Yeniçeri belgeselinde sona geliniyor - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli

Yeniçeri belgeselinde sona geliniyor

Ülkemizde ilk defa çekilecek olan Yeniçeri belgeselsi “Beyan-ı Hakikat-i Yeniçeriyan” dizisinin ilk etabı tamamlandı. Belgeselin Temmuz-Ağustos aylarında yayınlanması bekleniyor.

İzmitli yapımcılar tarafından hazırlanan belgeseller dizisinin ilk etabı Seka Film Platosu’nda tamamlandı. Osmanlı İmparatorluğu’nun savaş gücü yeniçeriler hakkında ülkemizde ilk defa çekilecek “Beyan-ı Hakikat-i Yeniçeriyan” Belgeseli, kentimizin firması Sanatsal Medya yapım koordinesinde İzmitli yapımcılar Sezai Uzuner ve Nail Baki gerçekleştirdi. Yönetmeliği İstanbul’dan Bülent Doruker, senaryo yazımı Nail Baki ve prodüksiyon ise Digital Film Akademi tarafından yürütülen dizide tarihsel olaylar ile ilgili belgeseller dizisinin ilk etabı olan bu belgesel içerisinde tarihsel önemli olayların canlandırmaları gerçekleştirildi.

6 bölüm olacak
TRT tarafından TRT1, TRT Belgesel ve TRT International kanallarında Temmuz-Ağustos aylarında yayınlanması düşünülen ve 300 bin euro civarında bütçe ayrıldığı belirtilen bu belgesel toplam İngilizce ve Türkçe olmak üzere 6 bölüm olarak Yeniçeri Ocağı’nın kuruluşundan yok edilişine kadar olan sürece ışık tutacak bir tarihsel proje olarak tasarlandı. Bu canlandırmalar için yapılacak çekimlerde yerli yabancı 150 civarında oyuncu ve teknik eleman görev aldı. Belgeselin çekimlerinde öncelikle Faruk Emil, Mehmet Okcan, Talha Kaya, Hikmet Gürkan, Mahmut Kotan ve Ali Varol gibi İzmitli oyuncular kullanıldı.

Sinemanın da merkezi olacak
Sanatsal Firması Sahibi Sezai Uzuner, Belgesel çekimleri tamamlanması ile işin bitmeyeceğini, İzmit hem oyuncu yetiştirmek hem de geleneksel savaş sanatlarının (okçuluk, kılıç, at binme vb.) gençlere öğretilmesi için sürdürülebilir kurslar açılacağını belirtti. Bunun yanında Seka Plato’nun bir fırsat olduğunu, firma olarak belgesel çekimleri yanında yarışma programları, sinema filmleri gibi projeleri çekmeye devam edeceklerini de belirtti. Kentimizin “sanayi kenti İzmit’ten kültür kenti İzmit’e” dönüşmesi sürecinde sinema konusunda merkez olması gerektiğini söyledi.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99