Başkan Tahir Büyükakın Seçim Beyannamesini Açıkladı - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

Başkan Tahir Büyükakın Seçim Beyannamesini Açıkladı

Yerel seçimlerde yeniden aday gösterilen Kocaeli Büyük Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, seçim beyannamesini açıkladı.

Beyannamesinde ilk sırayı ulaşıma ayıran Büyükakın, 800 hektarlık lojistik köyü projesiyle ilgili, “Lojistik bu kentin en önemli meselelerinden biri. Bir adet tramvayın günlük 300 olan yolcu kapasitesini 600 yolcuya çıkarmayı, limanların elleçleme kapasitesini artırmayı ve devam eden metro projesini hızlandırarak Kocaeli’yi her gün geçen 100 bin kamyonun altında ezilmekten kurtarmak istiyoru.” dedi.

 

TRAMVAY VE METRO ILE KOCAELI ULAŞIMINA DEV YATIRIM!

31 Mart 2024 yerel seçimlerinde AK Parti’nin yeniden Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı gösterdiği Tahir Büyükakın, seçim beyannamesini açıkladı. Kocaeli Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Başkan Büyükakın, eşi Figen Büyükakın’la katıldı. AK Partililer’in akın ettiği Kocaeli Kongre Merkezindeki programa; Tahir Büyükakın’ın eşi Doç. Dr. Figen Büyükakın, AK Parti MKYK Üyeleri İlyas Şeker, Davut Coşkun Şiviloğlu, Serpil Yılmaz, Kocaeli Milletvekilleri; Radiye Sezer Katırcıoğlu, Cemil Yaman, Mehmet Akif Yılmaz, Veysel Tipioğlu, Sadettin Hülagü, AK Parti İl Başkanı Şahin Talus, MHP İl Başkanı Murat Nuri Demirbaş, BBP İl Koordinatörü Metehan Küpçü, İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Özdemir, İl Gençlik Kolları Başkanı Çağatay Çağlayan, Sağlık eski Bakanı Kazım Dinç, Bilim Sanayi ve Teknoloji eski Bakanı Fikri Işık, Büyükşehri Belediye eski Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İl eski Başkanları Mahmut Civelek, Şemsettin Ceyhan, Mehmet Ellibeş, İzmit İlçe eski Başkanı Hüseyin Yusuf, mevcut belediye başkanları, Büyükşehir Belediyesi daire müdürleri, belde ve belediye eski başkanları ile partililer katıldı.

 

‘ALIN TERİMİZ VAR’

Ulaşım projeleriyle sunumuna başlayan Büyükakın, “Beyannamemizde ne var?  İşinin ehli uzman çalışma arkadaşlarımın ve paydaşlarımızın şehir için daha iyisini yapmak adına ortaya koydukları alın teri var. Katılımcı ve şeffaf yönetim anlayışıyla geçtiğimiz 5 yıl boyunca yapılan şuraların çıktıları bir başka deyişle Kocaelililerin ortak akılları var. Kısa vadeli değil, orta ve uzun vadeli yani taktik değil stratejik bir yaklaşım var. İklim krizi, zorunlu göçler, savaşlar, gıda, su, enerji, doğal kaynak kıtlıkları gibi riskler, tehditler ve fırsatları analiz eden proaktif bir yaklaşım var. Çevreyi ve sürdürülebilirliği unutmayan eğitimden kültüre spordan sanata dar tüm boyutlara nüfuz eden toplumun tüm katmanlarını ayrım yapmadan kapsayan bütüncül bir bakış açısı var. Türkiye Yüzyılının şehirlerini inşa ve ihya etme vizyon ve gayretimiz var.” şeklinde konuştu.

 

‘VAAT DEĞİL PROJE’

Açıklamasını sürdüren Büyükakın, “Vaatten ziyade yapılmaya devam eden işlerin devamını anlatacağız. Kentin geleceğini etkileyecek olan projeler var. Lojistik bu kentin en önemli meselelerinden biri. Her gün 100 bin birim kamyon geçiyor. Körfez’de Kabakoz mevkide tırların nereye park edeceği, nerede konuşlanacağı konusunda neleri gözünüzden kaçırdığınızı söyleyeyim. Bu araçlar karbon salınımı sebebiyle ilerde karbon vergisine maruz kalacak. TIR sahipleri, yıllık 200 bin Euro vergi ödemek zorunda kalacak. hayata böyle devam etmek mümkün olmayacak. Çok güzel TIR parkları da yapsanız meseleyi çözmüş olmayacaksınız. Bu araçların emisyon düzeyi düşük araçlara dönüştürülmesi yani elektrikli araçlar yapma meselesi gündeme gelecek.” dedi. 

 

‘LİMANLAR DEMİRYOLU İLE ENTEGRE EDİLECEK’

Lojistik Köyü projesini anlatan Büyükakın: “Limanları, demir yolu ile bir losjitik alana bağlamayı düşünüyoruz. Bunla ilgili çalışmaları 2014’te başlattık. Defalarca ulaştırma bakanlarımıza söyledik. Biriyle de lojistik çalışmaları yapıldı. Körfezray isimli projemizde Adapazarı ile Gebze-Marmaray arasında çalışacak bir istasyonu bu şehir inşa etmeli. YHT bu hat üzerinden giderken orada bir işletme şansımız yok. YHT’nin bir an önce desteklenmesi Körfezray’ın Marmaray ile entegre olması bu kentin bunu kabul etmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı. 

 

‘800 HEKTARLIK LOJİSTİK KÖY’

Sözlerini sürdüren Başkan Büyükakın: “Gemiden raylı sisteme inen bir sistem kurmamız lazım. Dubai Port’un demiryolu bağlantısı var bunu artırmamız lazım ki limanlarda bekleme olmasın ve denize dolgu yapılması ve elleçme kapasitesini artıralım ve lojistik bir köy kuralım. Lojistik köy kurulması ve bu alanın 800 hektar büyüklüğünde olması gerektiğini tespit ettik. Hem limanların elleçleme kapasitesini artırır hem Kcoaeli’yi kamyonların altında ezilmesinden kurtarır.” ifadelerini kullandı. 

 

‘METRO 90 BİN YOLCU TAŞIYACAK’

Metro konusunu olabildiğince hızlı yaptırılmasını sağlayacaklarını söyleyen Büyükakın: “Birinci etap 26 km Kartepe Körfez arası. Bu etap 2 milyar 200 milyon dolarlık bir proje. Diğer tarafların rakamı belli değil. Toplamda 35 km’lik bir hat, 24 istasyon günde 90 bin yolcu taşıyacak, ihale hazırlıkları yapılıyor.” dedi. 

 

‘TRAMVAY İKİ KATINA ÇIKARILACAK’

Mevcut tramvay hattıyla ilgili de konuşan Başkan Büyükakın: “15 yeni araç alınacak mevcut araçlar birbirine bağlanacak. Bir adet tramvayın günlük 300 yolcu kapasitesini 600 yolcuya çıkarmayı planlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99