Flaş Kocaeli

Zekeriya Özak Kapanmayı Bir Sene Önce Önermişti

Geçtiğimiz dönem Büyükşehir Belediye Başkan vekili Zekeriya Özak, geçen sene Türkiye'yi ve dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının 15. gününde sosyal medya hesabından paylaşım yaparak 15 gün tam kapanmayı işaret etmişti.

Zekeriya Özak paylaşımında virüsün kuluçka süresi 14 gün bu nedenle kapanma en az 15 olmalı demişti. O zamanlarda oldukça eleştri alan paylaşıma, aynı zamanda yoğun destek yorumuda gelmişti. Özak'ın bu paylaşımının haklılığı bugün kanıtlanmış oldu.
 
Zekeriya Özak'ın 21 mart 2020 deki paylaşımı şu şeklide;
 
COVID19 ÜZERİNE DEĞERLENDİRMELER
 
İlk günden beri Hükümetimiz canla başla çalışıyor.Ancak korona  virüsünden hastalananların ve vefat edenlerin oranı hızla artıyor.11 martta 1 vaka tespit edildi,sadece 14 gün sonra dün itibariyle 2433 vaka ve 59 kayıpla tırmanmaya devam ediyor.
 
İnsanımız dışarda oldukça bulaşıcılığın artacağı görülüyor.Bu yüzden geç kalmadan genel SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI ilan edilmeli.Hastalığın kuluçka süresi azami 14 gün olduğuna göre yasak en az 15 gün olmalı.
 
Bu süre içinde hastalık evlere hapsedilerek hızla yayılması engellenecektir.Devlet sadece evlerdeki hasta ve yakın çevresine müdahele edeceğinden sağlık sistemi daha da zorlanmayacaktır.Bu arada günlük test sayısı mutlaka arttırılmalıdır.Böylelikle tüm hastalar tespit edilmiş olacak ve tedavileri yayılım olmadan yapılmış olacaktır.
 
Unutulmasın ki geçmiş yıllarda bayramlarda çok defa 9 gün resmi tatil ilan edildi ve ekonomi bundan dolayı çökmedi.Bilinmektedir ki hastalıklardan korunmak tedavi etmekten daha ucuzdur.Kaldı ki bir miktar zarar gözönüne alınabilir.Çünkü burada sözkonusu olan insanımızın hayatı.Evde kalın,sağlıklı kalın.Saygılarımla.
 
der

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99