Başiskele Belediyesi Aralık Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

Başiskele Belediyesi Aralık Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

Başiskele Belediyesi 2022 Yılı Aralık ayı 11. Olağan Meclis Toplantısı, Belediye Başkanı M. Yasin Özlü başkanlığında gerçekleştirildi.

Başiskele Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantı açılış ve yoklama ile başladı. Bir önceki birleşime ait Karar Tutanağı’nın üyelere dağıtıldığı ve okunduğu oylanarak kabul edildi.

 

11 MADDE GÖRÜŞÜLDÜ

 

Başiskele Belediyesi Meclisi’nin 2022 yılının son meclis toplantısında 11 gündem maddesi görüşüldü.

 

Gündemin 1. Maddesinde yer alan Döngel Mahallesi’ndeki taşınmazları içeren 1/1000 ölçekli imar planı değişikliği yapılması ile ilgili İmar Komisyonu Raporu’nun süre uzatımı oy birliğiyle kabul edildi.  Gündemin 2. ve 3. Maddelerini içeren İmar Komisyonu Raporu oy birliğiyle kabul edildi.

 

DAMLAR MAHALLESİ’NE YENİ CAMİ YAPILACAK

 

Mülkiyeti Başiskele Belediyesi’ne ait olan Bahçecik Mevkii Damlar Mahallesi 646 ada 1 parsel numaralı taşınmazda "Cami ve Müştemilatı" yapılması amacıyla 25 yıllığına Diyanet İşleri Başkanlığı adına tahsis edilmesi ile ilgili 02.11.2022 tarihli ve 16 sayılı, Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu’nu içeren gündemin 4. maddesi meclis üyelerinin oy birliğiyle kabul edildi.

 

Gündemin 5. maddesinde yer alan Yuvacık Mevkii, Yaylacık Mahallesi’nde, onaylı ve yürürlükte bulunan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planlarında  “Park Alanı” olarak planlı alanda kalan ve Başiskele Belediyesi’nin hüküm ve tasarrufunda bulunan Ş. Yuvacık M. 844 ada 3 ve 4 parsellerin bir bölümünde ve yaklaşık 10.000 m²  yüzölçümlü umumi hizmet alanda; kompleks projenin yapılarak işletilmesi ve işletme süresi sonunda bedelsiz olarak Başiskele Belediyesi’ne teslim edilmesi amacıyla 10 yıl süre ile kiralanması veya süresi 30 yılı geçmemek kaydı ile üzerinde sınırlı ayni hak (üst hakkı) tesis edilmesi ile ilgili 04.11.2022 tarihli ve 17 sayılı, Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu’nun süre uzatımı oy birliği kabul edildi.

 

2023 YILI HARÇLAR VE ÜCRETLER KABUL EDİLDİ

 

Başiskele Belediyesi Meclisi’nde 2023 Yılı Harçlar ve Ücretler de görüşüldü. Oylamadan önce yapılan görüşmelerde 2023 yılı harçların ve ücretlerin bütçenin yüzde 5'ini geçmediği açıklandı. Başkan M. Yasin Özlü konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Plan ve Bütçe Komisyonumuza çok teşekkür ediyorum. Gerçekten çok rasyonel değerlendirmeler yaptılar. Bu harçların inşaat tarafındaki ücretlerin yüzde 90’ı belki 95’i vatandaştan çok bu işten ticari kâr elde edenleri ilgilendiriyor. Bir bağımsız bölümün harcıyla, birden fazla bağımsız bölümün harcını aynı tutmuyoruz. Burada bizlerin vatandaşlarımızı korumak adına aldığımız tedbirler var. Plan ve Bütçe Komisyonumuzdaki arkadaşlarımıza ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Başkan Özlü konuşmasının ardından 2023 Yılı Harçlar ve Ücretler ile ilgili 08.11.2022 tarihli ve 18 sayılı, Plan ve Bütçe Komisyonu Raporu’nu oylamaya sundu. Oylama sonucunda gündemin 6. maddesi oy çokluğuyla kabul edildi.

 

Mülkiyeti Başiskele Belediyesi’ne ait olan Gölcük Yazlık Mahallesi’ndeki yaklaşık 6000 m² yüzölçümlü taşınmazın Milli Emlak Genel Müdürlüğü’ne Bedelli Devir ve Tahsis edilmesi ile ilgili teklif yazısının yer aldığı 9.madde de görüşüldü. Belediye Başkanı M. Yasin Özlü konuyla ilgi detayları anlatarak, Ankara’dan onaylanması durumunda belediyenin ve BAŞKENT A.Ş’nin hiçbir vergi borcu kalmayacağını söyledi. Açıklamaların ardından gündemin 9. maddesi oylamaya sunuldu ve oy birliğiyle kabul edildi.

 

Ovacık Mahallesi 245 ada 15 parsel numaralı 554,21 m² yüzölçümlü taşınmaz ile 245 ada 16 parsel numaralı 191,25 m² yüzölçümlü taşınmazların Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne bedelsiz olarak devredilmesini içeren gündemin 10. maddesi de oy birliğiyle kabul edildi.

 

Mali Hizmetler Müdürlüğünün 01.12.2022 tarihli ve 33863 sayılı, Ödenek Aktarma yapılması ile ilgili teklif yazısını içeren 11. madde oy çokluğuyla kabul edildi.

 

Başiskele Belediyesi’nin bir sonraki meclis toplantısı 3 Ocak 2023 Salı günü saat 15:00’te gerçekleştirilecek.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99