11. Uluslararası Öğrenci Buluşması gerçekleşti - Flaş Kocaeli Gazetesi
Flaş Kocaeli
ATASER DOA PAZARLAMA YENİ

11. Uluslararası Öğrenci Buluşması gerçekleşti

Fatih Karaçoban'ın başkanlığını yaptığı Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği önderliğinde ilimizde organize edilen 11. Uluslararası Öğrenci Buluşması bugün saat 14:00 'da 15 Temmuz Demokrasi Meydanı'nda yapıldı

Haber

Ülkemizde eğitim gören Uluslararası öğrencilerin kültürlerini tanıtması için her yıl yurt genelinde ve yurt dışında Uluslararası Öğrenci Derneği Federasyonu tarafından organize edilen, bu yıl da 11.'nci kez yapılacak olan Uluslararası Öğrenci Buluşmasının İzmit'te ki programı bugün gerçekleştirildi.

 

YOĞUN KATILIM

Program mehter takımının gösterisiyle başladı.Daha sonra saygı duruşu ve istiklal marşımız söylendi. Ugandalı Hasan Ali kuranı Kerim'den bir sure okudu.Gebze Teknik Üniversitesi, Dünya Etnospor Konfederasyonu, KİHMED ve Mert Medya sponsorluk yapıyor.2 gün sürecek olan etkinliğin bugün yapılan açılış törenine  Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı ibrahim Karaosmanoğlu, Ak Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan,Kocaeli Üniversitesi,  Kocaeli Vali Yardımcısı Ahmet Büyükçelik, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Fedarasyonu Genel Başkanı M.Ali Bolat, KİSA Genel Başkanı Fatih Karaçoban İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, KİHMED Başkanı Sabahattin Yamak TÜMSİAD Başkan vekili Ali İpekçi, STK temsilcileri ve çok sayda vatandaş katılım gösterdi.

 

DSC_0064

 

 

 ONLARA AİLE OLMAYA ÇALIŞIYORUZ

Programın açılış konuşmasını yapan Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Fatih Karaçoban "Şehrimizde eğitim gören kardeşlerimiz  ve sizin için yapıyoruz bu programı. Onlara aile olmaya çalışıyoruz, onların yüzünde bir nebze tebessüm görmek için elimizden geleni yapıyoruz. Gerek sizin gerek onların mutlu, mesut ayrılacakları güzel bir gün yaşatmayı diliyoruz.Öğrencilerimiz kendi ülkelerinin yemekleriyle, kültürleriyle bugün ülkelerini bize tanıtacacaklar" dedi.

 

ARTIK 41 ÜLKE 75 İLDE GERÇEKLEŞİYOR

 Karaçoban’dan sonra konuşan UDEF Genel Başkanı Mehmet Ali Polat "11 yıldır devam ettirmiş olduğumuz yürüşümüzü devam ettiryoruz.Buraya çıkınca 11 sene öncesine gittim ve o zaman sadece 24 ülkenin masası vardı.Bugün 41 ülkede 75 ilde 10 binlerce öğrenci katılıyor.Elhemdürillah geldiğimiz nokta çok güzel.Şuan kahramanmaraş ve kocaelide eş zamanlı organize ediyoruz ve 41 farklı ülkede. Finalimizide İstanbulda gerçekleştireceğiz.

 

DSC_0012

 

 

DÜNYA 5'TEN BÜYÜKTÜR

Biz neden bunu yapıyoruz? Bizler her birmiz Hz. Adem ve Havva'dan gelmeyiz. Bu meydanda binlerce dil binlerce yüz görüyorsunuz .Somali, Tunu,Filistin vs.  bir çok ülkeye gidemiyorsunuz ama bugün onlar sizin ayağınıza gelmiş olucak.O ülkelere gitmiş kadar olucaksınız.Dünya 5'ten büyüktür. Kültür olarak, sosyal olarak, her ne bakımdan olursa olsun.Lütfen yılda bir 1 defa yapılıyor her bir standa zaman ayırın. Dünyanın her ülkesini gezemezsiniz ama burda o imkanı size sunuyoruz." diyerek konuşmasını sonlandırdı.

 

TÜRKİYE HEPİMİZİN

Son olarak kürsiye çıkan İbrahim Karaosmanoğlu "Biz öğrencilerimize yabancı öğrenci asla demiyoruz.Türkiye hepimizin.Bizim misafirimizsiniz.Burayı kendi şehriniz kendi ülkeniz gibi görün.Tanıyın ilgi kurun, köylere gidin yaz döneminde burada çalışın, buradaki öğrenim hayatınızı, öğrenciliğinizi dolu dolu geçirin.Türkiyenin kalkınması için  ben inanıyormki sizinde katkınız olucak.Hem sizin ülkenize hem kendi ülkemize.Türkiyenin kapıları sonuna kadar açık size.Hepinize başarılar diliyorum gönül dolusu selamlarımı iletiyorum" şeklinde konuştu.

 

RENK CÜMBÜŞÜ YAŞATTILAR

Birçok ülkeden gelen öğrenciler kendi yörelerine ait danslarını sergiledi. Büyük bir coşkuyla dans eden öğrenciler misafirler tarafında büyük ilgi gördü. Alkışlar susmadı. Gerek şarkıları gerekse dans figürleriyle programa renk kattılar. Küçükten büyüğe herkes tüm dikkatini verdi. Fotoğrafları çekildi. Videoları alındı. Adeta renk cümbüşü yaşattılar.

 

DSC_0022

Yorum Yaz

Adınız:
Yorumunuz:
Yorumlar, okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan gazetemiz hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Yorumlar

Bu habere henüz yorum yapılmadı.

FLAŞ KOCAELİ GAZETESİ

Tel: 0555 819 86 99