Flaş Kocaeli

Sapanca Gölünde Su Seviyesi Yükseldi

Kocaeli içme suyu ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan Yuvacık Barajı’nda su seviyesi azalınca devreye sapanca gölü girdi. Son zamanlarda görülen yağışların etkisiyle yuvacık barajında su seviyesinde artış görüldü. Bunun üzerine sapancadan takviye yapılan kapaklar kapatıldı.

Sapanca Gölü, Sakarya’nın içme suyu ihtiyacının yüzde 90’nını, Kocaeli’nin ise yüzde 15’ni karşılıyor. Sapanca Gölü'nde kuraklık sebebiyle su seviyesi her geçen gün daha da düşüyor. Göldeki su seviyesi  100 metre geriye çekilmişti.

 

Kocaeli içme suyu ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan Yuvacık Barajı’nda su seviyesi azalınca devre sapanca gölü girdi. Son zamanlarda görülen yağışların etkisiyle yuvacık barajında su seviyesinde artış görüldü. Bunun üzerine sapancadan takviye yapılan kapaklar kapatıldı.

 

GÖLDEKİ SU MİKTARI YÜKSELDİ

Son aylarda kuruma ve göl havzasında su çekilmelerinin yaşanmasın herkeste susuzluk ve kuraklık olurmu düşüncesi başlatmıştı. Kar ve yağmur nedeniyle Sapanca gölündeki su miktarı artışa geçti.

 

SAPANCA GÖLÜ 15 CM YÜKSELDİ

30.23 leri görerek dibe vuran göldeki su seviyesinin yüzde 30.67 a yaklaştığı açıklandı. Kocaeli Su ve Kanalizasyon İdaresi'nin paylaştığı son verilere göre, yuvacık  barajındaki mevcut su oranı su oranı yüzde 44’e yükseldi. Barajdaki su miktarı ise 22 milyon 250 bin metreküp iken Namazgah Barajı’ndaki su miktarı ise yüzde 73 seviyesine çıktı.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99