Flaş Kocaeli

Pelerinsiz kahramanların konutları 18 ayda bitirilecek

Pandemi döneminin kahramanları sağlık çalışanlarına verdiği sözü turan Büyükşehir Belediyesi, Sağlık kent Konutları’nın başvurularını başlatıyor. 502 konut, 18 ayda tamamlanacak. Peşin ödemelerde yüzde 5 indirim sağlanacak

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu’nun Kocaeli Kongre Merkezi Karamürsel Alp Salonu’nda sağlıkçılar için yapılacak konutlarla ilgili açıklamasına İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Yüksel Pehlevan, Kent Konut Genel Müdürü Erhan Coşan ve Kamu Hastaneleri Birliği Başkanı Ahmet Sarıışık katıldı. ‘Şifa veren ellere vefa’ sloganıyla Kartepe Kent Meydanı’nda yapılacak olan Sağlık kent Konutlarının peşin ödemelerinde yüzde 5 indirimimkanı sağlanacak. 1-15 Ekim tarihleri arasında başlayacak olan başvuruların ardından yer tesliminden 18 ay sonra konutlar tamamlanacak.

 

‘TÜM İMKANLARI SEFERBER ETTİK’

Sağlık Kent Konutları ile ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, “Pandemi sürecinde; Haftalarca evine gidemeyen çocuklarından ve sevdiklerinden ayrı kalan sağlık çalışanlarımız, vatandaşlarımızı bir an önce sağlığına kavuşturmak için gecelerini gündüzlerine katarak çalıştı. Türkiye’nin tüm dünyada örnek gösterilen pandemi mücadelesinde sağlık çalışanlarımızın bu fedakârlığı ve gayretinin çok önemli payı bulunuyor. Pandemi sürecinde Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olarak Başkanımız Tahir Büyükakın’ın talimatları ile hem sağlık çalışanlarımızın hem de ekonomik olarak etkilenen esnafımızın ve vatandaşlarımızın yükünü hafifletmek, çalışma şartlarını kolaylaştırmak, ihtiyaçlarını gidermek için tüm imkânlarımızı seferber ettik” dedi.

 

‘BELEDİYEMİZ HEP YANLARINDA OLDU’

Pandemi sürecindeki çalışmalarından bahseden Gündoğdu, “Bu süreçte su faturalarında indirime gidildi. Şoför, kuaför, kahvehane gibi birçok esnafımıza nakdi yardım desteği verildi. Vatandaşlarımıza giyim, barınma, yakacak, konaklama, medikal, kırtasiye yardımları yapıldı. Sağlık kuruluşlarımıza tıbbı cihaz, araç, ekipman ve personel desteği verildi. Halkımızın dert ortağı olduk, hep yanında olduk. Bu kapsamda bugüne kadar bütçeden yaklaşık 350 Milyon TL harcama yaptık. Ayrıca Büyükşehir Belediyemizin bütün imkânlarını da seferber ettik. Koronavirüs salgının yoğun olduğu dönemlerde Sağlık çalışanlarımıza ücretsiz ulaşım imkânı sağladık. Yoğun tempoda çalıştıklarından dolayı evlerine gidemedikleri için onların barınma ihtiyaçlarını karşıladık” diye konuştu.

 

‘KOCAELİ’DE İKAMET ETMESİ GEREKİYOR’

Sözlerini sürdüren Gündoğdu, “Pandemi sürecinin hafiflediği günlerde ise stres atıp ailece dinlenmeleri için belediyemize ait tesislerde kamp imkânları sağladık. Sürekli yanlarında olarak onların dertlerine derman olmaya çalıştık. Bilindiği üzere bazı Anket firmaları da Kocaeli Büyükşehir Belediyesini Pandemi Sürecinde Yaptığı Çalışmalardan dolayı birinci seçti. Bu bizim için hem gurur kaynağı hem de bir nebze de olsa verdiğimiz emeklerin karşılığı oldu” dedi. Kartepe’de yapılacak konutların pandemi döneminde fedakarca çalışan ve Kocaeli’de ikamet eden sağlık çalışanları için yapılacağını belirten Gündoğdu, “Toplam 502 daireden oluşacak konutlarımızı Kocaeli’de ikamet eden sağlık çalışanlarımız için yapacağız” dedi.

 

‘HAYIRLI OLSUN’

Gündoğdu, “Kartepe ilçemizin kıymetli bir lokasyonunda bulunan her şeyin düşünüldüğü Sağlık kent konutları, sağlık kahramanlarımıza şimdiden hayırlı olsun. Cansiperane görev yapan sağlık çalışanlarımıza tekrar teşekkür ediyorum. Salgınla mücadelede hayatını kaybeden sağlık personelimize bir kez daha Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır niyaz ediyorum. Bugüne kadar olduğu gibi inşallah bundan sonra da sizlere destek olmaya, devam edeceğimizi belirtiyor sizleri tekrar saygıyla selamlıyorum” ifadelerini kullandı.

 

‘HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERDİLER’

İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Yüksel Pehlevan da Balamir Gündoğdu’nun ardından söz alarak “Bizler için büyük bir gün. Tüm dünya pandemiyle birlikte amansız bir savaş içinde girdi. Bu savaşın en öndeki kahramanları sağlık personelleri oldu. Sağlık personelleri özel hayatlarından ailesinden fedakarlık yaptı. Bu savaş hala da devam ediyor. Özelikle bütün kurumlarla beraber çalışıyoruz pandemiden bu yana ama büyükşehir belediyesinin desteğine ayrıca değinmek istiyorum. Personelimizin barınması, belediyemizin sağladığı olanaklarla mümkün kılındı. Filyasyon ekibine her türlü desteği verdiler” diye konuştu.

 

‘BİZİ YALNIZ BIRAKMADILAR’

Büyükşehir belediyesine destekleri için teşekkür eden Op. Dr. Pehlevan, “PCR laboratuvarları konusunda büyükşehir belediyemiz cihaz desteğinde bulunarak Türkiye’nin en önemli PCR laboratuvarına sahibiz. Kapasitemizin çok azbir kısmını kullanıyoruz. Gerektiğinde çevre illere de destek sağlıyoruz. Araç desteği, şoför ve personel desteği konusunda bizi hiç yalnız bırakmadılar. Solunum cihazı, hasta monitörü, filyasyon ekibine tablet desteği verdiler. Bu savaşta kendimizi güvende hissettik. Maalesef bu süreçte hayatını kaybeden sağlık çalışanları oldu. Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyorum” dedi.

 

‘SAĞLIKÇILAR SİZİ UNUTMAYACAK’

Sözlerini sürdüren Op. Dr. Pehlevan, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin bu desteğini sağlık personeli asla unutmayacak. Sizleri hayırla yad edecek. Şimdiden daire sakini olacak meslektaşlarıma güle güle oturmayı Allah nasip etsin. Pandemi hala devam ediyor. Önlemlerimizi aksatmayalım, en önemli silahımız aşı. Aşı olmayanlar bir an evvel aşılarını olsun.Bundan sonraki pandemi aşısızlar ve aşılarını tamamlamayanların olacak. Büyükşehir Belediye Başkanımıza, genel sekreterimiz Kent Konut’a ve bütün personele teşekkür ediyorum”ifadelerini kullandı.

 

36 BİN METREKAREDE 13 BLOK

Kent Konut Genel Müdürü Erhan Coşan da proje ile ilgili teknik bilgiler vererek“Pandemi sürecinde canlarını hiçe sayan bizlere rahat nefes aldırmak için çalışan sağlık çalışanlarına teşekkür etmek ve yanlarında olduğumuzu göstermek için bu projeye başlıyoruz. Konutlar, Kartepe kent merkezinde önemli bir lokasyona sahip 36 Bin metrekare alana yapılacak. Modern planlamaya sahip olacak. 12 Bin 500 metrekare alanı binalar, 8 Bin 500 metrekare alanı yeşilve sosyal alan, 15 Bin metrekareyi ise yollar ve otoparklar oluşturacak.13 bloktan oluşacak. Zemin artı 4 kat olmak üzere 5 kat planladık. 501 daire olup bu dairelerin 52 adedi 1+1, 350 adedi 2+1, 100 adedi ise 3+1 olacak. Daireler, 65 ve 135 metrekare arasında olacak” dedi.

 

EN DÜŞÜK 255EN YÜKSEK 578 BİN TL

Projede doğanın değişimine katkı sunmak adına yeşil alanın bol yapıalacağını ifade eden Op. DrPehlevan, “Ekolojik düzene katkı sağlamakiçin yağmur suları su deposunda kullanıp geri kullanıma kazandırılacak. Projemizin amacı yaşam kaynağımız olan suyun değerinin yapılacak hiçbir masrafla kıyaslanamayacak kadar önemli olmasıdır. Site sakinleri bu sayede düşük aidat ödeyecektir.Elektrikli araçlar için otopark da düşünülmüştür. Fiyat performansı olarak da yüzde 30 civarın daha uygun ve avantajlı. Dairelerin konutları 255 Bin TL ile 578 Bin TL arasında değişiyor. Engelliler için de 20 daire ayrıldı (sadece Kocaeli’de ikamet etmesi) Yer teslimi yapıldıktan 18 ay sonra 2023 Haziran ayında daireleri teslim etmeyi düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

 

BAŞVURULAR1-15 EKİM’DE

Ödeme konusunda da birçok kolaylık sağlayacaklarını söyleyen Coşan, “Daire bedelinin yüzde 20’si oranında peşinat ödeyenler için 60 ay ödemelerde 0,79 120 ay 1,05 faiz oranı uygulanacak. Sağlık çalışanları, kendi bütçesinde uygun yapılandırma da yapabilecek. Evini aldıktan sonra balon ödeme yaparak taksir miktarını düşürebilecek. Başvurular, 1-15 Ekim arasında www.kentkonut.com.tr adresinden yapılacak. Başvuru şartları ise Kocaeli’de ikamet etmek, daireyi alacak olanın üzerine herhangi bir ev olmaması, kamu ve özel sektör çalışanı olması, Covid nedeniyle vefat eden sağlık çalışanın birinci derecede yakını yada eşi olması. Başvuru için 1000 TL kayıt bedeli alınacak. Başvuru sayısın daire sayı fazla olması durumunda daire sahipleri kura ile belirlenecek. Burada ismi çıkmayanların kayıt bedeli olan Bin TL miktar geri ödenecek” dedi.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99