İzmit Belediyesi Yol Gösteriyor - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

İzmit Belediyesi Yol Gösteriyor

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’ın isteği ile kurulan Kırsal Hizmetler Müdürlüğü, köylülere yol gösteriyor. Yaklaşık bir yıl önce kurulan ve şimdiye kadar onlarca köye ziyaretler gerçekleştiren müdürlük görevlileri, vatandaşlara hayvancılık, tarım, sebzecilik, bağ ve bahçecilik konularında bilgilendirmede bulunuyor.

 

ARIZLI VE KABAOĞLU’NDA

 

Kırsal Hizmetler Müdürü Mustafa Şener, Ziraat Yüksek Mühendisi Şafak Üzümoğlu ve Veteriner Hekim Gökhan Kılıç, bağcılığın yoğun şekilde yapıldığı Arızlı ve Kabaoğlu  köylerini ziyaret ettiler. Şener ve beraberindekiler, muhtarlar ve vatandaşlarla birebir görüşmeler yaparak başta üzüm yetiştiriciliği olmak üzere çeşitli konularda görüş alış verişinde bulundu. Kırsal Hizmetler Müdürü Mustafa Şener” Belediye Başkanımız Dr. Nevzat Doğan, köylere büyük önem veriyor. Köylerde tarım ve hayvancılığın bilinçli şekilde yapılarak daha çok verim ve kazanç elde edilmesini isteyen belediye başkanımız, bizlerden  köylere sık sık gidip vatandaşlarla görüşmemizi istiyor. Bizler de,  köy ziyaretlerinde bulunarak vatandaşları bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Arızlı ve Kabaoğlu köylerimiz üzüm yetiştiriciliği ile bilinen yerler. Ziyaretimiz sırasında üzüm bağlarında da incelemelerde bulunup vatandaşlarla karşılıklı görüş alış verişinde bulunduk” dedi.

 

KÖYLÜLER MEMNUN

 

İzmit Belediyesi yetkililerinin ziyaretinden memnun olduklarını söyleyen vatandaşlar da “ Belediye Başkanımız Dr. Nevzat Doğan’a ne kadar teşekkür etsek azdır. Şimdiye kadar gerek hayvancılık olsun gerekse tarımı hep dededen kalma yöntemlerle yapıyorduk. Daha çok  nasıl kazanç elde edeceğimizi ve emeğimizin karşılığını nasıl alacağımız konularında bizlere yol gösteriyorlar” şeklinde konuştular.

 

SİSTEMLERİN AVANTAJLARI ANLATILDI

 

Arızlı ve Kabaoğlu’ndaki üzüm bağlarında genellikle goble sistemi  bulunduğunu söyleyen yetkililer” bağcılıkta goble ve telli diye iki sistem bulunuyor.  Goble de tesis masrafları düşük, terbiye şekli basit ve oluşturulması kolay, sabit tesis masraflarına gerek duyulmamaktadır. Ancak mekanizasyona elverişli olmadığından bakım masrafları yüksektir. Bu sistem, salkım ile sürgünlerin sıkışık ve yere yakın olması nedeniyle yeterince etkili mücadele yapılmasını zorlaştırmakta, istenildiği kadar güneşlenme sağlanamadığından sofralık ve renkli üzüm çeşitlerinde renklenme sorunu oluşmaktadır. Asmaların gövdesi yeterli yükseklikte oluşturulamadığından sürgünler İlkbaharın geç donlarından zarar görmektedir. Telli sistemde ise, tesis masrafları Goble sistemine nazaran yüksek olmasına karşın mekanizasyona elverişli olduğundan, bakım masrafları daha az olmakta, ürün çubukları, don tabanı seviyesinden yüksekte bulunduğundan alçak sistemlere nazaran İlkbahar donlarından daha az zarar görmektedir. Bu sistemde asmalar daha geniş yüzeye yayılarak gelişeceğinden, havalanma ve güneşlenmeleri daha iyi sağlanmakta, zirai mücadele, hasat ve budama gibi kültürel uygulamalar pratik ve kolaylıkla yapılabilmektedir. Ancak devamlı destek sistemine ihtiyaç gösterdiğinden tesis maliyetinin yüksekliği en büyük dezavantajdır” şeklinde bilgilendirmede bulundular. 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99