CHP'den Davutoğlu'na 'Görevi İade Et' Çağrısı - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

CHP'den Davutoğlu'na 'Görevi İade Et' Çağrısı

AK Parti ve MHP arasındaki koalisyon görüşmelerinin olumsuz sonuçlanması üzerine CHP'den, Davutoğlu'na "hükümeti kurma görevini Cumhurbaşkanı'na iade et" çağrısı geldi.

AK Parti ile MHP arasında bugün yapılan görüşme sonrasında, MHP-AK Parti koalisyon ihtimalinin de ortadan kalkması, Ankara siyasi kulislerini hareketlendirdi. CHP'den, AK Parti Lideri Ahmet Davutoğlu'na "hükümeti kurma görevini gecikmeden Cumhurbaşkanı'na iade et" çağrısı yapıldı.

"BUGÜNDEN TEZİ YOK GÖREVİ CUMHURBAŞKANI'NA İADE ETMELİ"

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel yaptığı açıklamada, şöyle dedi;

"Sayın Davutoğlu Bahçeli ile yaptığı görüşmeden sonraki açıklamasında koalisyon imkanı kalmadı demiştir. Şu anda, kendisinden beklenen bugünden tezi yok, görevi Cumhurbaşkanı'na iade etmesi. Cumhurbaşkanı'ndan beklentimiz de hükümeti kurmakla Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nu görevlendirmesidir."

"GECİKME, MİLLİ İRADEYE DARBE, SEÇMENE SAYGISIZLIK"

Görevin iade edilmesi ve hükümet kurma görevinin, seçimlerden ikinci parti olarak çıkan CHP'ye tevdi edilmesinde yaşanacak gecikmenin "görev ihlali" sayılması gerektiğini kaydeden Özel, şöyle dedi;

"Görevin iadesindeki her türlü gecikme ve yeni görevlendirmeye ilişkin her türlü ağırdan alma, görev ihlali, seçmene saygısızlık, milli iradeye darbe girişimi olur. Şu an tükenen ihtimal, Davutoğlu'nun başkanlığı'ndaki bir hükümeti kurulması ihtimalidir. Güvenoyu alabilecek diğer hükümet ihtimaller için bir hafta süremiz vardır."

"GÖREVİMİZ; ÜLKEYİ HÜKÜMETSİZ BIRAKMAMAK"

Özgür Özel şöyle devam etti: "Kurallar bugün kurumlara, önemli görevler yüklemektedir. Davutoğlu'nun görevi görevi iade etmek, Cumhurbaşkanı'nın görevi gecikmeden hükümet kurma görevini CHP'ye vermek, bizlerin görevi de ülkeyi hükümetsiz bırakmamaktır."

"ERKEN SEÇİM İHTİMALİ, GEÇEN HAFTADAN DAHA AZ"

MHP'nin "erken seçim ihanettir" yönündeki açıklamalarına da dikkat çeken Özgür Özel, "MHP'nin 'erken seçim ihanettir" yolundaki geçen haftaki açıklamalarından sonra, bu parlamentodan bir hükümet çıkarmak geçen haftaya göre daha mümkün görünebilir" dedi.

HALUK KOÇ PARTİ ADINA ÇAĞRIDA BULUNDU

CHP'li Haluk Koç, Davutoğlu'nun hükümeti kurma görevini Erdoğan'a iade etmesini ve Erdoğan'ın da görevi Kılıçdaroğlu'na vermesi çağrısında bulundu. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Prof. Dr. Haluk Koç'un yazılı basın açıklaması şöyle:

"Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Sayın Ahmet Davutoğlu'nun Anayasa'nın 109'uncu maddesi gereği 9 Temmuz 2015 tarihinde kendisine verilen hükümeti kurma görevini yerine getiremediği anlaşılmaktadır.

Bu sebeple kendisinin teamüllere uygun bir şekilde görevi Cumhurbaşkanı'na iade ederek demokratik meşruiyete ve milli iradeye saygısını göstereceğine inanıyor, daha sonra Cumhurbaşkanı'nın görevi Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na tevdi etmesini bekliyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz."

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99