Flaş Kocaeli

Kocaelli'de 90 Sınıf Karantina Altında

Milli Eğitim Bakanı Türkiye genelinde, 5900 sınıfta, vaka nedeniyle, yüz yüze eğitime ara verildiğini açıkladı. Bakanlığın derslik başına düşen öğrenci sayısı , veriler üzerinden gidildiginde, en az 153 bin 400 öğrenci salgından etkilenmis , bulas konusunda Kocaeli ilk 10 nun içine girerek, Okulların açılışının ilk 4.cü haftasında yüz yüze eğitimi devam ettirememiş oldu.

Önlemler alınsın okullar açık kalsın.

Kocaeli genelinde ise,  bizim ulasabildigimiz , son verilere göre,  Başiskele 5, Derince 7, Dilovası 1, Gölcük 6, Izmit 49 ,Körfez 3 ,Kartepe 12, Karamursel 7,  toplam 89 öğrenci sınıfı karantinadadır.

Karantinalar dikkate alındığında, Karantinaya alınan sınıflardaki öğrenciler, yeniden uzaktan eğitime geçtiğinden öğrencilerin sınavları ve ölçme değerlendirme ile ilgili, yeniden bir planlama yapılması ihtiyaci dogmustur.

 

Özellikle;  Bilgisayar bölümü okuyan öğrencilerin , bilgisayar laboratuvarlarında  oluşabilecek vaka ve karantinalarda, ailelerin çocuklarına, uzaktan eğitim için bilgisayar alma zorunluluğu doğacağından , bu çocuklara ücretsiz bilgisayar , internet desteği sağlanmalıdır. Meb,  her konuda olduğu gibi,  bu konuda da sorun yokmuş gibi davranmakta ve sorun çözmekte gecikmektedir.

 

MEB, 20. ci   Milli Eğitim Şurasının toplanacağını açıkladı. Önceki şuraların,  hazırlık süresi dikkate alındığında   bu kadar kısa sürede sağlıklı bir şuranın toplanması mümkün değildir ve Şura başlıkları arasında, salgında eğitimde yaşanan tahribat gündeme dahi alınmamıştır.  LGS ve YKS salgın koşullarına göre yeniden düzenlenmelidir. Sınav merkezli, çocuklarımızı rekabete zorlayan, eşitsizlikleri salgınla birlikte daha derinleştiren eğitim sistemine son verilmelidir. Her çocuğun istediği okulda eğitim görme hakkı vardır.

 

Biz velilerin olmadığı, görüşlerimizi, eleştirilerimizi ifade edemediğimiz bir Şura sonucundan çocuklarımızın yararına bir sonuç çıkması beklenemez. Veliler olarak Şura’ da olmak ve görüşlerimizi bildirmek istiyoruz. Diyanetin bile egitime müdahil olduğu, okul öncesinde dini derslerin zorunlu olması talepleri varken,  Veli ve Stk larin davet edilmemesi ve görüşlerinin alınmaması Şura nin kapsayiciligini sekteye uğratacaktır.

 

Ortada bir salgın yönetimi , ona göre düzenlenmiş bir eğitim değil, algı yönetimi var. Biz paydaşların dikkate alinmasini bekliyoruz. Bakanlıkların salgina ve eğitime seyirci kaldığını ayrica pandami yönetiminin bırakıldığını gözlemlemekteyiz. Sağlık Bakanı'nın sosyal medya hesaplarından aşı oğlun tivitlerini yeterli bulmuyor özellikle okullarda önlemlerin artırılmasını talep ediyoruz. Hiç bir tivit , somut adımlardan, daha önemli değildir. MEB Sağlık Bakanlığı arasındaki koordinasyonsuzluk , okullardaki artan vaka sayısı ile gün yüzüne çıkmakda ve çözüm beklemektedir. Alınmayan önlemler nedeniyle , çocuklarımızın eğitim hakkı , biz velilerin öğretmenlerin sağlığı risk altındadır.

 

Kocaelide yaşanılan , somut örnekler ülke genelinde de aynı…

Yeterli temizlik görevlisi yok, okullarda hijyen, havalandırma sistemi yok. Yeterli ek derslik hazırlanmadı, yeterli öğretmen ataması yapılmadı. Fiziki mesafenin sağlanmasına yönelik ısrarla gerekli önlemler alınmıyor. Ders sürelerinin azaltılması, sınıfların seyreltilmesi konusunda adım atılmadı, bağlayıcı kararlar alınmadı. Bu şartlarda yaşamın her alanında olduğu gibi okullarda da salgın yayılımı artıriyor, sınıflar karantinaya alınmaya devam ediyor.

 

Milli Eğitim Bakanlığı’ nı bir kez daha uyarıyoruz.

Sınıfların acilen seyreltilmesi sağlanmalıdır

Okullarda hızlı uygulanabilecek PCR testleri bulunmalıdır.

 

Acilen ek derslik sağlanmalı, ataması yapılan 15 bin öğretmen bir an önce göreve başlatılmalı, yeterli öğretmen ataması yapılmalıdır.

 

Okullarda yeterli yardımcı personel artırılarak görevlendirilmelidir.

Ders süreleri azaltılmalıdır.

 

Tüm öğrenciler için ücretsiz yemek ve ücretsiz su sağlanmalıdır.

Okul başarı puanı uygulaması bu sene olmamalıdır.

 

Karantinaya alınan öğrencilerin ölçme-değerlendirmelerinde düzenleme yapılmalıdır.

Salgın yönetimi ile ilgili okullarda velilerin de bulunduğu koordinasyon kurulları oluşturulmalıdır. Karantinaya alınan öğrencilerden uzaktan eğitime erişimi olmayanlara ücretsiz cihaz ve internet desteği sağlanmalıdır.

 

LGS ve YKS salgın koşullarına göre yeniden düzenlenmelidir.

Sınav merkezli, çocuklarımızı rekabete zorlayan, eşitsizlikleri salgınla birlikte daha derinleştiren eğitim sistemine son verilmelidir. Her çocuğun istediği okulda eğitim görme hakkı vardır.

 

Kreslerde covit-19 olan öğrencinin velisi adli izinli sayilmali, çocuğunun yanında durabilmelidir.

Okul aile birliklerinin genel kurul süreçleri yaklaşmaktadır. Ekim ayı sonuna dek okul aile birliklerinin genel kurulları tamamlanmış olacak. Tüm velileri Kocaelide Veli-Der çatısı altında birleşmeye ve okul aile birliklerinin yönetimlerine aday olarak öğrencilerimizin eğitim hakkına ve geleceğine sahip çıkmaya çağırıyoruz.

 

Kamuoyuna Saygilarimizla

KOCAELİ ÖĞRENCİ VELİ DERNEGİ

Baskan Yardimcisi Beyhan Korkmaz

 

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99