Erdoğan'ın Açıklaması Sonrası Konut Fiyatları Tavan Yaptı - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

Erdoğan'ın Açıklaması Sonrası Konut Fiyatları Tavan Yaptı

Erdoğan'ın konut kredisi açıklaması Sonrası fiyatlardaki büyük artış dikkat çekti. İkinci el konut fiyatlarında yıllık yüzde 127'lik artış yaşanırken, en çok değer artışı Mersin, Aydın ve Antalya'da yaşandı.

2022 yılı 1. çeyreğine ilişkin düzenlenen "İkinci El Konut Piyasası Raporu" yayımlandı. Yayımlanan raporda ikinci el konut piyasasında artış görülürken,konut fiyatlarında yaşanan artış da dikkat çekti.

 

MERSİN, AYDIN VE ANTALYA EN ÇOK DEĞER KAZANAN İLLER OLDU
Foreks'te yer alan habere göre; TÜGEM ve Endeksa iş birliği ile hazırlanan "İkinci El Konut Piyasası Raporu" verileri, 2022 yılı 1. çeyrek sonu itibarı ile Türkiye genelinde konut fiyatlarında yıllıkyüzde 127 artış yaşandığına işaret etti. İlk çeyrek itibarıyla Türkiye'de ortalama konut metrekare satış fiyatı 7.395 TL, ortalama amortisman süresi 19 yıl, ortalama pazarlama süresi 63 gün olurken, değer artışının en yüksek olan iller Mersin, Aydın ve Antalya oldu

 

KONUT SATIŞINDA YÜZDE 22'LİK ARTIŞ

Birinci çeyrekte, konut satış adedi geçen sene aynı döneme göre %22 arttı.

2022 yılının 1. çeyreğinde 320 bin 63 adet konut satışı gerçekleşti. Konut satışları 2021 yılının 4. çeyreğine göre %41 azalırken; geçen senenin aynı dönemine göre ise %22 artış göstermiş oldu.

 

YABANCIYA KONUT SATIŞI GEÇEN SENENİN AYNI DÖNEMİNE GÖRE YÜZDE 45 YÜKSELDİ

Birinci çeyrekte yabancı uyruklu kişilere toplam 14 bin 344 adet konut satışı gerçekleşti. Bu adet ile yabancıya konut satışı bir önceki çeyreğe göre %32 azalırken; geçen senenin aynı dönemine göre %45 artış göstermiş oldu. kaynak sondakika.om

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99