Cumhuriyet Parkı’ndan İzmit’e kahve kokusu yayıldı - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

Cumhuriyet Parkı’ndan İzmit’e kahve kokusu yayıldı

Hürriyet, “Türk Kahvesi Festivali'nin markalaşmasını istiyoruz”

İzmit Belediyesinin kahve severleri bir araya getirdiği 2. Geleneksel Türk Kahvesi Festivali, Cumhuriyet Parkı’nda birbirinden renkli etkinliklere sahne oldu. Festivalin ilk gününde vatandaşlarla buluşan Başkan Hürriyet, “Bu festivalin İzmit’ten doğan bir marka haline gelmesini istiyoruz” dedi

  

5 Aralık Unesco Dünya Türk Kahvesi günü etkinlikleri kapsamında Cumhuriyet Parkı içerisinde 4-5 Aralık tarihlerinde düzenlenen 2. Geleneksel Türk Kahvesi Festivali bugün başladı. Kahve tadımları, canlı müzik dinletisi, Türk Kahvesi atölyeleri, bando performansı, DJ performansı, çocuk animasyon gösterileri ve çeşitli ikramlar ile gün boyu renkli görüntüler oluştu. İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, festival kapsamında Cumhuriyet Parkı Sanat Galerisi'ndeki “40 Yıllık Hatır Türk Kahvesi Sergisi”nin açılışını gerçekleştirdi.

 

“GELENEKSEL HALE GETİRMEK İSTEDİK”

Sergi açılışında konuşan Başkan Hürriyet, “Bugün çok güzel bir etkinliğe imza atıyoruz. Kültürel mirasımıza sahip çıkmak adına 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi vesilesiyle 2’ncisini düzenlediğimiz Türk Kahvesi Festivali için buradayız. Geçen sene İzmitlilerden çok güzel geri dönüşler almıştık. Bu sene geleneksel hale getirmek istedik.

 

“BİR ÖMÜR BOYU HATIRAMIZ OLSUN”

Türk Kahvesi, kıymetli bir içecek. Bu markının festivalle birlikte hak ettiği değeri bulmasını arzuluyoruz. Bu festivalin de İzmit’ten doğan bir marka haline gelmesini istiyoruz. Türk Kahvesi severler sıklıkla ‘bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı vardır’ derler. Biz de bugün hatırlarımızı çoğaltalım, 40 yıl değil bir ömür boyu hatıramız olsun diyerek bu festivalin 2’cisini düzenliyoruz. Bu festival, gelecek nesillere aktarılsın istiyoruz.

 

“KÜLTÜRÜMÜZÜ YAŞATMAK ADINA”

Bizim için böylesine kıymetli bir yeri bulunan Türk Kahvesi, UNESCO tarafından 2013 yılında Somut Olmayan Kültürel Miras listesine eklendi. Bu markanın dünyaya yayılabilmesi için çok kıymetli bir tanımlama. Dünya genelinde de 5 Aralık “Dünya Türk Kahvesi Günü” olarak kutlanıyorken, bizler de kültürümüzü yaşatmak adına sevgili Haluk Perk’in kıymetli 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99