Flaş Kocaeli

Gölcük'te Bulunan Ford Fabrikası Üretimi Durduruyor

Otomobil devi Ford , Kocaeli'nin Gölcük ve Yeniköy'de bulunan fabrikalarında 1 haftalık süreyle üretimi durdurma kararı aldı.

Otomobil devi Ford , Kocaeli'nin Gölcük ve Yeniköy'de bulunan fabrikalarında 1 haftalık süreyle üretimi durdurma kararı aldı. 

 

Bilindiği gibi birçok otomotiv sektörü, içinde oyak-renault, Tofaş'ın da bulunduğu firmalar üretimlerini durdurmuştu. Ford-Otosan da  üretimi durdurma kararı aldı , Geçtiğimiz aylarda büyük bir törenle açılan fabrikanın Neden böyle bir karar aldığı henüz bilinmiyor. Ford Otosan fabrikasının bulunduğu ilçe olan Başiskele  Belediyesi'ne 70 adet araç hibe ederek  ulusal basında da gündem olmuştu.

 

Otomotiv sektöründe yaşanan küresel mikroçip tedarik krizi artarak devam ediyor. Türkiye'ye de sıçrayan kriz sonrası Oyak Renault ve Tofaş üretime ara vermişti. Ford Otosan'dan da benzer bir karar geldi. Otomotiv devi, Kocaeli yerleşkesinde bulunan Gölcük ve Yeniköy fabrikalarında 3-9 Nisan tarihleri arasında üretimi durduracak.

 

 Ford Otosan Yetkililerinden yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"2020 yılı ilk çeyreğinden itibaren tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi sonrasında birçok sektörün elektronik bileşenlere (mikroçip) artan talepleri nedeniyle, özellikle otomotiv sektöründe son yıllarda daha da yoğun kullanılmaya başlanan araç içi elektronik bileşenlerin tedarikinde sıkıntılar yaşanmaktadır. Ana ortağımız Ford Motor Company küresel tedarikçileri ile sorunun çözümüne ve ana üretim hatlarına öncelik vererek elektronik bileşenlere ait materyallerin verimli şekilde kullanmasını sağlamaya çalışmaktadır. Şirket olarak tedarikçilerimiz ile birlikte gerekli planlamalar yapılarak, tedarik sıkıntısının olası etkileri en aza indirilmektedir.

 

FORD’TA "ÜRETİM 1 HAFTA DURACAK"

Bu kapsamda, Kocaeli yerleşkemizde yer alan Gölcük ve Yeniköy Fabrikalarımızda mikroçip kullanımının yoğun olduğu bazı parçaların yurtdışından tedarikinde yaşanan kısıtlarnedeniyle üretime 3 Nisan 2021'den 9 Nisan 2021 tarihine kadar altı gün süreyle ara verilecektir.

 

Kamuya açıklanan 2021 yılı üretim ve satış adet tahminlerimizi etkilemesi beklenmeyen söz konusu üretim duruşu süresince bakım ve üretim hatlarının yeni yatırımlara hazırlık amacıyla yeniden düzenlenmesi çalışmaları devam edecektir.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99