Otomatik Vitesli Aracı Olanlar Dikkat ! - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

Otomatik Vitesli Aracı Olanlar Dikkat !

Yeni üretilen otomobillerin hemen hemen çoğu otomatik vites üretilmeye başlandı. Fakat uzmanlar otomatik araçlarda aracın ömrünü uzatmak için daha dikkatli olunması gerektiğini belirtti.

Otomatik araba, manuel viteslere göre kullanımı daha kolay ancak otomatik arabalarda öyle bir durum var ki dikkat edilmezse kullanıcıya büyük faturalar çıkarabilir. İşte otomatik arabayla ilgili dikkat etmeniz gereken kritik nokta.

 

Öyle bir durum var ki birçok otomatik vites araba kullanıcısı yaptığı bir hatadan dolayı servislere dünyanın parasını veriyor.

 

İşte otomotiv vites araçlarda yapılmaması gereken ve önemle dikkat edilmesi gereken konu.

Otomobillere gelen teknolojiler her zaman sürüşü çok daha kolay bir hale getirmeyi başarıyor. Otomatik şanzıman, araçlara gelen en büyük teknolojilerden bir tanesi. Devamlı olarak vites değiştirme zorluğundan sürücüleri kurtaran otomatik şanzımanlar yeni üretilen araçların büyük bir kısmında kullanılıyor. Bu kolaylık sebebiyle yeni ehliyet alan kişilerin de tercihi otomatik şanzımandan yana.

 

Otomatik Vites Araç Kullanımı
Otomatik vitesin oldukça büyük imkanlar sunması bu araçların çok kolay bir şekilde kullanılabildiğini düşündürüyor. Ancak otomatik vites araç kullanımı sırasında da dikkat edilmesi gereken çok sayıda farklı etmen var. Eğer bu etmenlere dikkat edilmezse hem kazalara sebep olabilir hem de aracın çeşitli aksamlarında arızalar ortaya çıkabilir. İşte dikkat etmeniz gereken tüm etmenler.

 

İki Ayağınızı Birden Kullanmayı Bırakmalısınız
Bilindiği gibi manuel araç kullanımı sırasında iki ayağın birden kullanılması gerekiyor. Sol ayak vites değişimleri sırasında debriyaj pedalına basmak için kullanılırken sağ ayak gaz ve ren pedallarına basmak için kullanılıyor. Devamlı olarak manuel araç kullanan ya da manuel araç ehliyeti alan kişiler otomatik araçlara bindiklerinde iki ayağını da kullanmaya devam ederler.

 

Birçok kişi otomatik vites araç kullanımı sırasında iki pedal olduğundan çok daha kolay bir sürüş olduğunu ve her bir ayağını bir pedala koyarak rahatlıkla kullanabileceğini düşünür. Ancak iki ayağın beraber kullanımı otomatik araçlar için doğru değildir. Sol ayağımız frene istenen hassasiyette basamaz. Otomatik vitesli araçlarda her zaman yalnızca sağ ayağın kullanımı ve tüm pedalların bu şekilde yönetimi gereklidir.

 

ROLANTİDE BEKLERKEN N YE ALIN

Araca binildiğinde devamlı olarak hareket edilmesi gibi bir şart bulunmaz. Bir kişi beklenirken araç tamamen kapatılmadan rölantide tutulabilir. Bazı durumlarda trafikte yaşanan bir kaza durumunda da hareket edilmeden uzun süre beklenmesi gerekir. Otomatik vitesli araçlarda vitesin devamlı olarak “D” modunda bırakılıp frene basılması ve rölantide beklenmesi şanzımanda ciddi arızalara sebep olmaktadır.

Araç uzun süre rölantide kalacaksa aracın kesinlikle “N” ya da “P” moduna alınması gerekmektedir. Her iki modda da ayağın frenden kaldırılması durumunda araç hareket etmez ve bu sebeple de şanzımanda herhangi bir zorlanma durumu söz konusu olmaz. Tek bir defa bu hatanın yapılması büyük etkiler ortaya çıkarmayacaktır. Ancak sürekli olarak araç “D” modunda kalırsa uzun vadede ciddi sorunlar ortaya çıkar.

 

IŞIKLARDA P YE ALMAYIN

Trafiğin düzenli bir şekilde akması, otomobillerin dışındaki araçların ve yayaların trafiğe kusursuz bir şekilde dahil edilebilmesi için trafik ışıkları kullanılmaktadır. Trafik ışıkları ne kadar fazla yolu birbirine bağlıyorsa ışıklardaki değişim süreleri o kadar fazla olur. Kırmızı ışıkta duran araçlar çok uzun süre yeşil ışığın yanmasını bekleyebilirler.

 

RAMPA AŞAĞI ARACI BOŞA ALMAYIN

Yokuş aşağıya doğru hareket ederken aracın viteste olması mecburi değildir. Sürücüler vitesi boşa alarak tamamen yakıt tasarrufu yapmak isterler. Ancak bu doğru bir bilgi değildir. Araçlar vitesteyken yokuş aşağıya doğru gaz pedalına basılı olmadan inerken daha düşük miktarda yakıt tüketirler. Her ne kadar boş vitesle inişte de yakıt tüketimi az olsa da viteste inişe göre fazladır.

Aracı yokuş aşağı inerken boşa almak otomatik vites araç kullanımı sırasında da uygun olmayan bir harekettir. Çünkü bu durum aracın frenleme sistemlerinde ciddi problemlere yol açabilir. Araçlar vitesteyken çok daha kısa mesafede duracaktır. Bu sebeple de yokuş aşağı araç hızlanırken vitesin değiştirilmesi ve boşa alınması doğru değildir.

 

ŞANSIMAN SIVISINI DEĞİŞTİRİN

Araçlarda vites değişimlerinin gerçekleşebilmesi için şanzımanın içerisinde sıvı olması gerekmektedir. Özel olarak imal edilen bu sıvı içerisinde vites hareket eder. Böylece herhangi bir sürtünme problemi olmamış olacaktır. Sürtünme olmadığında hem vites geçişleri sessiz ve kolay olur hem de şanzıman sistemi zarar görmez.

 

Otomatik vitesli araçlarda vites değişimi yapılmıyormuş gibi dursa da aslında değişimler yapılır. Değişimi sistem kendisi otomatik olarak gerçekleştirmektedir. Bu sebeple de şanzıman içerisindeki özel sıvı otomatik araçlarda da bulunur. Bu sıvının belirli aralıklarla kontrol ettirilmesi şarttır. Aksi halde otomatik vites araç kullanımı sırasında çok yüksek maliyetler ortaya çıkaran arızalar yaşanır.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99