Köylerin Geleneksel İzler Taşıması Hakkındaki Kararın İptal Edilmesi - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

Köylerin Geleneksel İzler Taşıması Hakkındaki Kararın İptal Edilmesi

Özak ; Köylerin Geleneksel Mimariden İzler Taşıması Hakkındaki Kararın İptali Üzerine açıklama yaptı. Kocaeli büyükşehir belediyesi eski başkan vekili kentleşme konularında tecrübeleriyle bilinen Zekeriya Özak'tan sitem kararın iptaline sitem etti. Zekeriya Özak, Büyükşehir belediyesine seslenerek '' İşin kolaycılığına gidilmiş ve karar tümüyle kaldırılarak tarihi bir fırsat kaçırılmıştır'' dedi.

Zekeriya Özak sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi ,
 
2017 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde Türkiye’de İLK VE TEK olan bir karar almıştık. 1,5 yıl süren bir emekle yaklaşık 1000 adet geleneksel köy evi incelenmiş ve cephelerinin ortak özellikleri belirlenmişti. Hazırlanan bir tasarım rehberi ile köylerimizde (kırsal mahallelerimizde) yapılacak yeni binaların dış cephelerinin geleneksel mimari dokuyla uyumunu sağlayacak bazı kriterler getirilmişti. Bu karar iktidar, muhalefet herkesin OYBİRLİĞİ ile alınmıştı. Bu kararla:
 
1-    Atalarımızdan kalan güzellikleri çocuklarımıza miras bırakmak ve öz mimari üslubumuzla buluşmak hedeflenmişti.
 
2-    Geleneksel köy evlerimizin bütün güzelliklerinin yeni yapılarda hayat bulmasıyla köylerimizin çok daha estetik ve güzel hale gelmesi hedeflenmişti.
 
3-    Köylerimizin kimlikli bir mimari ile gelişimi amaçlanmıştı.
 
4-    Kentten köye dönüşün geleneksel dokuya zarar vermemesi amaçlanmıştı.
 
Uygulama böylece başlamıştı. Bu karar sonrası bazı belediyelerimiz köylerde örnek köy evleri – köy konakları inşa ettiler. Ancak geçtiğimiz yıl içinde bu rehberin hükümlerine uyulmasının tümüyle kaldırıldığını üzülerek tespit etmiş bulunuyorum. İlk olduğu için uygulamada bazı sorunlar çıkmışsa karar revize edilebilirdi. Uygulanacağı alanlar ve içeriği değiştirilebilirdi. Ancak maalesef işin kolaycılığına gidilmiş ve karar tümüyle kaldırılarak tarihi bir fırsat kaçırılmıştır.
 
Bu kararla 15-20 yıl içinde köylerimizin görüntüsü değişecek ve hep istenen köye dönüş mimari yönüyle teşvik edilmiş olacaktı. Kocaeli köyleri Türkiye’de örnek gösterilen bir mimari kimliğe sahip olacaktı. Şu anda  kent merkezinde silikon giydirme cepheli, krom nikel korkuluklu, alüminyum kompoze kaplamalı bir binayı köyde de yapmanın önü açılmış ve geleneksel dokuya uyum tamamen göz ardı edilmiştir. Bu karardan dönülmemeliydi, ihtiyaç sahibi vatandaşlara gerekirse destek verilmeliydi. Büyükşehir ve ilçe belediyeleri köylerimizdeki örnek uygulamaları çoğaltmalıydı.
Yazık, hem de çok yazık…
 
Mehmet Zekeriya ÖZAK
Yüksek Mimar

 

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99