Başkan Hürriyet ve Milletvekili Adayı Nail Çiler İ le halkla buluştu - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

Başkan Hürriyet ve Milletvekili Adayı Nail Çiler İ le halkla buluştu

Başkan Hürriyet ve CHP Milletvekili Adayı Nail Çiler Körfez İlçesi Hacı Osman Mahallesi’nde halkla buluştu.

“Ülkemizin geleceği için birleştirici güce ve güven duygusuna talibiz”

 

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet Körfez İlçesi Hacı Osman Mahallesi Halk Buluşması programında, “Kötü bir siyaset dilinin kullanıldığı bu dönemde Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun iyi niyeti ve müthiş kararlılığı çok kıymetli. Ayrıştırma politikasından sonra ülkemizin geleceği için bu birleştirici güce ve güven duygusuna talibiz” dedi

 

İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, CHP Kocaeli Milletvekili Adayı Nail Çiler ile birlikte Körfez İlçesi Hacı Osman Mahallesi Halk Buluşması programına katıldı. Halk Buluşması programına ayrıca Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, 2019 seçimlerinde CHP Derince Belediye Başkan Adayı olan Av. Sertif Gökçe ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

“HER VATANDAŞIN SORUNU BİZİM SORUNUMUZDUR”

Programda konuşan İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet şu ifadeleri kullandı, “Elimizden geldiği kadar Kocaelimizin dört bir tarafında yurttaşlarımızla bir araya gelmeye çalışıyoruz. Seçimler gelir geçer önemli olan insanlıktır. Kentimiz için katma değer üretmeliyiz. Bu topraklarda vatandaşlar için bir araya gelmek önemli. Somut çözümler ürettik ve bundan sonra yapılabileceklere katkı sunmak adına elimden geldiğince çalışıyorum. Bize oy versin ya da vermesin her vatandaşın sorunu bizim sorunumuz diyoruz.

 

“SADECE ÇÖZÜMLERİMİZİ ANLATIYORUZ”

Kimseye ayrımcılık yapmıyoruz. Sadece ve sadece kentimizin, ülkemizin ve geleceğe yönelik çözümlerimizi anlatmaya çalışıyoruz. 2019 yerel seçimlerinde de kimseye sataşmadık. O Dönemde de korsan bildiriler dağıtıldı. Kimseye cevap vermedik. Sorunları ve çözüm önerilerimizi anlattık. Kimseyi kutuplaştırmadan sadece somut şeyler söylemeye çalışmıştık. Bu seçimlerde de 13. Cumhurbaşkanı Adayımız, genel başkanımıza da bir sürü harekete maruz kaldı.

 

“KEMAL KILIÇDAROĞLU’NUN KARARLILIĞI ÇOK KIYMETLİ”

Birçok operasyona uğradı ama asla ve asla insanlığını ve vicdanını değiştirmedi. Bu o kadar kıymetli ki bir siyasetçi için. Kötü bir siyaset dilinin kullanıldığı bu dönemde Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun iyi niyeti ve müthiş kararlılığı çok kıymetli. Sayın Genel Başkanımızın kullandığı çok önemli bir cümle var: ‘85 milyonun Cumhurbaşkanı olacağım’. Bu ayrıştırma politikasından sonra ülkemizin geleceğini düşündüğümüzde bu birleştiricilik çok kıymetli. Bu birleştirici güce ve güven duygusuna talibiz.

 

“EN ÇILGIN PROJEMİZ YOKSULLUĞU BİTİRMEK”

Bu desteği talep ediyoruz. Sonuç ne olursa olsun bu bir savaş değil, bir seçim. Bu bilinçle kampanyamızı yürütüyoruz. Bu birleştirici güce Türkiye’nin ihtiyacı var. İnanıyoruz ki ülkenin önemli ihtiyaçlar çözüme kavuşturulacak. 1 gecede her sorunu çözmemiz mümkün değil ama kararlılıkla birçok sorunu çözmek mümkün. En çılgın projemiz yoksulluğu bitirmek. İnsanlar okula giden çocuğunun beslenme çantasına besin koyamıyor. Keşke şartlar daha iyi olsa.

 

“DEĞERLİ VAATLERİMİZİ BİZ BİR SÜREDİR UYGULUYORUZ ZATEN”

Ama kaynakları iyi kullanırsanız ve rantın önüne geçerseniz bu ülkenin kaynakları herkese yeter. Seçim bildirgemizdeki başlıklara baktıklarınızda ‘İsraf etmeyeceğiz’, ‘Ranta izin vermeyeceğiz’ gibi çok kıymetli vaatler var. Bunlara baktığınızda biz yerel yönetimlerde aslında birçoğunu gerçekleştirdik. İzmit’te siyasi ayrımcılığa maruz kalıyoruz ve bize izin verildiği kadar okullarda ücretsiz beslenme çantası uygulaması yapıyoruz. Her gün bir öğün ücretsiz beslenme çantası veriyoruz.

 

“4-5 YERDEN MAAŞ ALMA DÖNEMİ BİTECEK”

Göreve geldiğimizde 1 kreşimiz yoktu şimdi 4’üncü kreşimizin temelini attık. İlk kreşimize 1. Yılda 50 başvuru vardı. Şimdi 400 başvuru var. 4-5 yerden maaş alma dönemi bitecek diyoruz. Bizim belediye şirketlerimizdeki yöneticilerimiz tek maaş alıyor. Bazı belediyelerde bu şirket yönetimlerine başkanlar da yer alıyor. Ben ve başkan yardımcılarımız ikinci bir maaş almıyor. Gönlümüz rahat bir şekilde vatandaşın karşısına geçiyoruz.

 

“FOTOKOPİ MAKİNESİ KİRALIK OLUR MU?”

Bir kamu kurumunda fotokopi makinası kiralık olur mu? Biz göreve geldiğimizde fotokopi makinesi kiralıktı. Devlet Malzeme Ofisinden 3’te 1 fiyatına satın aldık. Sadece fotokopi makinesinden 500 bin lira tasarruf yaptık.

 

“HALKIMIZ KAZANDI”

Göreve geldiğimizde hiç sosyal tesisimiz yoktu. İlk sosyal tesisimiz Yahya Kaptan’da Gülümse Kafe oldu. Şimdi Gülümse Kafeler marka oldu. En kötü gününde günlük cirosu 20 bin lira. Eskiden ayda 4 bin lira alınıyordu buradan. Şu anda 6. Gülümse Kafe’yi açtık. Demek ki yapılabiliyor. Eskiden 4 çalışanı vardı Gülümse Kafe’nin şimdi 90 çalışanı var.  Belediye Başkanları rantı engellemeli. Tesisleri biz işleteceğiz dedik, istihdam sağladık ve birden fazla tesisle halkımız kazandı.

 

“3 YILLIK ARAÇ KREDİMİZ BİTTİ”

Bütün belediyelerde araç kiralama rantı var. Burada müthiş bir israf var. Biz 71 tane kamyonu alabilmek için mücadele ettik. Temizlik kamyonlarını 27 milyona satın aldık. Kullandığımız 3 yıllık kredi bitti. Benden sonraya kredi borcu da bırakmadım. Gebze Belediyesi 43 kamyonu 67 milyona kiraladı. Bu koca kamyonları en az 10 yıl kullanılabilecek.

 

“BİRÇOK YATIRIM YAPILABİLİR”

Devletin Kocaeli’de yapmadığı Alzheimer Merkezini, Otizm, Spor ve Yaşam Merkezini, 2 tane büyük kütüphaneyi İzmit Belediyesi yaptı. Kaynakları doğru kullanırsak birçok yatırım yapılabilir. Birçok sorun çözülebilir. 10 yıldır zam verilemeyen işçiye, işte yaptığımız bu tasarruflarla görevimizin 2’nci yılında yüzde 80-90 oranında zam verdik.

 

“KARARLI OLURSANIZ BAŞARIRSINIZ”

Bir sürü tesis yaptık. Birçok kriz bizi buldu. Hükümet desteğimiz yok köstek olan çok. Şikayet etmek yerine rantın önüne geçerek bir sürü yatırım yaptık. Yatırım oranlarımızı arttırdık. 4 yılda yaptığımız o kadar şey var ki. 20 yıldır yönetmiyoruz bu kenti. Eksiklerimiz de elbette var ama kararlı olursanız başarırsınız.

 

“ADİL VE ŞEFFAF BİR SİSTEME GEÇTİK”

Doğrudan temin ve satın almalarımızı dijital bir program üzerinden yapacağız. Örneğin bir kağıt alacaksak bu sektörde hizmet veren firmalar teklif verebilecek. Daha adil ve şeffaf bir sistem kurduk. Üstelik bu yazılım programını biz yaptık. Bilgi İşlem Müdürlüğü kendi yaptı bunu. 20 yıldır yönetenlerin şeffaflık anlamında vicdanlarına hiçbir şey düşmemişken biz şeffaf olduğumuz halde nasıl daha da şeffaf olabiliriz diye düşündük.

 

“ÖNEMLİ OLAN SİSTEMİ SAĞLAM KURMAK”

Bizden sonra gelenler de bu sistemi kullanacak. ‘Biz gidersek devlet batar’ gibi saçma sapan söylemlerin yeri olmamalı. Mustafa Kemal Atatürk ne dedi ; ‘Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır ama Türkiye Cumhuriyeti ilelebet kalacaktır’. Önemli olan sistemi sağlam kurmaktır. Atatürk vefat ettikten sonra kurduğu Cumhuriyet yoluna devam etti.

 

“NAİL BEY DEPREM BÖLGESİNE İLK KOŞANLARDANDI”

Ben sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na çok güveniyorum, dürüstlüğüne, insanlığına güveniyorum. Cumhurbaşkanlığında tüm yurttaşlarımızdan samimiyetle destek bekliyorum. Milletvekilliğinde de mutlaka destek rica ediyorum. Deprem olduğunda Nail Bey en önce koşanlardandı. Nasıl destek verdiğini ve imkanlarını seferber ettiğine ben şahit oldum. Bu insanlığı olan kıymetli büyüklerimizi lütfen yalnız bırakmayın. Onlara destek verin ki kentimizi en iyi şekilde temsil etsinler, sizler için çalışsınlar. İnanıyorum ki Nail Bey Milletvekili olduğunda kendi kenti için çok çalışacaktır. Bütün milletvekili adaylarımıza başarılar diliyorum.”

 

“GEBZE’NİN HER SOKAĞINDA İZİM VARDIR”

CHP Kocaeli Milletvekili Adayı Nail Çiler ise konuşmasında, “Fatma Başkanımız deprem bölgesindeki çalışmalarını gördük. Adıyaman’da değerli belediye başkanımızın çadırkent kurduğunu ve kıl çadırları kendilerinin ürettiğine şahit oldum. Bende karınca kararınca kendilerine destek verdim. Şu anda 120 tane prefabrik yaptırıyorum Adıyaman’a. O insanlara bundan sonra da destek vermek lazım. Gebze’nin her sokağında izim vardır. Her yıl 570 tane üniversite öğrencisine burs veriyoruz. Bu çok güzel bir şey.

 

“EĞİTİM VE SAĞLIK OLMAZSA OLMAZIMIZ”

Gebze Ticaret Odası başkanıydım geçmişte ve Gebze Ticaret Odasının 6 tane 112 acili var. Kocaeli çok gelişiyor ve üreten bir şehir. Ürettiğiyle yetinmeyen ürünleri yurt dışına satan bir kent. İhracatta İstanbul’dan sonra 2. Gelen şehirdir Kocaeli. 2 milyondan fazla nüfumuz var Kocaeli’de 84 tane ambulans var. Bu kentte 1460 tane okul var. Bu kent sanayinin başkenti ama bu okulların yüzde 10’u bile mesleki eğitim okulu değil. 123 tane meslek okulu var. Eğitim ve sağlık bizim için olmazsa olmaz.

 

ÇALIŞMALARINI ANLATTI

Gebze Ticaret Odasının Aşevi günde 1500 ihtiyaç sahibine sıcak yemek ulaştırıyor. Hiçbir oda da bu yok. Bir tane marketimiz var. 500 tane ihtiyaç sahibi parasız alışveriş yapıyor. 1 tane aile sağlık ekibi var, 1 tane tiyatro salonumuz var. Mobil aşevlerimiz ve mobil ekmek üreten fırınımız var. Şimdi kafe kütüphane açıyoruz. Ben o çalışmayı bitirdim ondan sonra görevimden ayrıldım.

 

“KOCAELİ SANAYİNİN BAŞKENTİ”

Bilişim lisemiz ve okutmansız eğitim modeli var. Orada 350 öğrenci okuyor. Her öğrenciye Euro lisans parası veriyoruz. Herkes 1 koyundan 1 post çıkar der ama Nail Başkan 1 koyundan 2 post çıkarır der. Sadece depremde 125 tır ayni yardım yaptık. Kolay değil bunlar ama bunu yaparken hiçbir çıkar gözetmedik. Kocaeli sanayinin başkenti Kocaeli’nin kalbi de Gebze’dir. Çünkü Gebze 65 ilin toplamından daha fazla ihracat yapıyor.

 

“KOCAELİ’DE GENÇ İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 36”

Kocaeli kepçeyle veriyor kaşıkla alamıyor. Yeni moda şehir hastaneleri. Allah korusun birimiz kalp krizi geçirse oraya ulaşamaz. Avrupa’da bunun örnekleri var. Butik hastaneler var. Butik hastanelerin cevap veremediği yerlerde de büyük hastaneler var. Sopalı yanıbaşımızda ama Sopalı’nın içini boşalttılar. Sağlıkta Allah’a şükür hiçbir problem kalmadı. Çünkü insanlar oraya ulaşmadan ölüyorlar. Biz liman kentiyiz. İhracatın göbeğindeyiz. Sanayinin yoğun  olduğu bir yerdeyiz ama genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 36.40. Burada mesleksizlik var. Gençlerimiz üretim merkezlerimizde çalışamıyorlar.

 

“BU SEÇİM GELECEĞİMİZİN SEÇİMİ”

Eğitim olmazsa olmalarımızdan biridir. Eğitimli insanlar topluma katkı sağlarlar. Mustafa Kemal Atatürk’ün çok güzel bir sözü var; ‘Her fabrika bir kale olmalıdır’ demiş. Bu kale olsun derken kendimize barınak yapalım halktan kopalım değil, üretim anlamında bağımsızlık kazanalım diyor. Ne kadar büyük bir insan. Hiçbir şey bilmiyorsanız Atatürk’ün Gençliğe Hitabesini okuyun. Her satırında ayrı bir anlam var. Bu seçim Cumhuriyetimizin, kadınlarımızın, çocuklarımızın, geleceğimizin seçimi.

 

“ADALET TALİMATLA SAĞLANAMAZ”

Türk lirası bu kadar değer kaybetti, hak, hukuk, adalet kalmadı. Geçmişte amcalarımız, teyzelerimiz 1 kilo et alabilmek için gece 03.00’da Et Balık Kurumunda kuyruğa girerdi. Bunların olmaması lazım. Bunun adı kötü yönetimdir. Talimatla okul, köprüler yaptırabilirsiniz, rektörleri, emniyet müdürlerini atayabilirsiniz. Talimatla Adalet Sarayı da yaptırabilirsiniz ama talimatla adaleti sağlayamazsınız.

 

“DESTEĞİNİZE İHTİYACIMIZ VAR”

Yarın bir seçime giriyoruz, hayırlı olsun. Biz size sorunları anlatıyoruz ama rakiplerimiz bu sandıktan biz çıkmazsak bu darbedir. O zaman her seçimde bu ülkede darbe mi yapılıyor? Nerede yaşıyorsunuz siz ya muz cumhuriyetin de mi yaşıyorsunuz. Bugün 2 bakan hariç hepsi milletvekili adayı. Şu anda görevlerinin başındalar. Sizin ödediğiniz vergilerle devletin bütün imkanlarını kullanıyorlar. Aslında onlar görevlerinden azledilmeliydi. Onlar buradan Ankara’ya uçakla gitmeye çalışıyor, biz de eski otomobille yollara düştük. Onun için sizin desteğinize ihtiyacınız var.

 

“BU ÜLKEDEN ASLA VAZGEÇMEYİZ”

74 yaşında bir insan bu ülkenin yaşam standartlarını arttırmamız lazım’ demiş. Millet İttifakı konu vatansa gerisi teferruattır diyor. Genel başkanımız alın terinin yanında akıl terini koymuş. Fırtınanın şiddeti ne olursa olsun martı sevdiği denizden asla vazgeçmez. Biz de bu ülkeden asla vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. 14 Mayıs aynı zamanda anneler günü. Bizde anneler kutsaldır. Kadının elinin değdiği yerde bereket vardır, rahmet vardı. Tüm annelerin Anneler Gününü kutluyorum.

 

“HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK”

Annelerimizin bereketi yağmur gibi o sandıklara yansıyacak İnşallah. Ne ezen ne ezilen hakça düzen diyorum. Karşı tarafa da sizden korkan sizin gibi olsun. Siz yarından sonra gidiyorsunuz ama biz kalıyoruz. Bu Cumhuriyetin seçimi bizim seçimimiz değil. Karşı tarafın adayları buraları bilmez. Kocaeli’nin kaç tane ilçesi var onu bile bilmiyorlar. Her şey çok güzel olacak” dedi.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99