıcı, AK Parti İlçe Başkanı Sedat Yücel, Belediye Meclis Üyeleri, , Engelliler Derneği Başkanı Hasan Bat, dernek üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş ,Dün gibi taptaze hatırladığımız 17 Ağustos asrın felaketinin üzerinden tam 16 yıl geçti. O günkü tablo çok vahimdi.Acaba bir daha ayağa kalkabilir miyiz?Yeniden dirilebilir miyiz?Yaşam devam edebilir mi ?sorularını sorduğumuzda karamsar bir hava olduğunu belirtti.Başkan Ellibeş,’İnsanları deprem değil, binalar öldürür. Bu gerçeği hiç unutmadık, unutmayacağız. Depremde kaybettiğimiz tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum’ dedi.

Gölcük Kaymakam Adem Yazıcı, Gölcük depreminin 16.yılında acılarımızın hala taze olduğunu ifade ederek ‘Asrın felaketinde sadece ilçemiz değil, Marmara bölgesi etkilenmiştir’ dedi.Yazıcı ayrıca felaketlerin millet olarak paylaşmayı, dayanışmayı, birbirimizle olmayı bize öğrettiğinin altını çizdi.

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu,16 yıl önce Asrın felaketini yaşayan ve gerçekten o günden bugüne geçmişe ait acılarını anlamak ve bir daha yaşamamak adına düzenlenen bu buluşmanın sizlerle tanığı olmaktan son derece mutluyum mesajını verdi. Gölcük’te yaşanan ve Marmara’yı etkileyen depremler bugün herkesin hafızasında derin yaralar bıraktığını söyleyen Güzeloğlu,’ Yakınlarımızı, canlarımızı kaybettik ama umudumuzu kaybetmedik.Bir daha bu acıları yaşamamak adına hep birlikte ders alarak daha iyi bir gelecek adına çalışmalıyız’ dedi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Gölcük depreminde hayatını kaybeden bütün deprem şehitlerimize Rabbim’ den rahmet diliyorum diyerek konuşmasına başladı. Bakan Işık,Depremi Kocaeli’nde yaşamış bir kardeşiniz olarak o akşamı unutmamızın mümkün olmadığını belirterek’.Bugün Kocaeli, altyapısı ile Türkiye’nin en iyi şehirlerinden birisidir’ vurgusu yaptı..Işık,’ Depremle birlikte anlayışımız da değişti.17 Ağustos 1999 hepimiz için öğretici oldu.Ama en fazla dersi alan devlet oldu.Depremden kaçmak mümkün değil ama tedbir almak bizim görevimizdir ‘dedi. .

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Ulusal Deprem İzleme Merkezi Müdürü Prof.Dr.Ali Pınar, Bilim adamları olarak her türlü bilimsel araştırmayı yerine getirmeliyiz.Binaların bir daha hasar görmemesi için neler yapılması gerektiğini biliyoruz.

Konuşmalarında ardından Bilim-Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Gölcük Belediyesi ve Gesotim işbirliğiyle oluşturulmuş resim sergisi gezdiler.

Anma törende daha sonra Kuran Tilaveti, İlahiyatçı Yazar Ömer Döngeloğlu, 17 Ağustos Depreminde hayatını kaybeden tüm Deprem Şehitlerine Allah’tan rahmet, ailelerine bir kez daha sabırlar diliyorum dedi. Döngeloğlu, İnsanlık âlemi yaradılışından itibaren çeşitli dönemlerde acıları hep yaşamış, hayata olan bağlılığı devam ederek bu günlere kadar gelmiştir. Her şeyde bir hayır vardır deriz. Evet, her şeyde bir hayır vardır dedi. Konuşmanın ardından Ömer Döngeloğlu’na Gölcük Belediye Başkan Yardımcısı Levent Değirmenci çiçek takdiminde bulundu.

17 Ağustos Deprem Şehitleri Anma Programı ,Mürselpaşa Türk Musikisi Konseri ve sema gösterisi ile devam etti., Program, saatler 03.02'yi gösterdiğinde Protokol tarafından Deprem anıtına çelenk sunumu ardından denize karanfil atılmasıyla son buldu.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99