Kentsel Dönüşüm İçin En Çok Başvuru İzmit’ten - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

Kentsel Dönüşüm İçin En Çok Başvuru İzmit’ten

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Mayıs 2012 tarihinde çıkarttığı Kentsel Dönüşüm Yasasından yararlanmak için en çok başvurunun İzmit’ten olduğu öğrenildi.

Yasanın amacının başta deprem olmak üzere, sel, heyelan, kaya düşmesi, çığ vb. afet riski altında bulunan bölgelerin ve risk dışında kalan, ekonomik ömürlerini tamamlamış, eski ve hasarlı binaların tasfiyesi ve yerine, sağlıklı, güvenli, standartlara uygun yaşam alanlarının oluşturulması ve olası afetlerde can ve mal kayıplarının önlenmesi olduğunu söyleyen İzmit Belediyesi yetkilileri” yasadan faydalanmak için Kocaeli genelinde şimdiye kadar 800’e yakın başvuru var. Bu başvuruların 400’ü İzmit’ten yapıldı. İzmit’ten sonra en çok başvuru Gebze’den oldu. Bazı ilçelerde ise henüz başvuru bile yok. İzmit Belediyesi olarak yasadan yararlanmak isteyenlere kanunlar çerçevesinde her türlü kolaylığı sağlıyoruz” dediler.

 

YASA NASIL İŞLİYOR

 

2012 yılında kabul edilen yasanın mülk sahiplerine önemli kazanımlar sağladığı kaydedildi. 6309 sayılı yasadan yararlanmak isteyenler, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan lisanslı özel firmalarla anlaşıyorlar. Halen Kocaeli’nde 20’ye yakın olan  bu firmalar bedeli karşılığında  vatandaşın binasında inceleme yapıyor. Yapılan inceleme bir raporla Bayındırlık İl Müdürlüğü’ne bildiriyor. İl Müdürlüğü de yapacağı kontrol sonunda bunu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na iletiyor. Binanın riskli olup olmadığına bakanlık karar veriyor. Şayet bina riskli ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ilgili belediyeye bilgi vererek binanın 2 ay içinde yıkılmasının takip edilmesini istiyor. Bu süreç tamamen lisanlı firmalarca takip ediliyor. Binası riskli kabul edilen vatandaşların yasadan kaynaklanan çeşitli avantajları bulunduğu da  öğrenildi. Her türlü ruhsat ve diğer tüm resmi harçlardan muaf tutulan riskli yapı sahibine yeni bina yapıncaya kadar kira yardımı ve inşaat için de düşük faizli kredi de verildiği kaydedildi. Söz konusu yasanın avantajlarının zamanla daha da  anlaşılarak riskli yapıların yıkılarak yerine depreme dayanıklı yeni yapılar yapılacağı bildirildi.

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99