Uluslararası Öğrenci Buluşması için start verildi - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

Uluslararası Öğrenci Buluşması için start verildi

Bu yıl 9-10 Mayıs tarihlerinde Türkiye çapında 8’incisi gerçekleştirilecek olan Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın (UÖB) startı Kocaeli Üniversitesi Umuttepe Kampüsü’nde verildi

 

 

Kocaeli Üniversitesi’nde eğitim gören 82 ülkeden 1.200’e yakın öğrenci 9-10 Mayıs tarihlerinde Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) öncülüğünde 30 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen etkinlikte bir araya gelecek. Bu yıl Türkiye çapında 8’incisi gerçekleştirilecek olan Uluslararası Öğrenci Buluşması (UÖB) ilimizde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği (KİSA), Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) tarafından düzenlendi.

 

ÖĞRENCİLER KATILDI

Umuttepe Yerleşkesi’nde gerçekleşen programa Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Gençlik Hizmetleri Şube Müdürü Zafer Sevil, Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Ömer Akbaş, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

 

HÜLAGÜ: BURASI SİZİN EVİNİZ

Bu yıl Kocaeli olarak 3.’sü gerçekleştirilecek olan organizasyon için Kocaeli Üniversitesi’nde start verildi. Umuttepe Cumhuriyet Meydanı’nda buluşan öğrenciler buradan kortej halinde rektörlük binası önüne kadar yürüdü. Rektör Prof. Dr. Hülagü, “Kocaeli Üniversitesi’nde 82 ülkeden 1.200’e yakın yabancı öğrenci var, burası sizin eviniz” dedi.

 

TÜRKİYE’DE YABANCILIK ÇEKMİYORUZ

Konuşmaların ardından sosyal tesisler önüne Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bandosu eşliğinde yürüyen öğrenciler burada hazırlanan sahnede coşkulu anlar yaşadı. Programda öğrenciler adına Azerbaycanlı İlyas Mammadov söz aldı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne ve Kocaeli Üniversitesi’ne teşekkür ederek konuşmasına başlayan Mammadov, ”Kocaeli’de hiç yabancılık çekmedik. Burada evimizde gibiyiz” şeklinde konuştu.

 

YABANCI ÖĞRENCİLERDEN KASAP HAVASI

Konuşmanın ardından Yemenli öğrenciler yöresel oyunlarını sergiledi. Yemenli öğrencilerin ardından sahneye çıkan tüm yabancı öğrenciler, Türkçe müzikler eşliğinde doyasıya eğlendi. Yabancı öğrencilerin kasap havası ve halay eşliğinde oynaması görülmeye değerdi.

 

9-10 MAYIS PERŞEMBE PAZARI ALANINDA

Yabancı uyruklu öğrencilerin yerel giysileri ile kültürlerini Kocaelililere tanıtacakları buluşması ise 9-10 Mayıs tarihlerinde Perşembe Pazarı Alanı’nda gerçekleşecek.

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99