Macar öğrencilerden Thököly İmre’ye ziyaret - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

Macar öğrencilerden Thököly İmre’ye ziyaret

Macaristan’dan gelen öğrenciler Thököly İmre Anı Evi’ni ziyaret etti

 

 

Türkiye ve Macaristan arasında var olan ilişkileri pekiştirmek, Türk ve Macar halkları arasındaki dostluk duygularını güçlendirmek amacıyla Macar milli kahramanı İmre Thököly adına Sekapark Kültür Alanı içerisinde anı evi inşa edilmişti. 13 Kasım 2008 tarihinde Türk ve Macar Kültür Bakanlarının katılımlarıyla açılan Thököly İmre Anı Evi, açılışından bu yana yerli ve yabancı ziyaretçileri ağırlıyor.

 

LOJMAN ANI EVİNE DÖNÜŞTÜ

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Müzeler Şube Müdürlüğü tarafından Thököly İmre adına Seka lojmanı olarak kullanılan ikiz konut tipteki yapı, sergi salonu olarak yeniden düzenlendi. Sergi salonlarında Macar Milli Müzesi tarafından hibe edilen ve teşhire konulan Thököly İmre dönemine ait gravürler, anı paraları, belgeler ve yağlı boya tabloların röprodüksiyonlarından oluşan 96 adet eser sergileniyor.

 

43 KİŞİLİK GRUP

Macarlar kendileri için önemli olan Thököly İmre’yi ziyaret için her yıl Kocaeli’ye geliyor. Bu kapsamda Macaristan’dan çoğunluğu öğrencilerden oluşan 43 kişilik grup Thököly İmre Anı Evi’ni ziyaret etti. Hafta içi her gün ziyaret edilebilen Thököly İmre Anı Evi, 08.30-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99