ÇOCUĞUNUZUN TATİL HEYECANI GÖLGELENMESİN - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

ÇOCUĞUNUZUN TATİL HEYECANI GÖLGELENMESİN

Özellikle çocukların büyük bir heyecanla beklediği yaz mevsimi, onlar için tatil ve oyun anlamına geliyor. Ancak çocukların uzun saatler güneş altında, dışarıda kalması çeşitli tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Memorial Diyarbakır Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Hakan Onur, çocukların güneşin zararlı etkilerinden korunması için ebeveynlere önemli uyarılarda bulundu.

Çocuklar güneşin zararlarından korunmalı ve bu konuda eğitilmelidir
Çocuklar, uzun bir aradan sonra yaz mevsiminin tadını doyasıya çıkarmak istemektedir. Ebeveynler ise okulların kapanmasıyla birlikte tatili kendilerine ödül olarak gören çocukları olası olumsuz durumlara karşı korumalı ve eğitmelidir. 9-12 yaş grubu çocukları kontrol etmek zor olduğu için güneş yanıkları özellikle bu yaşlarda ortaya çıkabilmektedir. Çünkü yaşamın ilk yılları sayılabilen bu yaşlarda cilt çok ince ve hassastır. Bu dönemde çocukları güneşin yakıcı etkisinden ve çeşitli yaz hastalıklarından korumak çok önemlidir. Güneşin zararlı ışınları cilt yanıklarından ilerleyen yıllarda cilt kanserine varabilen sonuçlara neden olabilmektedir.

Güneşe çıkmadan yarım saat önce sürdüğünüz kremi 80 dakikada bir tekrarlayın

Güneşin zararlı ışınlarından korunmak için etkili yöntemlerden biri güneş kremi kullanımıdır. Çeşitli kimyasallar içeren bu kremler güneş ışınlarının cilde temas etmesini önler ve cinsine göre farklı özellikler taşımaktadır. 30 dakikayı aşan bir sürede güneşte kalacak çocuğa, güneşe çıkmadan 20-30 dakika önce güneş kremi sürmeli, 80 dakikada bir de güneş kremi tazelenmelidir. Son yıllarda geliştirilen çinko oksit içeren güneş kremleri 6 ayın altındaki bebeklere uygulanabilmektedir. Bu yaş grubundaki bebeklerin doğrudan güneş ışığına maruz kalmamaları, gölgede kalarak, hafif giysi ve şapka ile korunmaları gerekmektedir.

Geçtiğimiz senenin kremlerini atıp yenisini alın

Bazı güneş kremleri cilt alerjilerine neden olabilmektedir. Özellikle geçen yıllardan kalma, eski güneş kremleri buna neden olabileceğinden onları çöpe atmak en doğru seçim olacaktır. Yeni alınan güneş kremleri ise ilk sürüldüğü andan itibaren alerji etkisi yaratabilir, bu da hem ebeveynlerin hem de çocuğun huzursuz, keyifsiz olmasına neden olabilir. Bu nedenle yapılacak küçük işlem ile önlem alabilir, kremin çocuğun vücudunda alerji etkisi yapıp yapmayacağı öğrenilebilir; “Yeni alınan krem çocuğun kolunun küçük bir alanına bir gün önceden sürülür ve üzeri yara bandı ile kapatılır. Ertesi gün güneş altında yara bandı kaldırılır ve 15 dakika beklenir. Eğer o bölgede kızarıklık, şişlik ve kaşıntı olmazsa krem gönül rahatlığı ile çocuğun vücuduna sürülür. Ortalama 30 dakika sonra çocuk güneşe çıkabilir”.

Anne babalar yaz aylarında çocuklarına güneş kremi sürmek dışında bazı önlemler almalıdır

• Tişört gibi hafif pamuk giysiler yaklaşık 7 faktörlük koruma sağladığından kendi başına yeterli olmayacaktır ancak yardımcı rol oynayabilmektedir.
• Şapka kullanımının özellikle kulakları ve yüzü koruyucu etkisi vardır. Bebeğin ilk 6 ayında şapka kullanımı önemlidir.
• Saat 10.00- 16.00 arası dışarı çıkılmamalıdır. Çıkılması gerekiyorsa mutlaka gölge alanlarda yürünmeli ve koruyucu olarak şemsiye kullanılmalıdır.
• Gün içinde bol sıvı tüketimine özen gösterilmelidir. Çocuğunuz oyun oynarken terle atacağı suyu bu şekilde geri kazanacaktır.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99