Flaş Kocaeli

Bakan Varank Ford Otosan'ın Hibe Araçlarını Test Etti

Ford Otosan’ın Başiskele Belediyesi’ne hibe ettiği 74 aracın teslimi Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Bakan Varank, araçları ilk test eden kişi oldu

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla Uluslararası Kapalı Fuar Merkezi’nde Başiskele’nin 74 hizmet aracının teslim töreni gerçekleştirildi. Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü ev sahipliğinde gerçekleştirilen programa ayrıca Vali Seddar Yavuz, AK Parti Milletvekilleri Emine Zeybek, Cemil Yaman, Sami Çakır, İlyas Şeker, Büyükşehir Belediye başkanı Tahir Büyükakın, İl Emniyet Müdürü Veysel Tipioğlu, AK Parti İl Başkanı Mehmet Ellibeş, MHP İl Başkanı Aydın Ünlü, BBP İl Başkanı Remzi Kaya, Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Kartepe Belediye Başkanı Mustafa Kocaman, Gölcük Belediye Başkanı Ali yıldırım Sezer, Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, Kandıra Belediye Başkanı Adnan Turan, KOTO Başkanı Necmi Bulut, AK Parti İl eski bAşkanı Şemsettin Ceyhan, daire başkanları katıldı

 

Başiskele Belediyesi’ne hibe edilen bu araçlar şöyle: 12 adet çift kabin kamyonet, 3 adet tek kabin çift teker kamyonet, 40 adet minivan, 1 adet 9+1 minibüs, 1 adet 16+1 minibüs, 1 adet çift kabin 4x4 pikap, 1 adet camsız panelvan minibüs, 8 adet 10 teker kamyon, 4 adet çift çeker 10 teker kamyon ve yine belediyenin kendi girişimleriyle edindiği 1 arazöz ve 2 adet de çöp taksi.

 

‘ÖNEMLİ BİR GÜN’

Başiskele Belediye Başkanı Yasin Özlü, “Benim için bugünün, araç filomuzun zenginleşmesinden çok daha büyük anlamları var. Ford Otosan tarafından Başiskelemize yapılan yatırım, normal günlere yaklaştığımızın ışığı oldu. Yatırım için; ülkemizin, şehrimizin, Başiskelemizin seçilmesi şehir vizyonumuz ve hedeflerimizin doğruluğunun adeta uluslararası teyidi oldu. Başiskelemizin büyük yatırımlar için coğrafi konumu, teknik ve lojistik alt yapısı, iş gücü sağlama kapasitesi, oluşturduğu fayda maliyet avantajları bir kez daha dünyaya ilan edilmiş oldu” dedi

“Ülkemizin ekonomik ve yönetsel istikrarı, ülkeye güven ve gelecek beklentisi, vizyonu ve hedefleri için güçlü bir uluslararası beyan Başiskele'den dünyaya duyuruldu” diyen Özlü, sözlerini şöyle sürdürdü: “Belediyemize hibe ettiği araçlar, oluşturduğu istihdam imkanları, insanlık için daha iyi teknolojileri geliştirme gayretiyle Ford Otosan, bir kez daha duyarlı bir marka olduğunu gösterdi. Duyarlı bir markanın Başiskele'de olması hepimiz için paradan daha büyük bir zenginlik. Hibe edilen araçlarla belediyemizin hizmet kalitesi gelişecek. Bütün araçlar belediyemize ait olacak.”

 

KALİTELİ İŞLER OLACAK

Eskimiş araçların satılarak tasarruf oluşturulacağını ifade eden Özlü, “Belediyemizde hiç kiralık araç kalmayacak. En az 10 yıllık araç yatırımı ihtiyacımızı karşılarken hem hizmet filomuzu yenilemiş, hem de hizmet maliyetlerimizi azaltmış olacağız. Özetle Başiskele'de işler ekonomik ve kaliteli işler olacak. Ford Otosan'ın bu büyük yatırımının kendileri ve ülkemize, bu yatırımla oluşan istihdam imkanlarının gençlerimize,  filomuza kattığımız araçlarımızın belediyemize, bu yatırımla birlikte ilçemizin artan cazibesinin her bir vatandaşımıza hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum” diye konuştu.

 

Özlü son olarak “Ülkemizi büyük yatırımlar için bir cazibe merkezi haline getiren Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a, Bu süreçte bizden desteğini esirgemeyen Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank'a kurumlarımız, kuruluşlarımız ve Türkiye'ye inanan yatırımcılara şahsım ve ilçem adına teşekkür ediyorum. Ford Otosan yatırımının Başiskele'de gerçekleşmesine ve belediyemize yapmış olduğu araç hibesine, hem yatırım hem de hibe programına katkıda bulunan herkese müteşekkirim” ifadelerini kullandı.

 

Özlü’nün ardından söz alan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Başta Başiskele için sonra Yasin Özlü sonra hepimiz için keyifli bir gün. Bugünü bizlere yaşatan ürettiği kente değer katan Ford’a genel müdürümüze teşekkür ediyoruz. Üreten firmaların istihdama katkısı son derece kıymetli. Kocaeli zaten büyük bir şehir. Türkiye’nin yükünü çeken önemli bir şehir, daha da büyüyecek. Kocaeli sadece sanayinin değil, bilişim ve teknolojinin de başkenti olacak. Çocuklarımızı teknolojiye yönlendiriyoruz. Kodlama projemizi bu sene başlattık. 97 okulumuzda kodlama atölyesi kurduk” dedi.

 

1.2 MİLYAR TL YATIRIM

Türkiye güçlendikçe Kocaeli, Kocaeli güçlendikçe Türkiye’de güçlenmiş olacak. Bizler Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bakanlarımızın oyun kuruculuğunda kentlerimizde hizmet üretmeye devam edeceğiz. Şu ana kadar 1.2 Milyar TL tutarında hizmet gerçekleştirdik. 5 Milyarlık metro yatırımı 7 gün 24 saat devam ediyor. Daha güçlü yarınlar için el birliği güç birliği ile çalışacağız. İş adamlarımızla sürekli iş birliği içindeyiz. Yatırımlarına kolaylık sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz. 74 aracın hayırlı işlere vesile olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

 

‘EKONOMİYE BÜYÜK GÜÇ KATIYORUZ’

Büyükakın’ın ardından kürsüye gelen Vali Seddar Yavuz, “Kocaeli özellikle 18 yılda gücüne güç kattı. Türkiye dünyayla yarışan bir hale geldi. Güçlü sanayi, yetişmiş iş gücü ile Türkiye Cumhuriyeti ekonomisine büyük güç katıyoruz. Küresel bir oyuncu olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Dış yatırımcılar için de Türkiye karlı bir ülke olmaya devam ediyor. Sayın Bakanımızın hizmet ve üretim ile alakalı destekleri daha fazla çalışmamıza vesile oluyor. Şehrimize destek katan ilimize sosyal projelerle de destek veren Ford Otosan’a da teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

‘ÜRETEREK BÜYÜYORUZ’

Vali Yavuz’un ardından söz alan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Kocaeli bizim adeta ikinci evimiz. Çünkü Türkiye sanayisinin kalbi burada atıyor. Hamdolsun sadece Kocaeli değil Türkiye'nin her yanında üretim ve yatırım gündemi yoğun şekilde devam ediyor. Türkiye üreterek büyümenin tadını aldı. Ülkemizin dört bir köşesinden yeni yatırım haberleri peş peşe geliyor. Güçlü sanayi alt yapımız, çalışkan iş gücümüz, tedarik zincirlerindeki avantajlı konumumuz dünyanın her yanından yatırımcılar için Türkiye'yi cazip kılıyor. İşte bugün aslında bunun güzel bir örneği için Kocaeli'ndeyiz” dedi.

 

İLAVE KATMA DEĞER SAĞLANACAK’

Ford Otosan’ın bu bağışı, Ford Otosan'ın ülkemizde yapacağı yeni yatırımın ilk kazanımlarından biri. Otomotiv sektörünün lider üreticilerinden olan Ford Otosan, ‘Gelecek Nesil Ticari Araç ve Batarya Üretimi’ne ilişkin Başiskele'de yeni yatırım kararı aldı. Yaklaşık 2 Milyar Avro tutarındaki bu yatırım ülkemiz ekonomisine çok önemli bir ilave katma değer sağlayacak. Araç üretim kapasitesini yıllık 210 Bin adet artıracak, 3 Bin kişiye doğrudan istihdam oluşturacak. Tabi tedarik zincirleri vasıtasıyla on binden fazla ilave istihdama da katkı sağlayacak. Yeni kurulacak tesiste sadece konvansiyonel araç üretimi yapılmayacak. Dünyadaki trendlere uygun olarak tam elektrikli araçlar ve bunların bataryaları da burada üretilecek” diyerek yatırımın ülkemizin elektrikli araç üretiminde önemli bir merkez olmasına katkı sağlayacağını belirtti.

 

TEDARİKÇİLER BESLENİYOR’

Ülkemize değer katan yatırımcıların her zaman yanında olduklarını ifade eden Bakan Varank, “Bu yatırım kararı Türkiye'ye olan güvenin bir nişanesi. Türkiye çok güçlü bir otomotiv üreticisi konumunda. Otomotiv sektörü 2020 yılında yaşadığımız tüm olumsuzluklara rağmen 25 Milyarın Doların üzerinde bir rakamla yine ihracatımızda öncü oldu. 5 kıtada 200 ülkeye ihracat yapıyoruz. 200 Binin üzerinde çalışan bu sektörden evine ekmek götürüyor. Muazzam bir üretim ve inovasyon ekosisteminden bahsediyoruz. Otomotiv sektöründe yapılan yatırımlar sanayinin diğer alanları için de gelişim ve ilerleme fırsatları sunuyor. Tedarikçileri besliyor, büyütüyor, yeni oyuncuları ekosisteme kazandırıyor. Bu anlamda Türkiye'nin otomotiv sektöründeki gücünün, dünyanın her yanından yatırımcılar için bir fırsat kapısı olduğunun ben tekrar altını çizmek istiyorum” dedi.

 

FORD’U TEBRİK EDİYORUM

Ford Otosan zaten bu gücün en önemli aktörlerinden biri olarak yeni yatırım kararını da bu vizyonla aldı. Yüzde 70'e yakın yerlilik, yüzde 90'a varan ihracat oranı ile Ford Otosan firmamızın gerçekleştireceği bu yatırım inşallah ülkemiz ekonomisine büyük katkılar sunacak. Ben bu karar için tüm şirket yetkililerini tebrik ediyorum. Elbette bu işlerde yerel paydaşlar çok önemli. Yatırımın gerçekleşeceği Başiskele belediyemiz sağ olsun, hükümetimizin yatırımcı dostu bakış açısını onlar da sergiliyor. Hem ilçe hem büyükşehir belediyemiz bu süreçte firmamızın yanında olmaya devam edecek. Özellikle küresel firmalar, yerelle işbirliğinin önemini iyi bilir. Ford Otosan da bu vizyonla hareket etti. Bu araçların faydalı hizmetlere vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

 

CHP’LİLER SINIFTA KALDI’

CHP’li belediyeleri de eleştiren Bakan Varank, “Tüm imkanları elinde olan bazı CHPli büyükşehir belediyelerinin, şu son günlerde yaşanan kar yağışında nasıl sınıfta kaldıklarını ibretle izliyoruz. Belediyelerin yetersiz kaldığı yerde karayolları ekiplerimiz canla başla mücadele ediyor. Biliyorsunuz bazıları kayak tatilini çok seviyor. Bu işler kar romantizmi yaşamaya benzemez, şehirler etkin ve dirayetli bir yönetim bekler. Tuzlukla kar tuzlaması yaparsanız elbette netice alamazsınız! Ben burada hem büyükşehir belediye başkanımıza hem ilçe belediye başkanımıza sordum, Kocaeli'nde bir sıkıntı yaşanmadı. Hamdolsun Ak Partili belediyeler 24 saat hizmette” diye konuştu.

 

‘YERLİ VE YATIRIMCILAR GÜVEN TAZELEDİ’

Pandemi sürecinde dengeli ve koordineli politikalarla Türkiye'yi pek çok ülkeden pozitif yönde ayrıştırmayı başardıklarını da belirten Varank, “Elbette otomotiv ana ve yan sanayisinin de sunduğumuz desteklerden azami fayda sağlamasına özen gösterdik. Uluslararası tedarik zincirinde yaşanan aksaklıklara rağmen üreticilerimiz yurt içi ve yurt dışı taahhütlerini eksiksiz yerine getirdiler. Pandemi sürecinde tüketici tercihlerinde yaşanan değişime yanıt verebilmek için üretim yapılarını ivedilikle revize ettiler. Bu gayretler neticesinde ülkemiz, yerli ve yabancı yatırımcılar açısından güven tazeledi. Bu güvenle birlikte artan yatırım iştahını verilerden de gözlemleyebiliyoruz. 2020 yılının ilk on bir ayında yatırım talebi salgına rağmen yüzde 30 artış gösterdi” dedi.

 

‘AVRUPA’DA İLK 5’TE OLMAYI PLANLYIORUZ’

“OSB'lerdeki elektrik tüketim verileri ve tüketici talebine ilişkin öncü göstergeler, 2021 yılına da güçlü başladığımızın sinyallerini veriyor” diyen Varank sözlerini şöyle sürdürdü: “Yoğun aşılamayla pandeminin etkilerini geride bırakarak 2021 yılında Türkiye'nin rotasını üretim, istihdam ve ihracatta tutmaya devam edeceğiz. Tabi konu otomotiv olunca Türkiye'nin Otomobili ile bağlantılı olarak inşa etmekte olduğumuz yeni nesil mobil araçlar ekosistemine değinmeden geçmek olmaz. Sektörle sıkı iş birliği içinde hazırladığımız, yakında yayınlayacağımız ‘Mobilite Araç ve Teknolojileri Yol Haritası’nda kendimize somut ve iddialı hedefler koyduk. Tüm modlarda üretilen araçlarda; yani otomobilden lokomotife, ticari araçlardan gemilere yerlilik oranlarını yüzde 75'e çıkaracağız. 2030 yılında; elektrikli, bağlantılı ve otonom hafif ve ağır ticari araç üretiminde Avrupa'da lider ve dünyada ilk 5'te olmayı hedefliyoruz” dedi.

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99