Davutoğlu et fiyatlarıyla ilgili talimat verdi - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

Davutoğlu et fiyatlarıyla ilgili talimat verdi

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda et ve tüm gıda fiyatlarının yakından takibi ve bu konuda gerekli tedbirlerin gecikmeksizin alınması talimatını verdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, başkanlık ettiği Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısında, gıda harcamalarını hafifletmek amacıyla genel enflasyon oranının üzerinde artış gösteren tüm gıda fiyatlarının yakından takibi ve bu konuda gerekli tedbirlerin gecikmeksizin alınması talimatını verdi.

 

EKONOMİK GELİŞMELER ELE ALINDI

Başbakanlık Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, EKK, Başbakan Davutoğlu başkanlığında Çankaya Köşkünde toplandı. EKK üyesi bakanlar, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş ve ilgili bürokratların katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda, Türk ekonomisindeki mevcut durum, küresel ekonomideki gelişmeler ve bunların Türk ekonomisine yansımaları detaylı bir şekilde gözden geçirildi.

Toplantıda, Merkez Bankası Başkanı Enflasyon Raporuyla ilgili bilgi verdi. Bu raporda işaret edilen, gıda fiyatlarındaki artışın Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) üzerindeki etkisi değerlendirildi. Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi EKK'ya sunum yaptı.

 

ET İTHALATI GÜNDEME GELDİ

Komite özellikle et piyasasıyla ilgili alınmakta olan tedbirler hakkında kurul üyelerini bilgilendirdi. Bu önlemlerin etkileri ve et fiyatlarının piyasada vatandaşların makul seviyeye çekilebilmesi amacıyla kısa ve orta vadede alınacak önlemler değerlendirildi. Bu çerçevede, müdahale kurumu olarak Et ve Süt Kurumunun almakta olduğu tedbirler görüşülerek, alım için gerekli pazar araştırmalarının vatandaşların tüketim hassasiyetleri dikkate alınarak yapılması vurgulandı.

 

GIDA FİYATLARI YAKIN TAKİBE ALINDI

Başbakan Davutoğlu, vatandaşların aile bütçesinde önemli ağırlığı olan gıda harcamalarını hafifletmek amacıyla genel enflasyon oranının üzerinde artış gösteren tüm gıda fiyatlarının yakından takibi ve bu konuda gerekli tedbirlerin gecikmeksizin alınması talimatını verdi. Et piyasası ile ilgili önlemler çerçevesinde yerli üreticilerin korunması ve faaliyetlerine sürdürülebilir şartlarda devam edebilmeleri konusu ayrı bir başlık olarak EKK tarafından görüşüldü.

Bu çerçevede üreticilerin girdi maliyetlerini düşürmek ve verimliliği artırmak için orta uzun vadede alınabilecek tedbirler ele alındı. KAYNAK: (HABERLER.COM)

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99