Her Yöreden Diyar Diyar Gezintiye Çıkaran Kültür Festivali Sona Erdi - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

Her Yöreden Diyar Diyar Gezintiye Çıkaran Kültür Festivali Sona Erdi

Başiskele Belediyesi tarafından düzenlenen ilçenin kültürel zenginliklerini bir araya getiren Başiskele Yöresel Kültür Festivali 3 gün boyunca yoğun ilgi gördü.

Başiskele’de bir kültür mozaiği oluşturan hemşehri derneklerinin destek ve katkılarıyla Başiskele Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Başiskele Yöresel Kültür Festivali Başiskele Sahili kaykay pisti yanında kurulan etkinlik alanında gerçekleştirildi. Başiskele Erzurumlular Derneği, Başiskele Ordulular Derneği, BaşiskeleKorganlılar Derneği, Turnalı Köylüleri Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Kocaeli Şanlıurfalılar Derneği, Başiskele Artvinliler Derneği, Başiskele Balkan Batı Trakya İlleri Rumeli Türkleri Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği’nin her birinin stand açtığı festivalde 3 gün süren etkinliklerde rengarenk görüntüler ve unutulmaz güzel anlar yaşandı.

 

YOĞUN KATILIM

 

Kocaeli’nin cazibe merkezi olan ve Türkiye’nin birçok kültürdeki insanlarına ev sahipliği yapan Başiskele’de ilk kez yapılan Yöresel Kültür Festivali’ne yoğun katılım oldu. Başiskeliler kadar çevre ilçelerden de gelen vatandaşların da büyük ilgi gösterdiği festivale Başiskele Belediye Başkanı M. Yasin Özlü başta olmak üzere, ilçe protokolü, belediye meclis üyeleri, muhtarlar ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

 

YÖRESEL LEZZETLER, KIYAFETLER VE MÜZİKLER

 

Paydaş hemşehri derneklerinin açtığı stantlarda kendi yörelerine özgün yiyecekler, geleneksel kıyafetler, el emeği göz nuru yöresel ürünler, geleneksel araç ve gereçler sergilenirken; çalınan yöresel müzikler eşliğinde hep birlikte eğlenildi. Birbirinden renkli ve ilgi çekici stantlara vatandaşlar yoğun ilgi gösterirken, etkinlik alanında kurulan sahnede yöresel halk oyunları gösterileri yapıldı. Birbirinden değerli ses sanatçılarının da sahne aldığı festivalde vatandaşlar hep birlikte el ele gönül gönüle eğlendiler.

 

BAŞKAN ÖZLÜ STANDLARI TEK TEK GEZDİ

 

Başiskele Yöresel Kültür Festivali boyunca BaşiskeleBelediye Başkanı M. Yasin Özlü, hemşehrileriyle birlikte alanda kurulan standları tek tek gezdi. Yöresel yemeklerin tadına da bakan Başkan Özlü, farklı kültürdeki komşularıyla bir ve beraber olmanın sevincini ve mutluluğunu yaşadı.

 

SIRA GECESİ, HORON VE BALKAN TÜRKÜLERİ…

 

Başiskele Yöresel Kültür Festivali’nin ilk akşamında Sıra Gecesi şöleni yaşandı. Şanlıurfa yöresine ait sıra gecesinde ses sanatçısı İbrahim Gözükara söylediği türkülerle katılımcılara unutulmaz müzik şöleni sundu. Festivalin ikinci gününde ise  sevilen sanatçı Hülya Polat sahne aldı. Söylediği Karadeniz Türküleri ile festivale katılanları coşturan Polat, sahne performansıyla büyük alkış ve beğeni topladı. Festivalin son gününde de Başiskele Sahili, Balkanlar’dan gelen güzel ezgilerin etkisi altına girdi. TRT Türk Halk Müziği Sanatçısı Havva Karakaş, Balkan Türküleri repertuarıyla sahneye çıktı. Birbirinden güzel türküleri Başiskele halkı için seslendiren Havva Karakaş, katılımcılara güzel bir müzik şöleni sundu.

 

Başiskele’de ilk kez gerçekleştirilen Başiskele Yöresel Kültür Festivali, vatandaşlardan yoğun ilgi gören ve büyük beğeni toplarken ilçede bir kültür mozaiği kuruldu. Festivalin her gününe katılarak hemşehrileriyle bir araya gelmenin sevincini yaşayan Başkan M. Yasin Özlü, sahne alan sanatçılara çiçek takdim ederken, festivalde emeği geçen ve katkısı bulunan herkese ve katılımlarında dolayı tüm komşularına teşekkür etti.

 

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99