Flaş Kocaeli

Başiskele’nin Şanslı Kadınları Güzel İşler ile Daha Güçlü

Başiskele Belediyesi, Belediye Başkanı M. Yasin Özlü’nün başkanlığında ilçenin şanslı kadınlarına verdiği hizmetler ile yılın 365 günü kadınların yanında ve destekçisi oluyor.

İlçedeki kadınları bir baş tacı olarak gören ve yapılan güzel işlerin merkezine kadınları alan Başiskele Belediyesi, ilçedetoplumsal cinsiyet eşitliğini sağlayarak kentteki kadınların daha güçlü ve özgüvenli bir yaşam yaşamalarına fırsat sağlıyor. İlçede her zaman ve her yerde kadınlara pozitif ayrımcılık yapan Başiskele Belediyesi, daha huzurlu ve mutlu bir aile yapısının ilçede kurulması için kadınların biyolojik, psikolojik, sosyolojik ve ekonomik açıdan daha güçlü olmasını sağlayan hizmetler sunuyor.

 

BAŞKEM İLE KADINLAR AİLE EKONOMİSİNE KATKI SAĞLIYOR

Başiskele Belediye Başkanı M. Yasin Özlü’nün seçim beyannamesinde yer alan ve Başiskeleli kadınların aile ekonomisine katkı sağlaması amacıyla geçen yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde SymbolAVM’de hizmete açılan Başiskele Kadın El Emeği Mağazası (BAŞKEM) dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgınına rağmen kadınların kazanç kapısı oldu.

 

İlçede yaşayan özellikle ev hanımlarının ürettiği el emeği göz nuru her türlü ürünler, aksesuarlar, dekorasyon ürünleri, mefruşat, el işi örgü, dantel, dokuma, takılar, resimler, tezhip ve hatlar, minyatür ve çiniler, ebrular, ahşap ürünler, cam objeler, süsler, el işlemeleri, el yapımı oyuncaklar gibi geniş bir ürün yelpazesine sahip BAŞKEM, Başiskele’nin şanslı kadınlarına ekonomik güç sağlamaya devam ediyor.

 

SADECE BİR GÜN DEĞİL 365 GÜN KADINLARA DESTEK

Başiskele Belediyesi’nin “Sosyal Belediyecilik” anlayışıyla yürütülen Sağlık İşleri Hizmetleri Birimi bünyesinde verilen ücretsiz diyetisyen ve psikolojik danışmanlık hizmetlerinden yoğun olarak yararlanan ilçenin ayrıcalıklı kadınları daha sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir yaşam sürüyorlar. Sadece bir gün değil yılın 365 günü Başiskeleli kadınların yanında olan ve onları destekleyen Başiskele Belediyesi, psikolojik danışmanlık hizmetiyle her türlü psikolojik rahatsızlıkların tanısı ve tedavisi, henüz ortaya çıkmamış sorunların önlenmesi, stres bozukluğu, aile içi iletişim, kişilerarası iletişim gibi konulardaücretsiz destek sağlıyor.

 

Başiskele’de kadınların biyolojik ve fizyolojik olarak daha güçlü ve sağlıklı bir birey olarak toplumda yer edinebilmeleri için diyetisyen hizmetlerini de ücretsiz olarak veren Başiskele Belediyesi, iki uzman diyetisyen öncülüğünde kadınlara doğru ve sağlıklı beslenme ile ilgili danışmanlık hizmeti veriyor.Diyetisyenlik hizmetine sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyen kadınların yanı sıra kilo almak isteyenler de başvurabiliyor. Uzman diyetisyenlerin hazırladığı kişiye özel beslenme programı ile Başiskele’nin ayrıcalıklı kadınları daha sağlıklı bir yaşamın kapılarını aralıyor.

 

KADINLARA ÖZEL SPOR MERKEZLERİ

Başiskele’nin birçok mahallesinde erkeklere ve kadınlara ayrı ayrı açılan spor merkezleri, yeni “Kontrollü Normalleşme” süreciyle birlikte yeniden Başiskeleliler’e hizmet vermeye başladı. Kadınlara özel 8 ayrı mahallede hizmet veren bayan eğitim ve spor merkezleri kadınların temiz ve nezih bir ortamda hem spor yapmalarına hem de sosyalleşmelerine imkân sunuyor. Spor merkezlerinde günlük egzersizlerini sürdüren Başiskeleli kadınlar, sağlıklı ve zinde hayat sürerken vücut formlarını da koruyorlar.

 

HAYAT BOYU ÖĞRENME PROGRAMLARI İLE KENDİNE GELİŞTİRME İMKÂNI

Başiskele Belediyesi’nin Başiskele Halk Eğitim Merkezi ile ortaklaşa düzenlediği “Hayat Boyu Öğrenme” programları ile ilçedeki kadınların eğitim yoluyla güçlendirilmesi sağlanıyor. Belediye bünyesinde birçok mahallede faaliyetlerine devam eden semt konaklarında ve bayan eğitim merkezlerinde açılan dikiş, el nakışı, iğne oyası, takı tasarım, mefruşat, keçe yapımı, Kur’an-ı Kerim, okur-yazarlık gibi çeşitli kurslara katılan kadınlar, yaşam becerilerini, istihdam edilebilirliğini ve eğitim seviyelerini yükseltip hayat şartlarını iyileştirebiliyor. Her yaştan herkesin katılabildiği kurslarda Başiskeleli kadınlar, hem komşularıyla sosyalleşiyor hem de istedikleri alandakendilerini geliştirebiliyorlar.

 

PASTACILIK KURSU’NA KADINLARDAN BÜYÜK İLGİ

Başiskele Belediye Başkanı M. Yasin Özlü’nün seçim beyannamesinde de yer alan mesleki eğitimlerin ilki olan iş garantili Başiskele Pastacılık Kursu için de ilçedeki kadınlar büyük bir ilgi gösterdi.

Başiskele Belediyesi, İŞKUR Kocaeli İl Müdürlüğü, Kocaeli Pastacılar Odası ve Başiskele Halk Eğitim Merkezi iş birliğiyle açılacak olan iş garantili Pastacılık Kursu mülakatları gerçekleştirilirken, 65 başvurunun yüzde 80’ini de kadın adaylar oluşturdu.

 

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99