Onlar suyun kahramanları - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

Onlar suyun kahramanları

Başkan Karaosmanoğlu, Kandıra sahilleri başta olmak üzere Kocaeli sahillerinde cankurtaranlık hizmeti verenlerin çok önemli bir görev yaptığını belirtti.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı bünyesinde görev yapan Kocaeli Su Kazalarını Engelleme Merkezi(KOSKEM), 2015 yaz sezonunu başlattığı görevini büyük özveriyle sürdürüyor. KOSKEM ekipleri teçhizatlarıyla birlikte görev bölgelerine büyük fedakârlıkla yaparken, bu hafta sonu sahillerde yaşanan 80 boğulma olayına müdahale ederek vatandaşların hayata tutunmalarını sağladılar.

 

426 KİŞİYİ BOĞULMAKTAN KURTARILDI

Sezonun açılmasıyla birlikte bugüne kadar 426 Kişiyi boğulmaktan kurtaran KOSKEM ekipleri, sadece bu hafta sonu da 236 yaralanma olayına ambulanslarda müdahale ettiler. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu fedakârca hizmet veren KOSKEM ekipleri için, “Onlar suyun kahramanlarıdır. Bir insanın ölümü insanlığın ölümü gibidir. Ateş düştüğü yeri yakar. İnsanı kaybediyorsunuz ve onların aileleriyle birlikte sevdiklerinin büyük acısı oluyor. Bizim kontrolümüzde olan bölgelerde pek boğulma olayı olmuyor. Buda bizim ve aileler açısından büyük sevindirici bir olay” dedi.

 

8 SAHİL BÖLGESİNDE GÖREV YAPIYORLAR

 

Sahillerde verdiği cankurtaranlık hizmetiyle vatandaşların rahat bir yaz sezonu geçirmelerini amaçlayan KOSKEM, Kocaeli’de Marmara ve Karadeniz’deki 8 sahil bölgesinde görev yapıyor. 13 Haziran’da sezon açılışı yapan KOSKEM, Büyükşehir personeli ve sivil toplum kuruluşlarından oluşan 200 kişilik kurtarma ordusuyla 20 Eylül’e kadar hizmet verecek.

 

KANDIRA’DA HAFTANIN YEDİ GÜNÜ

KOSKEM haftanın yedi günü 10.00-18.00 saatleri arasında cankurtaranlık hizmeti veriyor. Halkın güvenli bir şekilde denize girebilmesi için 2005 yılında başlatılan su kazalarını engelleme hizmeti 2009 yılı itibari ile haftanın 7 günü Kandıra; Cebeci, Kumcağız, Seyrek, Sarısu, Bağırganlı, Karamürsel; Altınkemer ve 2013 yılında hizmete giren Darıca-Bayramoğlu Halk Plajı ve Kadınlar Plajı’nda da hizmet verilmeye başlandı.

 

2014’TE SIFIR VAKA

2005-2015 yılları arası verilen cankurtaranlık hizmetlerinde 3 bin 464 vatandaş boğulmaktan kurtarıldı. Su Kazaları Engelleme Hizmetleri ile ilgili veriler incelendiğinde ilerleyen yıllarda boğulma vakalarında azalma, kurtarılan insan sayısında artış yaşandı. Geçmiş yıllarda çift hanelerde olan boğulan kişi sayısı, Büyükşehir tarafından verilen cankurtaranlık hizmeti sonucunda tek hanelere düştü. 2014 yılında KOSKEM’in çalışma bölgesi ve saatleri içerisinde boğulma vakası yaşanmadı.

 

952 KİŞİYE YARALANMALARDAN DOLAYI MÜDAHALE EDİLDİ

15 Eylül de sona erecek sezon için 200 kişinin görev yaptığı Kurtarma Timi’nde Kocaeli İtfaiyesi personelinin yanı sıra Büyükşehir Ambülâns Birimi, YUDAK, AKUT, Mahalli Afet Gönüllüleri ve Gönüllü İtfaiyeciler yer alıyor. 2015 Sezonun açılmasıyla birlikte bugüne kadar 952 kişiye da deniz yaralanmalarından dolayı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ambulanslarında müdahale edilmiştir.

GENİŞ EKİPMAN ANINDA MÜDAHALE

6 Adet Zoodyak boot ve 6 adet Jet Ski ile sahil şeridini baştan sona kontrol eden kurtarma timi, olası boğulma vakalarına anında kontrol ediyor. Karadan dürbünlerle de kontrol edilen sahillerde boğulmaktan kurtarılan vatandaşlara Büyükşehir Ambulans birimi müdahale ediyor. Tüm sahillere uyarıcı tabela ve can simidi asan kurtarma timi aynı zamanda halkı bilinçlendirmek amacıyla broşürler de dağıtıyor.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99