Göktaşı yağmurunu Bilim Merkezi’nde izlediler - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

Göktaşı yağmurunu Bilim Merkezi’nde izlediler

Kocaeli Bilim Merkezi’nin düzenlediği Gökyüzü Gözlem Şenliği’nin ilk günü yoğun ilgi gördü

Kocaeli Bilim Merkezi tarafından düzenlenen Gökyüzü Gözlem Şenliği’nin ilk günü Kocaelililerin yoğun ilgisiyle gerçekleştirildi.Herkesin ücretsiz olarak katıldığı Kocaeli’de gökyüzü gözlemi ile ilgili bugüne kadar yapılmış en büyük etkinlik gece yarısına kadar sürdü. Her yaştan insanın katıldığı Gökyüzü Şenliği’nde gökyüzü, astronomi, yıldız ve gezegenler hakkında bilgiler verildi, atölyeler düzenlendi ve teleskoplar aracılığıyla milyonlarca yıl uzaktaki yıldız ve gezegenler gözlemlendi.

ŞENLİĞE ANTALYA’DAN KATILIM

İki gün sürecek olan Gökyüzü Gözlem Şenliği’nin ilk gününe Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Feyzullah Okumuş, Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Dr. Ali Yeşildal, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Raşit Fidan, Antalya Kepez Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Özsoy, Kepez Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Erdal Çelik katıldı.

GECE YARISINA KADAR SÜRDÜ

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Müzeler Şube Müdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet veren Kocaeli Bilim Merkezi tarafından organize edilen Gökyüzü Gözlem Şenliği, 19.00-24.00 saatleri arasında Kocaeli Bilim Merkezi önünde gerçekleştirildi. Atölyelerle başlayan şenlik Planetaryum atölyesi ile devam etti. Havanın kararmasıyla kurulan teleskoplarla Satürn ve göktaşı yağmuru gözlemlendi.

ATÖLYELERDE TELESKOP YAPILDI

Gökyüzü Gözlem Şenliği’nde çocuklara yönelik birçok atölye düzenlendi. Planetaryum Atölyesi: Atölyeye katılan çocuklar kuzey yarımküredeki yıldız takımlarının kubbe şeklinde modellemesini yaptılar. Parlak Yıldızlar Atölyesi: Fosforlu yıldızlardan yıldız takımları modellemesi yapıldı. Güneş Sistemi Atölyesi: Fosforlu gezegenlerle güneş sistemimizin modellemesi yapıldı. Teleskop yapımı: Teleskopların yapısı anlatılarak kurulumunu uygulamalı olarak yapıldı.

PLANETARYUM GÖSTERİMİ

Kocaeli Bilim Merkezi önüne kurulan Planetaryum’da yaş gruplarına göre ayrı ayrı sunumlar yapıldı. Planetaryum’da güneşin, yıldızların, gezegenlerin ve diğer gök cisimlerinin yapay görüntüsü özel bir yansıtıcı yardımıyla kubbe şeklindeki tavana yansıtıldı. Katılımcılar Planetaryum aracılığıyla evreni daha yakından tanıdılar.

PROFESYONEL TELESKOPLAR KULLANILDI

İstanbul Üniversitesi’nden getirilen teleskoplarla Satürn ve Göktaşı Yağmuru gözlemlendi. İnsan gözüyle görmenin mümkün olmadığı gezegen ve doğa olayını profesyonel teleskoplarla izleyen yediden yetmişe tüm katılımcılar çok heyecanlandılar. Teleskoplar önünde meraklıları uzun kuyruklar oluşturdu. Ayaklı teleskopa boyu yetmeyen minikler tabure yardımıyla Satürn’ü gördüler.

FOSFORLU BİLEZİKLER DAĞITILDI

Gece yarısına kadar süren Gökyüzü Gözlem Şenliği’nde katılımcılara karanlıkta parlayan ve on iki saat süreyle ışık yayan bilezikler dağıtıldı. Fosforlu bilezikler küçüklerin olduğu kadar büyüklerinde ilgisini çekti. Kocaeli Bilim Merkezi, kısa bir süre önce açılmış olmasına rağmen ziyaretçi sayısı ve düzenlediği etkinliklerle dikkat çekiyor. Özellikle daha önce Kocaeli’de yapılmamış bilimsel faaliyetlere yer veriliyor. Bu anlamda Bilim Merkezi her ay büyük bir etkinlik gerçekleştiriliyor.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99